Klimatická změna bere v Itálii životy. Boj se stoletou vodou komplikuje bahno

V italském regionu Emilia-Romagna posledních několik dní bojují se stoletou vodou. Větší problém, než samotná voda, je podle místních všudypřítomné bahno. Obětí je zatím 13, jejich počet se ale nejspíše zvýší.

Podle deníku Guardian je zhruba dvacet tisíc lidí bez domova a kvůli vytrvalým prudkým dešťům se vylilo z koryt 23 řek. Italští záchranáři registrují 280 sesuvů půdy, povodně zaplavily klíčovou infrastrukturu od dálnic po železnici.

Podle místních je voda v některých ulicích vysoká kolem čtyřiceti centimetrů, pro starší a pohybově omezené lidi je ovšem problém bahno. „Moji sousedé jsou starší lidé. Jeden z nich má Alzheimerea. Nejsou schopni sami odejít, někdo jim musí přijít pomoci. Je tam příliš mnoho bahna,“ hlásil policii jeden z dobrovolníků ve městě Faenza.

Itálie se s nepřízní počasí potýká již několik let. Loňský rok byl historicky nejteplejší za celou dobu měření a bylo registrováno 310 extrémních živelných událostí, které způsobily smrt 29 lidí. Od sesuvů půdy, extrémního sucha či lokálních povodní. Přesto jsou aktuální povodně v oblasti Emilia-Romagna rekordní svým rozsahem.

„Neexistují téměř žádné oblasti, které by nebyly zaplaveny. Bláto stále zůstává, čistíme ho z ulic. Velkým problémem jsou sesuvy půdy. Snažíme se dostat k lidem, kteří pod nimi uvízli, nebo mají odříznutou cestu. Nemají signál z mobilních telefonů a někteří nemají jídlo,“ vysvětluje mluvčí regionu Forli-Cesena Matteo Raggi.

Bahno komplikuje i odtok vody zpět do koryt. Voda pak nemá přirozeně možnost ustoupit, a rozlévá se dál do krajiny. „Klimatická krize dopadá na území se stále intenzivnějšími extrémními jevy, s riziky pro životy lidí a s dopady na životní prostředí a ekonomiku. A Itálie se opět ukazuje, jako nepřipravená,“ kritizuje ekologické sdružení Legambiente.

Podle mluvčího Greenpeace Federica Spadiniho Itálie nečelí obyčejným vlnám špatného počasí, ale skutečné tragédii způsobené globálním oteplováním. „Pokračování v těžbě a spalování plynu a ropy je zločin, který bude stále více zhoršovat klimatickou krizi se ztrátami na životech, ničením životního prostředí a vážnými ekonomickými i sociálními dopady,“ říká Spadini.

Text: Kristýna Čermáková

Foto: Pixabay