
Velikonoce opět poslaly ceny elektřiny hluboko do mínusu. Řešením jsou bateriová úložiště
Během velikonočního pondělí se cena spotové elektřiny dostala až na -135 euro za megawatthodinu, řešení na balancování sítě přitom máme k dispozici, vysvětluje v komentáři Adam Kováč ze Solar Global Energy.

Redakce Obnovitelně.cz
10. 4. 2026
Velikonoční svátky letos opět ukázaly fenomén, který se bude v české energetice objevovat čím dál častěji. Ceny elektřiny během těchto jarních svátků na spotovém trhu padají hluboko do záporných hodnot. Důvod je zřejmý, kombinace silné výroby z fotovoltaik a větru v regionu s nízkou spotřebou během svátků vytváří situaci, kdy je elektřiny v síti jednoduše příliš.
Během letošního velikonočního pondělí klesla cena spotové elektřiny v České republice až na −135 €/MWh, zatímco v neděli dosáhla −83 €/MWh. Je přitom důležité si uvědomit, že Evropa má propojený elektroenergetický trh, a proto může i jeden slabší článek v tomto systému ovlivnit jeho celkovou stabilitu. Z tohoto důvodu je vhodné podívat se také na situaci v okolních státech, kde se během Velikonoc rovněž objevily záporné ceny elektřiny. V Polsku klesla cena v neděli dokonce na −210 €/MWh a v pondělí na −162 €/MWh. V Německu se pak v neděli dostala na −110 €/MWh a v pondělí až na −147 €/MWh.
Tento stav ovšem není pouze problémem obnovitelných zdrojů, ale jakýchkoli zdrojů účastnících se denních aukcí. Poměrně nízká likvidita trhu a vysoká výroba měly za následek také obrovský propad cen na vnitrodenním trhu, kdy jsme například v pondělí 6. dubna mohli vidět ceny klesající až k -2500 EUR/MWh. Cena odchylky ale zůstala relativně nízká díky skvělé koordinaci přeshraniční výměny regulační energie přes platformu PICASSO. Takováto situace výrazně upozorňuje na nutnost větší investice do zdrojů umožňující akumulaci elektrické energie a v ideálním případě i k širšímu zapojení domácností na spotový trh s elektřinou.
Další důležitou roli hraje také větší rozšíření flexibilního řízení výroben a spotřebičů. Flexibilita založená na analytických modelech, rychlých reakcích a správném načasování dlouhodobě dokazuje svou výhodnost jak pro přenosovou soustavu, tak pro maximalizaci příjmů a minimalizaci výdajů za elektřinu.
Řešení? Máme
Právě zde vstupují do hry bateriová úložiště (BESS), která umožňují elektřinu v době přebytku uložit a využít ji v okamžiku, kdy je jí naopak nedostatek. Tedy pomáhají vyrovnávat rozdíl mezi výrobou a spotřebou, který je pro moderní energetiku s vysokým podílem obnovitelných zdrojů klíčový.
Pokud je elektřiny v soustavě přebytek, případně je její cena nízká až záporná, baterie ji uloží a vrátí zpět ve chvíli, kdy je poptávka po elektřině vyšší, a tudíž má i větší hodnotu. V případě propojení s výrobnou a nízkou cenou elektřiny na trhu může výrobna za minimální náklady bateriové úložiště nabít a tak svou výrobu elektřiny posunout v čase. Podobně mohou moderní baterie poskytovat i takzvané služby výkonové rovnováhy, kdy se odebírání a vracení energie do sítě neřídí jen její cenou, ale přímo požadavkem provozovatele soustavy. Rostoucí význam této technologie potvrzuje i vývoj na trhu. V Česku i v celé Evropě dnes vznikají velkokapacitní bateriové projekty a distributoři evidují tisíce žádostí o jejich připojení. Zároveň dochází k výraznému poklesu ceny těchto systémů, což urychluje jejich nasazení v praxi.
Ve společnosti Solar Global se akumulaci energie věnujeme dlouhodobě a patříme mezi průkopníky v tomto oboru. Jako první jsme spustili bateriové úložiště připojené přímo do distribuční soustavy již v roce 2017. Zároveň jsme v roce 2024 získali typovou certifikaci od provozovatele přenosové soustavy ČEPS pro bateriové úložiště určené k provozu v přenosové soustavě.
Je potřeba umět poptávku a nabídku elektřiny řídit flexibilně a efektivně. Ať už se to týká jak flexibilních výrobních zdrojů (BESS a FVE a jiných) tak hlediska spotřeby, což situaci značně pomůže. Skupina Solar Global aktivity v oblasti velkokapacitních bateriových systémů rozvíjí i nadále. Připravujeme například velkokapacitní bateriové projekty jak v České republice, tak v zahraničí. Cílem je, aby se bateriová úložiště stala běžnou součástí moderní energetiky a umožnila efektivní využití obnovitelných zdrojů bez nutnosti jejich omezování.
Velikonoční „záporné ceny“ jsou doprovodným jevem transformace energetiky. A bateriová úložiště jsou jedním z klíčových nástrojů, jak tuto změnu zvládnout bez zbytečných ztrát.
Autorem komentáře je Adam Kováč, projektový manažer ve společnosti Solar Global Energy. Úvodní foto: Solar Global