
Investice do baterií se mohou vyplatit, návratnost se pohybuje okolo pěti let
LEX OZE III otevřel bateriový boom. Kdo přijde pozdě, na podpůrných službách už moc nevydělá, varují experti z Aurora Energy Research.

Redakce Obnovitelně.cz
15. 11. 2025
Po letech odkládání Česko ukotvilo bateriové úložiště do legislativního rámce prostřednictvím poslední novely energetického zákona, známé jako LEX OZE III, účinné od října 2025. Zatímco rozvoj v segmentu domácích baterií zpomaluje, nová legislativa otevírá cestu k rychlému růstu dosud stagnujícího trhu velkých bateriových systémů. Do roku 2030 by kapacita BESS v Česku měla dosáhnout přibližně 6 GWh, což představuje 1,5násobný nárůst oproti roku 2025, uvádí analýza.
Příznivé tržní podmínky pro investory zahrnující volatilní ceny na krátkodobých trzích a vysoké ceny podpůrných služeb, naznačují silný potenciál výnosů. Aurora Energy Research odhaduje, že bateriová aktiva uvedená na trh v roce 2026 mohou dosáhnout návratnosti do pěti let s IRR přesahujícím 15 %.
Načasování však bude důležitější než kdykoli předtím. Dlouho odkládané legislativní změny vyústily ve výrazný investiční zájem – řada společností, včetně několika velkých investorů, je nyní připravena vstoupit na trh s projekty ve fázi připravené k výstavbě, jejichž celkový výkon přesahuje 1 GW.
S rychlým rozvojem bateriové capacity lze však očekávat rychlé nasycení trhu s podpůrnými službami – jednoho z hlavních zdrojů příjmů pro baterie. Podle projekcí dojde mezi lety 2026 a 2030 k poklesu ročních příjmů z baterií o více než 35 %, zejména kvůli zmíněné saturaci trhu. Jak ceny na trhu podpůrných služeb klesnou, stane se dominantním zdrojem příjmů energetická arbitráž, která bude tvořit více než 80 % celkových příjmů z baterií mezi lety 2031 a 2040, uvádí Aurora.
Navzdory očekávanému poklesu příjmů z podpůrných služeb a rychlému růstu konkurence vidí Aurora přetrvávající potenciál i pro budoucí rozvoj baterií. Zásadní roli bude v následujících letech hrát uzavírání uhelných elektráren a výstavba obnovitelných zdrojů. Zvýšení podílu OZE nutné pro splnění cílů stanovených v Národním energetickém a klimatickém plánu podpoří poptávku nejen po samostatně stojících bateriích, ale i po bateriích přidružených k výrobním zdrojům.
„Přijetí LEX OZE III je klíčovou podmínkou pro rozvoj bateriových projektů v Česku, na kterou investoři dlouho čekali. Energetický trh se však v posledních letech výrazně proměnil – ceny plynu zůstávají zhruba na jedenapůlnásobku hodnot před energetickou krizí a podíl obnovitelných zdrojů prudce vzrostl, a to nejen v česku, ale i v okolních zemích. To vede k vyšší volatilitě cen na denním trhu – denní cenové spready jsou dnes čtyřikrát vyšší než před krizí. Z těchto cenových rozdílů mohou těžit bateriové projekty, a investoři se snaží využít výhod rychlého vstupu na trh,” komentuje Stanislav Novak, Research Senior Analyst, at Aurora Energy Research. Opatrnost je podle něj však na místě, protože samotná energetická arbitráž nemusí stačit.
Úvodní foto: UniEnergy Technologies, CC BY-SA 4.0