Jak vybrat tu pravou LED žárovku? Mají příjemné světlo a navíc ušetříte za energie

S narůstající cenou energií se čím dál více lidí poohlíží po způsobech, jak ušetřit. K tomu mohou pomoci i úsporné spotřebiče. Ty jsou nejen ekonomické, ale i ekologické. To platí i pro segment žárovek. V čem spočívá výhoda LED žárovek oproti klasickým a jak ji nejlépe vybrat? To se dočtete v dalším díle seriálu o energetických úsporách.

Ondřej Hudec

25. 10. 2022

Seriál: Jak uspořit energie?

Osvětlení v domácnostech prošlo v posledních dvaceti letech dramatickým vývojem. Po desítky let používání obyčejných žárovek se na trhu začaly prosazovat úspornější světelné zdroje: o trochu účinnější halogenové žárovky (úspora zhruba dvacet procent), kompaktní zářivky (úspora 60–70 procent) a konečně světelné diody (LED).

Problémy se světlem už jsou vyřešeny

Samotná LED technologie se v elektronice používá už dlouhou dobu. Vymyslet její použití pro osvětlení však nějaký čas trvalo. Problém byl zejména v tom, jak vyvinout LED světlo modré barvy, díky kterému bylo možné technologii použít ve standardních osvětlovacích prvcích.

Stejný problém byl i s vývojem bílého světla. Bílá barva je totiž složena ze všech základních barev světelného spektra. Elektroluminiscenční dioda však umí svítit pouze jednobarevně, takže nějakou dobu musela všechna bílá LED svítidla obsahovat hned několik diod.

V současnosti se tento problém řeší polovodičovým čipem ve spojení s luminoforem, což je látka, která je schopna zachycovat a opět vyzařovat světlo. Když se podařilo zajistit LED světlo v celém barevném spektru, začaly se LED žárovky více používat v praxi. Tato technologie tak postupně nastoupila nejen do lamp, reflektorů nebo svítidel, ale rovněž do televizních obrazovek nebo displejů.

Bezpečnější i ekonomičtější

Již zmíněná elektroluminiscenční dioda má tu výhodu, že dokáže přeměnit elektrický proud přímo na světlo. Tomuto jevu se říká elektroluminiscence. Díky tomu LED diody při svícení nevydávají téměř žádné teplo a jsou tak úspornější než běžné žárovky. Zároveň je to i bezpečnější, protože nemohou svým teplem zahřát okolní předměty nebo třeba dřevěné konstrukce. Kvůli této své vlastnosti se mohou instalovat i na místa, kde klasickou žárovku nejde umístit, jako jsou skříňky, vitríny, podhledy nebo terária.

Výhody LED světelných zdrojů tak postupně, ale nekompromisně převálcovaly ostatní světelné zdroje. Účinnost i doba života vyrostla až na desetinásobek oproti obyčejné žárovce a oproti kompaktním zářivkám se LED žárovky zapínají okamžitě. Nejvíce stížností se týkalo kvality světla, nicméně většina dnešních LED žárovek má příjemné teplé světlo. V neposlední řadě je třeba zmínit i tvar a provedení moderních LED žárovek. Dřívější „hřiby“ nebo jiné tvary již často výrobci opustili a dnešní moderní LED žárovky spíše tvarem připomínají obyčejné žárovky. Skleněná baňka s LED pásky uvnitř zaručuje nejen stejnou velikost, ale také stejné všesměrové vyzařování jako u obyčejné žárovky. V praxi laik pozná LED žárovku spíše už jen podle ceny.

Nástup LEDek ještě podpořil zákaz prodeje klasických wolframových žárovek před několika lety. Ačkoliv se část lidí nechtělo klasických žárovek vzdát a někteří je dokonce nakupovali do zásoby na dlouhou dobu dopředu, postupem času i oni zjistili, že úsporné žárovky jsou kvalitnější. Při jejich výběru byste však měli dávat pozor na to, kam přesně chcete žárovku instalovat. Dnes existuje mnoho druhů LEDek podle toho, k jakému účelu slouží.

Dejte pozor na patici i prostor ve svítidle

Jakou tedy vybrat LED žárovku? Na to jsme se zeptali Michala Staši, který pracuje jako konzultant se zaměřením na energetické úspory v osvětlení ve společnosti SEVEn. „Zejména je důležité, kde má svítit. V případě důležitých a často využívaných prostorů je vhodné se zaměřit na kvalitu i vyšší účinnost. Pokud LED žárovku chceme umístit na méně využívanou chodbu, můžeme se smířit i s horšími parametry,“ vysvětluje na úvod Staša.

V první řadě je podle něj důležité zjistit, jakou má nahrazovaná žárovka patici. „Většina má závit E27 či E14, ale v domácnosti se setkáme i s paticí G9, v případě reflektorových jsou to např. GU10, GU5,3 či GU4. Dále je důležité zjistit, jaký máme k dispozici prostor ve svítidle. Většina moderních žárovek má stejnou velikost jako klasické žárovky, ale zejména některé levnější LED žárovky mohou být větší a nemusí se vejít do každého svítidla,“ popisuje konzultant.

Dále je podle jeho rad vhodné vybírat žárovky, které budou dostatečně svítit pro naše potřeby. Pro velké místnosti je potřeba až 1500 lm (lumen), což odpovídá 100W žárovce. Pro většinu míst dostačuje 800–1000 lm (náhrada 60–75W). Pro malé lampy bude stačit 250–450 lm (náhrada 25–40W).

V případě reflektorových žárovek je nutné dbát na vyzařovací úhel, abychom docílili stejného světelného efektu (obvykle širší úhly nad 35° pro celkové osvětlení a úzké úhly okolo 10° pro nasvětlení předmětů). Pro často využívané prostory se doporučuje vybírat LED žárovky alespoň ve třídě C (podle nového štítku), u reflektorových bude stačit E. Dále je vhodné vybírat LED žárovky s dobou života alespoň 15 tisíc hodin a 15 tisíc spínacích cyklů.

„A subjektivně nejdůležitější je barevný tón, zjednodušeně barva světla. Pro většinu domácího použití vybíráme teplou bílou označovanou 2700 K. Pouze pro pracovní a méně důležité prostory můžeme vybírat chladnější odstíny (3000 K a více). Naopak pro zóny relaxace a ložnice je vhodné vybírat ještě teplejší tóny bílé, které až připomínají oranžovou. Mohou být označeny např. 2000–2500 K. V neposlední řadě se doporučuje vybírat LED žárovky ve skleněných baňkách se stejným všesměrovým vyzařováním jako u obyčejných žárovek. Tím docílíme adekvátní náhradu,“ dodává Staša, který výhody úsporných žárovek pro skeptičtější uživatele vysvětluje na svém blogu.

Mimo jiné tam radí, aby lidé nevěřili diskontním prodejnám, které nabízejí LEDky v balení po třech k nákupu velmi levně. Rozumná LEDka podle něj stojí mezi 100–200 Kč. Z hlediska životnosti žárovky pak doporučuje koupit ty, které udávají svítivost 12–15 tisíc hodin. Pokud by takový výrobek po roce vypověděl službu, nebojte se ho reklamovat stejně jako u jiných spotřebičů.

Autor: Ondřej Hudec

Foto: iStock