Pravé uzeniny nebo kečup pomáhá odhalit Fér potravina

O férových potravinách nejen bez éček, aplikaci, která spotřebitelům ulehčuje jejich nákup, a přístupu výrobců ke kvalitě potravin jsme si povídali s ředitelkou neziskové organizace FÉR potravina.

Kristýna Vobecká

4. 5. 2018

Můžete prosím popsat, čím se vaše nezisková organizace zabývá?

Jsme nezisková organizace a provozujeme projekt FÉR potravina, který hodnotí obsah a kvalitu potravin. Hodnotíme potraviny a naším logem označujeme ty, které jsou bez zbytečných aditiv, se známým původem a s vysokým obsahem základních složek, z nichž by měly být vyrobeny.

Spotřebitelé vaše uskupení dříve možná znali jako Zdravá potravina. Proč jste se přejmenovali?

Hlavním důvodem bylo, že nehodnotíme zdravotní dopad potravin na zdraví člověka, množství obsažené soli, cukru nebo tuku, ale čistě kvalitativní a informativní znaky produktu. Nový název tak podle nás lépe vystihuje skutečnost, že ať už se člověk rozhodne koupit potravinu obecně považovanou za (ne)zdravou, vždy by měla být co nejkvalitnější. A také jsme potřebovali sjednotit všechny naše aktivity pod jeden název. Uživatelé například nevěděli, že provozujeme také aplikaci Nutriatlas, kterou jsme přetvořili díky financím získaným zhodnocením celého potravinářského sortimentu sítě prodejen potravin Penny Market právě do aplikace FÉR potravina.

Můžete nám stručně přiblížit, čím je tato aplikace pro spotřebitele užitečná?

Naše aplikace je tu pro všechny příznivce zdravého životního stylu, kteří tak mohou jednoduše zjistit, co znamená každé Éčko v potravině, kterou chtějí koupit. Stačí naskenovat čárový kód potraviny a hned se dozví, co daná potravina obsahuje. Aplikace je ke stažení zdarma v Google Play nebo App store. 

Které potraviny je možné podle vás označit za tzv. FÉR? Jaké má tato potravina vlastnosti?

Fér potravina je bez zbytečných aditiv, zejména bez syntetických a má adresný původ. To znamená, že spotřebitel zná zemi původu nebo konkrétního výrobce, nikoli pouze distributora. A hlavně je to potravina s vysokým podílem základní složky – to je třeba uzenina bez škrobu nebo želatiny, kečup bez škrobu a podobně.

Na trhu se objevují stále nové potraviny, jakým způsobem databázi zvládáte aktualizovat?

Naše databáze se rozšiřuje třemi způsoby. Buď nám sami uživatelé posílají přes aplikaci potraviny, které nakupují a my je ještě nemáme ohodnocené, nebo nám výrobky pošlou výrobci a prodejci, kteří by se rádi pochlubili naším logem na svých PR materiálech a webech, a třetí variantou, která je bohužel nejnákladnější, ale také nejrychlejší, je nákup hromadného importu fotek a informací o potravinách, které potom vyhodnocujeme. To je také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli požádat veřejnost o finanční podporu našich aktivit formou crowdfundingové sbírky na portálu HITHIT

Jak široká je vaše databáze potravin? Pokud půjdu do běžného obchodu, najdu v ní skutečně každou potravinu?

Databázi budujeme již 9 let, ale změnou legislativy v roce 2014 jsme téměř polovinu museli vymazat a postupně ji budujeme znovu. Dnes tak obsahuje okolo 11 tisíc potravin, což je zhruba třetina objemu potravin, které lze najít v běžných obchodech.

A dle jakých kritérií potraviny hodnotíte? Jde pouze o obsah éček v potravině?

Složení potravin hodnotíme podle seznamu na etiketách a následně podle obsahu ingrediencí bodujeme. Dvacet a více bodů dostanou ty nejkvalitnější potraviny a potraviny s méně než deseti body nedoporučujeme kupovat. Ale nehodnotíme pouze obsah tzv. éček a dalších chemických přísad v potravinách, zaměřujeme se také na zemi původu potraviny a uvedení konkrétního výrobce, kdy nejvíce bodů dostávají potraviny vyrobené v Česku, a dále na označení jako jsou BIO, UTZ a loga kvality.

Jaký je váš postoj k aktuálně diskutované dvojí kvalitě potravin a co by podle vás měla pro řešení této situace dělat vláda a samotní výrobci?


To, že se do problematiky vložila vláda a zastala se spotřebitelů, kteří nejsou chráněni spotřebitelskými svazy jako například v Německu, kde jsou mnohem silnější, je podle mě dobře. Myslím si však, že hlavní podíl na tom, jaké potraviny se prodávají v českých obchodech, mají sami spotřebitelé. Pokud budeme stále ochotni levné a nekvalitní výrobky kupovat raději než ty kvalitní, tak z logiky trhu nabídka versus poptávka budou stále k dispozici.

Je podle vás možné „nefér“ potraviny vymýtit a přimět jejich výrobce, aby jednali férově?

Čím víc se o tom bude mluvit a zdůrazňovat to, co není při výrobě potravin úplně v pořádku, tím bude větší snaha výrobců vyrábět poctivě. Vidět to můžeme třeba na příkladu, kdy někteří výrobci rychle reagovali na pořady A DOST, Černé ovce nebo D test a díky těmto pořadům má běžný spotřebitel také šanci si uvědomit, co vlastně chce opravdu jíst a co dál kupovat nechce.

Hana Střítecká, ředitelka spolku FÉR potravina a odborná garantka

Po studiu na VŠ chemicko-technologické v Pardubicích se začala vzdělávat v oblasti fyziologie, výživy člověka a procesní hygieny potravin, kterou zakončila atestací v oboru. Po dalším cíleném vzdělávání získala osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu v oboru odborný pracovník v ochraně a podpoře veřejného zdraví a jako nutriční terapeut.

Od roku 2001 působí jako vysokoškolská pedagožka na Univerzitě obrany v Hradci Králové, kde je garantem a tvůrcem kurzů Nauka o potravinách pro zájemce z řad příslušníků Armády ČR. Pro vzdělávací společnosti NUTRIS a Welko vede odborné kurzy pro výživové poradce. O problematice výživy a kvality potravin přednáší také na Jihočeské univerzitě pro obor Nutriční terapeut, na Farmaceutické fakultě UK a na Lékařské fakultě v Olomouci.

Jako členka několika českých i zahraničních společností (Česká obezitologická společnost, Společnost pro výživu, The European Association for the Study of Obesity, The European Federation of the Associations of Dieticians) zvyšuje povědomí běžné populace o problémech spojených s obezitou. Je jedním z garantů projektu S dětmi proti obezitě a nutričního softwaru Planeat.

Zajímají vás kvalitní potraviny? Pak přímo pro vás je určena akce Restaurant Day „Opravdové potraviny pro všechny Evropany”, která proběhne 9. června 2018 od 11:00 v Tržnici Brno na Zelném trhu. Akci pořádá Informační kancelář Evropského parlamentu v ČR a Obnovitelně

Naším společným cílem je upozornit na výhody regionálních, kvalitních potravin na pozadí evropských témat, ve kterých EU usiluje o zlepšení přístupu k dobrým potravinám bez chemie. Těšit se samozřejmě můžete na řadu nebesky dobrých produktů lokálních kaváren, pražíren, minipivovarů nebo vinařů, ale také na svěží značky brněnských návrhářů.

Pravidelné aktualizace můžete sledovat na facebookové události akce.