Česko zaostává v efektivnějším řízení distribuční sítě. Nová odborná platforma to chce změnit

Uplynulý turbulentní rok, kdy závratným tempem vzrostly ceny energií, ukázal na problémy energetického trhu. Česko doplácí zejména na neexistující legislativu v oblasti agregace flexibility a akumulace, kterou nám dlouhodobě vytýká Evropská komise.

Ondřej Novák

24. 5. 2023

Agregace flexibility společně s ukládáním energie přitom otevírá cestu k rozvoji obnovitelných zdrojů. V reakci na potřebu přechodu na moderní trh s elektřinou vzniklo Sdružení agregátorů a poskytovatelů flexibility (SAF). Odborná platforma, začleněná v Asociaci pro akumulaci energie AKU-BAT CZ, bude podporovat rozvoj agregace elektřiny a využití flexibility. Organizace AKU-BAT CZ na to upozornila v tiskové zprávě.

Agregace flexibility hraje klíčovou roli v moderní, digitální a decentrální energetice, která je vyžadována legislativou Evropské unie nejenom z hlediska bezpečnosti, ale i efektivity řízení soustavy.

„Přispívá k transformaci energetiky a celkové efektivitě nakládání s energií. Chybí ale legislativa, která by umožnila plošný rozvoj agregace flexibility. Na to reagujeme založením sdružení SAF, které bude koordinovat technické záležitosti a jednotná obchodní a legislativní stanoviska za sektor agregace,“ řekl Petr Řeháček, ředitel SAF.

„Když se podíváme na Západ, není pochyb: Česko je ve využívání agregace energetické flexibility pozadu. V Nano Energies se to už několik let snažíme změnit, a tak jsme rádi, že nám na pomoc přichází SAF. Stabilizace sítě pomocí regulace výkonu výrobních i spotřebních zařízení je totiž budoucnost řízení přenosové soustavy. Je to technologie, která už nyní české síti pomáhá, její potenciál je ale mnohem větší,“ doplnil Stanislav Chvála, CEO Nano Energies.

S počínajícím snižováním celoevropské závislosti na fosilních palivech, rozvojem OZE a odstavováním starých uhelných bloků začíná také provozovateli české přenosové soustavy ČEPS chybět regulační energie, kterou tyto zdroje poskytují pro řízení soustavy.

Spočítáme vám, kolik můžete ušetřit pomocí domácí fotovoltaiky

„Vítáme založení SAF jako našeho klíčového partnera při rozvoji využívání flexibility malých zdrojů, akumulace a spotřeby, která bude při řízení energetické soustavy a zajištění spolehlivosti a bezpečnosti dodávky elektřiny hrát stále větší roli,“ uvedl Pavel Šolc, člen představenstva ČEPS.

Legislativní vakuum a hrozba sankcí

Povinnost legislativně ukotvit pojmy agregace flexibility a akumulace ukládá Česku evropská legislativa. Oproti zemím nejen západní Evropy je ale Česko pozadu, navíc hrozí sankce ze strany Evropské komise, takzvaný infringement.

„Letos na Velikonoční pondělí jsme zažili situaci, kdy ČEPS musel odpojovat solární elektrárny kvůli potížím s řízením sítí a došlo k tomu, že jsme byli nuceni vypínat nejlevnější a nejčistší zdroj energie, místo abychom vyrobenou energii z OZE uložili či ji flexibilně mohli využít. Nemuselo se to stát, pokud bychom měli vyřešenou agregaci flexibility společně s akumulací,“ řekl výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jan Fousek, který je zároveň předsedou představenstva Solární asociace.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) plánuje na urgence trhu reagovat takzvanou Transpoziční novelou energetického zákona, která má představit chybějící prvky pro stabilitu elektrizační soustavy.

„Již na začátku letošního roku jsme měli v plánu novelu řešit. Z důvodu aktuální situace na trhu a delšímu projednávání Lex OZE II, předpokládáme její projednávání v průběhu léta a podzimu,“ dodal René Neděla, zástupce vrchního ředitele sekce energetiky na MPO. Podle Petra Řeháčka bude právě Transpoziční novela nejakutnějším tématem SAF a jeho členové tak budou mít možnost aktivně se podílet na tvorbě moderního energetického trhu.

Autor: Ondřej Novák, tísková zpráva

Foto: Unsplash