
Česko vysychá. Osm měsíců bez přestávky chybí srážky, varuje meteorolog
Velkou část Česka trápí mimořádné sucho a podnormální jsou také stavy povrchových a podzemních vod. Podle ředitele předpovědní služby ČHMÚ Radka Tomšů se situace zhoršuje už od loňského listopadu. Změna klimatu přitom problém prohlubuje: srážek dlouhodobě výrazně neubývá, rostoucí teploty ale zvyšují výpar vody z krajiny. A výhled do budoucna příliš optimismu nenabízí.

Ondřej Hudec
30. 7. 2026
Česko zažívá další suchý rok. Přestože počasí během léta přináší také bouřky a přívalové srážky, dlouhodobý nedostatek vody tím nekončí. Na velké části území aktuálně panuje mimořádné sucho.
„Co se týká sucha, v tuto chvíli panuje na velké části území mimořádné sucho. Podnormální stav má většina povrchových i podzemních vod,“ uvedl pro Obnovitelně.cz ředitel předpovědní služby ČHMÚ Radek Tomšů.
Současná situace navíc není výsledkem několika posledních horkých týdnů. Srážkový deficit se podle něj vytváří už od konce loňského podzimu.
„Situace se zhoršuje už od loňského listopadu, od té doby jsme měli pouze jediný srážkově nadprůměrný měsíc, únor. Tedy už osm měsíců v řadě s jedinou výjimkou máme v ČR srážkově podprůměrné měsíce a srážkový deficit je tak výrazný,“ vysvětluje Tomšů.
Spojení se změnou klimatu je jednoznačné
Druhou část problému představují vysoké teploty. Čím je tepleji, tím více vody se vypařuje z půdy a krajiny. Nedostatek srážek se tak může prohlubovat i v situaci, kdy jejich dlouhodobé množství dramaticky neklesá.
A právě tady je podle Tomšů souvislost se změnou klimatu. „Spojitost sucha se změnou klimatu je samozřejmě jednoznačná. Množství srážek se sice dlouhodobě nikterak zásadně nemění, mění se však výpar z půdy vlivem každoročně vyšších teplot,“ říká.
Tip: Evropa přeskakuje od požárů ke krupobití. Extrémní počasí hrozí stále více i v Česku
Dopady jsou v Česku patrné už řadu let. Podle Tomšů země v podstatě od roku 2015 téměř každoročně prochází větší či menší epizodou sucha. A klimatické modely podle něj nenaznačují, že by mělo jít pouze o přechodné období.
„Klimatické predikce jsou celkem jednoznačné, teploty dlouhodobě rostou a porostou i nadále. Rizikem pro území ČR jsou jak vysoké teploty, například daleko vyšší výskyt tropických teplot, tak samozřejmě zvýšený výpar, které tyto teploty přinášejí,“ upozorňuje ředitel předpovědní služby.
Jednotlivé vlhčí roky nebo období mohou dlouhodobý trend dočasně přerušit. Z pohledu klimatu se ale podle něj Česko musí připravit na častější sucho a zimy s menším množstvím sněhu.
„Tento trend zřejmě bude pokračovat, může sice být krátkodobě přerušen vlhčím obdobím, ale celkově je jasný. Sucha budou častější, zimy budou většinou s minimem sněhu,“ dodává Tomšů.
Tornád je letos nezvykle hodně
Letošní počasí přitom není neobvyklé pouze suchem. Česko zaznamenalo také nadstandardní počet tornád „Málokterý rok se jich vyskytne více než pět, nicméně toto číslo se mění každoročně a nesledujeme v něm jakýkoliv trend, totéž se týká supercel,“ upozorňuje Tomšů.
Právě u extrémních bouří je proto potřeba být s jejich přímým spojováním se změnou klimatu opatrnější. Jeden rok může přinést několik tornád a množství silných bouří, zatímco následující sezona může být výrazně klidnější.
„Výskyt těchto jevů je proměnlivý a zatímco loňský rok byl poměrně chudý na silné bouřky i tornáda, letošek je doposud spíše bohatý,“ říká.
Doporučujeme: Připravte se na další vlny veder. Letošní léto má být nadprůměrně teplé
Podle Tomšů se zatím v českých podmínkách neukazuje jednoznačný trend, že by kvůli změně klimatu výrazně rostla extremita silných bouří. „U silných bouří se spojitosti se změnou klimatu hledají poměrně obtížně, jejich extremita se u nás zásadně nemění,“ dodává.
Srpen odstartují tropy
Ani začátek srpna zatím výraznější úlevu od vysokých teplot neslibuje. Podle aktuálního výhledu ČHMÚ by měl nový měsíc začít tropickým počasím.
Nemělo by ale vydržet po celé období. „Srpen začne tropickými teplotami, ale postupně by se mělo ochladit na běžné letní teploty kolem 25 stupňů Celsia,“ uzavírá Tomšů.
Krátkodobé ochlazení ovšem dlouhodobý problém s nedostatkem vody samo nevyřeší. Po osmi převážně srážkově podprůměrných měsících potřebuje krajina doplnit deficit nejen v půdě, ale také v povrchových a podzemních vodách. A s pokračujícím oteplováním bude schopnost české krajiny vodu zadržet stále důležitější.
Úvodní obrázek: Pixnio