Hladík: Cirkulární ekonomika je budoucnost. Záloha na plechovky a PET lahve bude čtyři až pět korun

Do pěti let od zavedení zálohového systému se podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) vysbírá 90 procent plastových lahví a plechovek. K recyklaci se jich tak dostane více než 2,5 miliardy.

Pavel Baroch

19. 5. 2023

Zálohový systém na nápojové plastové lahve a plechovky se rozšíří nejdříve od poloviny roku 2025. Předpokládá to plán, který představilo ministerstvo životního prostředí. Ještě do konce roku chce připravit a představit paragrafované znění upraveného zákona o obalech.

„O zálohování petek a plechovek se diskutuje velmi dlouho, ale teprve naše vláda našla odvahu představit postupné kroky k zavedení systému do praxe. Náklady na jeho zavedení i provoz ponesou výrobci a dovozci nápojů, občané jen zaplatí vratnou zálohu za obal, která se jim zase vrátí bez ohledu na to, zda budou nakupovat ve velkém supermarketu, malém obchodě nebo na internetu,“ uvedl ministr Petr Hladík.

Předpokládá, že do pěti let od zavedení systému se vysbírá 90 procent plastových lahví a plechovek, čímž republika splním své evropské závazky. „Cirkulární ekonomika je budoucnost a zálohování je její součástí,“ zdůraznil Hladík. K recyklaci by se tak podle něj mělo dostat více než 2,5 miliardy kusů PET lahví a plechovek, díky čemuž se sníží množství nevyužívaného odpadu a znečištění veřejných míst v obcích i v krajině.

Spočítejte si úsporu a získejte střešní elektrárnu do několika týdnů

„Jsem rád, že konečně neřešíme, zda zálohovat, nebo ne, ale řešíme jak. Zkušenosti ze Slovenska ukazují, že po zavedení zálohového systému došlo k výraznému omezení výskytu pohozených obalů od nápojů v přírodě,“ konstatoval Hladík. „Když sečtu všechny benefity zavedení zálohového systému je jasné, že tím prospějeme zejména našim dětem, nastupující generaci.“

Čtyři nebo pět korun

Zálohy by se měly týkat všech nealkoholických nápojů v plastových lahvích o objemu 0,1 až 3 litry a alkoholických nápojů do 15 procent alkoholu v plastových lahvích. Dále všech nealkoholických nápojů v plechovkách o velikosti 0,1 až 3 litry a nápoje s obsahem do 15 procent alkoholu v plechovkách. Výjimky se týkají obalů od mléka a mléčných výrobků, nápojů nad 15 procent alkoholu a jednorázových skleněných nápojových obalů, které se zálohovat nebudou.

„Zákazníci budou s PET lahvemi nebo plechovkami zacházet podobně jako dnes se zálohovaným sklem. Při nákupu zaplatí zálohou, která bude stejná jak pro lahve, tak pro plechovky. Její přesná cena bude určená vyhláškou k zákonu, návrh počítá s výší čtyř až pěti korun. Při vracení nápojových obalů nebude nutné je nijak vymývat, důležité je, že se vrátí včetně etikety, nezdeformované a nesešlápnuté, aby šlo naskenovat jejich unikátní EAN kód,“ vysvětlil ministr Hladík.

Pro obchodníky bude povinné nabídnout místo pro vracení PET a kovových obalů v prodejnách nad 50 metrů čtverečních, zároveň takové místo musí nabízet všechny čerpací stanice nad 50 metrů čtverečních. Dohromady by mělo jít o přibližně 11 tisíc sběrných míst. Povinnost vybírat zálohované obaly budou mít i on-line prodejci. Dobrovolně se mohou zapojit menší prodejny a obce, ale i například stánky, školy nebo jednorázové akce. V obcích nad 300 obyvatel, kde nebude povinné ani dobrovolné místo odběru, ho povinně zřídí operátor systému. Díky tomu bude systém dostupný pro naprostou většinu obyvatel.

Pokuta, která bude bolet

„Klíčové z pohledu ministerstva je, aby se odpad co nejvíc využíval jako zdroj. Zavedení zálohového systému proto nesmí nijak narušit stávající systém třídění odpadů, ale doplnit ho. Zároveň nesmí zásadně poškodit obce, ani narušit trh s vytříděnými surovinami,“ uvedl David Surý, vrchní ředitel ministerské sekce ochrany životního prostředí.

Dodal, že obce, které kvůli zálohování přijdou o část zisku z prodeje vytříděných materiálů, budou moci získat finanční prostředky přímo ze zálohového systému. „Jednak díky manipulačním poplatkům za odběrná místa a také budou příjemci části peněz z nevyzvednutých záloh,“ vysvětlil Surý.

Fungování celého systému bude zajišťovat jeden centrální operátor. Ten bude fungovat na principu takzvané rozšířené odpovědnosti výrobců, tedy podobně jako při zpětném odběru pneumatik nebo vysloužilé elektroniky. Členy tohoto systému se stanou dovozci, výrobci a prodejci, kteří dohromady dodávají na trh nejméně 80 procent obalů podléhajících zálohování.

Operátor požádá o autorizaci, kterou uděluje ministerstvo životního prostředí na předem vymezenou dobu. Ministerstvo také bude kontrolovat jeho činnost. Neplnění stanovených povinností bude sankcionováno, přičemž pokuta má být odstrašující.

Zpětný odběr na zkoušku

Ačkoli zálohový systém na plastové lahve a plechovky ještě minimálně dva roky fungovat nebude, společnosti Lidl a Kaufland ho zavedly na zkoušku v šesti svých prodejnách na různých místech republiky. A ukázalo se, že má projekt mezi zákazníky úspěch.

Zástupci společnosti Lidl na prvním ročníku pražské konference Czech & Slovak Sustainability Summit prezentovali, že jen v jedné prodejně se za týden vybere 4,5 až 4,8 tisíce obalů. „Náběhová křivka narůstá a je tedy důkazem, že o pilotní projekt je zájem,“ uvedl mluvčí Tomáš Myler. Tisíce obalů týdně odevzdají rovněž zákazníci Kauflandu.

Pilotní projekt vychází z mezinárodní strategie REset Plastic obchodní skupiny Schwarz, jíž jsou Kaufland i Lidl součástí. Oba maloobchodní řetězce chtějí podpořit myšlenku zavedení zálohového systému v České republice, který už funguje ve třinácti evropských zemích včetně už zmiňovaného Slovenska.

Autor: Pavel Baroch

Ilustrační foto: Kaufland