Téměř dva megawatty čisté energie. Skupina Solar Global zahájila stavbu nových pozemních fotovoltaik u Prostějova

Díky úspěšným žádostem o podporu z Modernizačního fondu skupina Solar Global zahájila stavbu dvou nových pozemních fotovoltaických elektráren na nezemědělských pozemcích na Prostějovsku.

Ondřej Novák

7. 10. 2022

Instalovaný výkon dosáhne skoro dvou megawattů. Skupina Solar Global patří mezi úspěšné žadatele o podporu pro realizaci nových solárních elektráren z Modernizačního fondu. Aktuálně vysoutěžila devět podpor, díky kterým postaví solární elektrárny o celkovém výkonu přes 30 megawattů.

Společnost už v lokalitě Ochoz na Prostějovsku jeden park provozuje. Vznikl před dvanácti lety a ročně vyrábí tři a půl megawattu čisté energie. Ve stejném areálu nově přibudou další dva parky s výkonem 976,8 kilowatt a 990 kilowatt. Projekty s očekávanou investicí 38 milionů korun jsou realizovány s 35procentní podporou Modernizačního fondu.

Každý rok přinese výroba čisté sluneční elektřiny celkovou úsporu téměř dvou tisíc tun oxidu uhličitého. Společnost počítá, že plochu solární elektrárny využije také pro chov ovcí, které se tak efektivně a ekologicky postarají o údržbu pozemku.

Nové baterie i zelený vodík

„Po dvanácti letech se vracíme do Česka s možností vybudovat větší solární park. Těší nás, že naším úsilím podpořeným Modernizačním fondem pomůžeme chránit životní prostředí i posílit českou energetickou nezávislost. Postupně zvyšující se množství levné solární elektřiny navíc pomůže k dostupným účtům za energie pro domácí spotřebitele,“ uvádí k výhodám restartu fotovoltaiky v Česku Vítězslav Skopal, předseda představenstva skupiny Solar Global.

Jde přitom o první projekt z celkem devíti úspěšně vysoutěžených podpor získaných z Modernizačního fondu. Plány Solar Global počítají s realizací celkem až 31 megawattů, které mohou vyrůst ve Zlínském, Moravskoslezském či Středočeském kraji.

K solárním elektrárnám mají přibýt také bateriová úložiště s kapacitou 11 megawatthodin. Na třech lokalitách pak počítá Solar Global také s akumulací pomocí výroby zeleného vodíku.

Spočítáme vám, kolik můžete ušetřit pomocí domácí fotovoltaiky

Zahraniční expanze

Solar Global expanduje také na evropských trzích. Další projekty v řádu desítek megawattů připravuje ve Španělsku, Německu, Polsku či Rumunsku. Nejdříve dokončený projekt bude Geaca (ve středním Rumunsku) s výkonem tří a půl megawattů. Stavba solárního parku začala v září 2022 a předpokládaný termín dokončení je do konce letošního roku.

„Evropa cítí, že právě solární energie je rychlý recept na posílení energetické bezpečnosti a nezávislosti na ruském zemním plynu. Na zahraničních projektech těžíme z výhody dobře nastaveného systému přípravy a schvalování nových projektů. Vše běží pružně s cílem zajistit pro danou zemi dostatek levné energie nezávislé na Rusku. Potěšilo by nás, pokud by takový přístup měla i Česká republika. Pomohlo by například zařazení projektů obnovitelných zdrojů mezi zdroje budované ve veřejném zájmu,“ uzavírá Vítězslav Skopal.

Autor: Ondřej Novák

Foto: Solar Global