Martin Prax | 27. 7. 2022

Téměř každý druhý český řidič uvažuje o elektromobilu, ukázal aktuální průzkum

O nákupu elektromobilu v delším časovém horizontu uvažuje více jak 46 % českých řidičů. Co se týče preferencí, rádi by si jej pořídili u autorizovaného dealera značky jimi vybraného vozidla, a to z vlastních prostředků kombinovanými s úvěrem či leasingem od leasingové společnosti. Uvítali by, kdyby nevýhoda vyšší pořizovací ceny byla kompenzována nějakou formou dotace, ideálně alespoň ve výši 30 % z pořizovací ceny.

Data vyplývají z aktuálního průzkumu, který si nechala zpracovat společnost ČSOB Leasing u agentury IPSOS. Podle získaných dat také Češi u čisté mobility oceňují, že mají příznivý vliv na životní prostředí, nižší náklady na provoz, nízkou hlučnost a možnost výhodného parkování ve městech. Za hlavní důvody, které je naopak zatím odrazují od jejich koupě, považují zejména vyšší pořizovací cenu, délku dojezdu a potenciální nízkou životnost baterie.

Čtvrtina dotazovaných elektromobil vyzkoušela

Pořízení elektromobilu je v současné době zatím ještě doprovázeno určitou mírou skepticismu, brání se mu každý druhý Čech. Skepticismus k alternativním pohonům přitom roste s věkem, v kategorii 54-65 let je odmítá 6 z 10 dotázaných. Z průzkumu pro ČSOB Leasing, mimo jiné, vyplývá, že více než tři čtvrtiny respondentů jízdu v elektromobilu ještě nikdy nevyzkoušeli a pokud ano, tak si jej většinou půjčili od rodinného příslušníka či známého. Tedy pouze 24 % z nich má s elektromobilem nějakou reálnou zkušenost. Postupně ale roste počet lidí, kteří vyzkoušeli jízdu alespoň sdílenými elektromobily, celkem se jedná o 4 % populace.

Pozitivní vliv na životní prostředí vs. vyšší cena

Za největší výhody elektromobilů považují Češi jejich pozitivní vliv na životní prostředí, levný provoz a nízkou hlučnost. Naopak mezi hlavní nevýhody řadí jejich vyšší cenu, délku dojezdu, nízkou životnost baterek nebo nedostupnost nabíjecích stanic.

„Doprava se podílí na celkových emisích CO2 v EU z 21 %, v ČR je to cca 14 %. Z toho 70 % připadá na osobní a užitková vozidla, 26 % jsou nákladní auta a autobusy a zbytek tvoří lokomotivy, letadla a lodě. Nástup elektromobility v západní Evropě je jasným trendem. Téma snižování uhlíkové stopy v dopravě je pro nás jako společensky odpovědnou firmu nesmírně důležité a tedy i my chceme aktivně svými finančními produkty jako je například Půjčka na auta s čistou energií pořízení elektromobilů podpořit,“ říká Josef Vajsejtl, generální ředitel ČSOB Leasing.

Ideální vůz by měl být levnější než dosud

Pokud by měli Češi možnost sestavit si ideální elektromobil, chybět by rozhodně neměla baterie s její dlouhou životností bez významnějšího poklesu její kapacity umožňující dlouhý dojezd a rychlé nabíjení. Zároveň by však takový vůz měl být cenově dostupnější než nyní. Jinými slovy, pokud se provozní vlastnosti u elektromobilů srovnají s vozidly na konvenční pohon v klíčových parametrech z pohledu uživatele, při srovnatelné ceně dají tito přednost pořízení elektromobilu.

„Případné dotace či veřejná podpora elektromobility bude nezbytná zejména na rozběhnutí vyšší masovosti prodeje, ale časem potřeba dotační podpory možná zmizí či se omezí, protože pořízení elektromobilu bude jasnou racionální ekonomickou volbou. Již nyní se technologie elektromobilů rychle posouvají dopředu a cestou alternativních pohonů se důrazněji vydávají i přední výrobci automobilů. S Půjčkou na auta s čistou energií od ČSOB Leasing chceme zájemcům cestu za prvním elektromobilem, plug-in hybridem nebo vodíkovým pohonem zjednodušit,“ doplňuje Josef Vajsejtl, generální ředitel ČSOB Leasing.

Autor: Martin Prax (s využitím tiskové zprávy ČSOB Leasing)

FOTO: Pixabay