Kde se v Česku žije nejudržitelněji? Začíná soutěž Zelená obec roku 2023

Do 9. května je možné hlásit se do soutěže, která hodnotí dlouhodobě udržitelné projekty. Porota ocení inovace, rozvoj biodiverzity i aktivní zapojení obyvatel obce.

Skupina ČSOB ve spolupráci s Hospodářskými novinami vyhlásila soutěž Zelená obec roku. Soutěž je otevřena všem obcím, které se angažují v environmentální oblasti, udržitelném fungování a mají odpovědný postoj k životnímu prostředí. Vítězná města a vesnice získají ocenění Zelená obec roku a finanční odměnu. Obce mohou svůj projekt přihlásit do 9. května 2023.

Speciální kategorií soutěže je pak Sociální počin roku. Tento titul a finanční výhru 100 tisíc korun spolu s možností konzultace získá obec s nejlepším sociálním projektem, který přináší řešení ve společensko-ekonomických tématech. Záštitu nad touto soutěží poskytl Svaz měst a obcí ČR.

Cílem soutěže je vybrat obce, které mají v oblasti udržitelného fungování dlouhodobou vizi, snižují uhlíkovou stopu, zmírňují dopad na změnu klimatu, investují do ochrany životního prostředí, přináší inovační hodnotu, podporují biodiverzitu a aktivně zapojují občany.

Vítěz soutěže získá titul Zelená obec roku. Očekává se, že soutěž podpoří vznik nových šetrnějších projektů v sektoru municipalit, ukáže možnosti financování a získávání zdrojů a inspiruje další obce k realizaci vlastních řešení.

Kalkulačka solární elektrárny: vyplatí se vám?

„Z iniciativy obcí a měst vzniká v Česku každý rok řada zajímavých projektů a aktivit v environmentální oblasti – ať už se zabývají využitím místních zdrojů, úsporami energií, obnovitelnými zdroji nebo třeba technologiemi šetrnými k životnímu prostředí. ČSOB tyto projekty a aktivity dlouhodobě podporuje, proto jsme se ve spolupráci s dalšími partnery rozhodli vyhlásit tuto soutěž s cílem každoročně představit udržitelné obce a jejich fungování v environmentální oblasti a současně přispět k jejich dalšímu rozvoji,“ říká Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za Vztahové bankovnictví.

„Hospodářské noviny se dominantně zaměřují na ekonomická témata a byznys, obojí je ale samozřejmě provázáno s životním prostředím a klimatem. Tyto vztahy si uvědomujeme, a proto mají i ochrana přírody a klimatu v našem deníku stálé místo. Rádi píšeme o inspirativních projektech, které mění věci k lepšímu, a se stejnou chutí jsme se pustili i do spoluorganizování této soutěže,“ uvedl Jaroslav Mašek, šéfredaktor Hospodářských novin.

Rozhovor: Chránit klima má smysl, i když se to možná nepovede. Čechy přesvědčí soláry a elektromobil v každé vesnici, říká Jan Krajhanzl

Přihlášené obce bude hodnotit odborná porota složená ze zástupců firem, obcí, ministerstva životního prostředí, architektů a odborníků. V porotě zasedne například ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), ekolog Martin Bursík, architektka Eva Jiřičná či výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková. Pro přihlášení se stačí registrovat přes jednoduchý formulář na webových stránkách www.zelenaobecroku.cz, kde jsou k dispozici i detailní informace k samotné soutěži. Vítěz bude znám 15. června.

Text: Kristýna Čermáková

Foto: Pixabay