Na zateplení před zimou ještě není pozdě, lze ho stihnout za den

Zatím vládne teplý podzim, kdo však včas zateplí svůj dům nebude zimou a účty za energie zaskočen. Navzdory pozdnímu datu je stále reálné zateplit budovu ještě letos.

„Pokud chcete stihnout zateplit alespoň část domu ještě v tomto roce, vsaďte na foukanou izolaci Supafil Loft PRO. Její aplikace do střešní konstrukce je totiž velmi rychlá a zvládne se často i za jeden den,“ doporučují odborníci ze společnosti Knauf Insulation.

Proměnlivá situace na trhu s energiemi zapříčiňuje nárůst poptávky po zateplování objektů. To je navíc i díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám cenově dostupnější. Snížení energetické náročnosti budov totiž podstatně zmenšuje výdaje vynaložené na teplo, což je pro mnohé lákavou představou. Zateplit v letošním roce ale stihnou už jen ti žadatelé, kteří se rozhodnou pro dílčí zateplení.

„Jde především o místa s největšími tepelnými úniky, zpravidla mezi ně patří střecha a strop. Pokud je k izolování použita foukaná vata, celý proces je velmi rychlý, nemusí trvat déle než jeden den,“ vysvětluje Štěpán Lášek, produktový specialista Knauf Insulation.

Aplikace foukané vaty se provádí pomocí hadice, která funguje jako obrácený vysavač. Sypký materiál se tak rozfouká po celé ploše. „Ačkoliv je zateplení foukanou vatou poměrně rychlou záležitostí a může se jevit jednoduše, rozhodně bych spoléhal na odborníky. Pokud není aplikace provedena správně, materiál může postrádat některé klíčové vlastnosti,“ dodává Lášek.

Díky sypké konzistenci foukané vaty nevznikají ve vrstvě izolace žádné mezery. Nedochází tak ke vzniku tzv. tepelných mostů, které označují místo, kudy z domu utíká teplo. Výsledná izolace nesesedá, a kromě tepla izoluje také zvuk. Navíc je přirozeně nehořlavá a obsahuje i přísady zpomalující hoření v případě požáru.

Použitím správné izolace lze ušetřit až třetinu nákladů za energie, což v dnešní době představuje nespornou výhodu. „Výrobní linky jedoucí na plnou kapacitu, například závod Knauf Insulation v Krupce u Teplic denně vyprodukuje přes 200 tun minerální izolace, což je množství, které by stačilo na zateplení střech 400 rodinných domů. Ročně by tak bylo možné zateplit střechy 146 tisícům majitelů rodinných domů. Můžeme tedy všechny zájemce ubezpečit, že materiál pro zateplení bez problémů obdrží,“ vysvětlil Radek Bedrna, ředitel společnosti Knauf Insulation, která je členem Asociace výrobců minerální izolace.

Firmy sdružené v AVMI, které představují více než 90 procent tuzemského trhu, jsou schopné pokrýt i zvýšenou poptávku po izolantech. Ty představují nejčastěji desky a role minerální vlny určené pro zateplení fasád, střech a stropů nebo třeba foukané minerální izolace.

Text a foto: Knauf Insultation