Vláda pomůže domácnostem zvládnout letošní zimu, slíbil ministr Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v pondělí během své pracovní cesty po Ústeckém kraji navštívil Solární laboratoř, která je součástí Elektrárny Ledvice společnosti ČEZ a slouží k testování různých typů nových solárních technologií pro úspěšné posílení české energetické bezpečnosti. Marian Jurečka při této příležitost představil také konkrétní kroky, kterými vláda pomůže domácnostem zvládnout ceny energie, které rostou zejména v důsledku Putinovy války.

Martin Prax

23. 8. 2022

“Stát za první pololetí letošního roku vyplatil na pomoc domácnostem prostřednictvím příspěvků na bydlení a mimořádné okamžitě pomoci přes pět miliard korun. Během rekordně krátkého času se nám podařilo zvýšit normativy, zjednodušit a digitalizovat celý proces podávání žádostí. I nadále počítáme s tím, že v návaznosti na aktuální vývoj cen budeme dále upravovat podmínky příspěvku na bydlení tak, aby spolu s úsporným tarifem nepřekročily výdaje domácností za bydlení 30 procent příjmů dané rodiny a současně je naší povinností zamezit zneužívání této dávky,” uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ke konkrétním krokům, které vláda podniká pro zajištění ochrany domácností před razantním růstem cen elektřiny a zemního plynu.

Rozšíření Zelené úsporám

Ministerstvo sociálních věcí využívá k řešení krize cen energií podporu pro domácnosti formou příspěvku na bydlení. Ten zajišťuje nepřekročení výdajů dané domácnosti za všechny náklady na bydlení 30 procent (u pražských domácností 35 %) celkových příjmů rodiny. Ministr Jurečka však současně usiluje také o to, aby nebyly domácnosti dlouhodobě závislé na podpoře od státu. Řešení vidí v kombinaci s programy Ministerstva životního prostředí. Právě to připravuje nový program Nová zelená úsporám Light.

Program umožní domácnostem získat státní příspěvek na rychlá dílčí opatření, která okamžitě sníží výdaje rodin za energie. “Zateplení stropu a výměna dosluhujících oken za kvalitní s izolačními trojskly sníží spotřebu zemního plynu o 20-30 procent. Při dnešní ceně energií na trhu jde o úsporu i desítek tisíc korun ročně. Naším cílem bude najít takový systém, ve kterém na tuto státní podporu dosáhnou i nízkopříjmové domácnosti,” uvedl Jurečka. “Nejvíce ohroženým rodinám, které nezvládají hradit vysoké ceny plynu, budeme chtít výrazně přispět na výměnu zdroje tepla za tepelná čerpadla ideálně s kombinací solární energie,” dodal ministr.

Právě ministerstvo životního prostředí a ministerstvo práce a sociálních věcí chtějí spolu připravit nový systém poradců. Ti mají začít domácnostem radi od podzimu, jak lze zvládnout raketový růst cen energií. „Konkrétnější parametry tohoto poradenství a pomoci sdělíme také v září, kdy by mělo být již více jasno, včetně jejich financování. Snažíme se, aby to bylo financované z operačního programu Zaměstnanost plus,“ uvedl Jurečka na setkání s novináři.

Šance pro uhelné regiony

Příležitost pro Ústecký kraj Během setkání se zástupci Skupiny ČEZ debatoval ministr práce a sociálních věcí také možnosti příležitosti zelené ekonomiky v regionu. “Připravovaná výstavba nových projektů obnovitelných zdrojů, zejména solárních elektráren, které lze budovat na výsypkách a jinak průmyslovou činností dotčených lokalitách, má potenciál přispět k zachování zaměstnanosti v Ústeckém kraji. Naším cílem je také do regionu přilákat přímo výrobce řešení, která zajistí i surovinou nezávislost Česka. Může jít o výrobce baterií, solárních panelů nebo tepelných čerpadel,” uvedl Jurečka. Podle studie Deloitte může v Česku výstavba a provoz obnovitelných zdrojů vytvořit až 30 tisíc pracovních míst.

Důležitá část může být realizována právě v Ústeckém kraji. V Ústeckém kraji se uvažuje také o vybudování tzv. gigatovárny, která by při roční Praha 22. srpna 2022 produkční kapacitě 40 GWh baterií vytvořila možnost vzniku zhruba 6 tisíc pracovních míst během její výstavby. Samotný provoz gigafactory by ve výrobě a navazujících dodavatelských firmách vytvořil dalších zhruba 33 035 nových pracovních míst. “Šikovné ruce českých techniků mohou získat dobře placenou práci, která pomůže posílit naši energetickou bezpečnost. Solární energie je dnes jedním z nejlevnějších zdrojů energie, naše vláda se zavázala oživit toto odvětví a zajistit tak domácnostem českou energii za dostupné ceny, navíc nezávislou na dodávkách z Ruska,” dodává Marian Jurečka.

Autor: Martin Prax

FOTO: MSPV