Za papoušky do obchoďáku? Zákaz vystupování s divokými zvířaty jakoby neexistoval

I přes zákaz veřejné drezury a vystupování s divokými zvířaty zůstávají podobné akce v Česku běžnou praxí, prokázal případ slovenské společnosti Arakovo.

Zákaz vystupování s divokými zvířaty platí již několik let. Přesto je hromadně obcházen či nevymáhán, stěžují si některé spolky. V posledních dnech se například opět objevila kauza vystavování velikých papoušků slovenské společnosti Arakovo, kterým již loni udělila Krajská veterinární správa pokutu 30 tisíc korun za porušení legislativy.

Společnost Arakovo i letos vystupovala v několika obchodních centrech, například v Pardubicích. A hned koncem června nalezla Krajská veterinární správa další pochybení týkající se například přepravy papoušků. Fotografie obyčejného vozíku za autem zveřejnil například serveru Ararauna.cz, který na kauzu upozornil.

„Nařízení upravuje povinnost uskutečňovat komerční přepravu zvířat jen schválenými dopravci, při cestách nad 8 hodin i schválenými dopravními prostředky. Dále stanoví technické požadavky na dopravní prostředky z hlediska pevnosti, odolnosti, dále z hlediska zajištění potřeb přepravovaných zvířat a povinnost čištění a dezinfekce dopravních prostředků,“ uvedl pro server Ararauna.cz Petr Majer ze Státní veterinární správy.

„Arakovo je místem s největším počtem arů a dalších vzácných exotických ptáků. Nabízíme jedinečnou příležitost být v přímém osobním kontaktu s největšími papoušky na světě, mezi našimi ptáky jsou výjimečné, jedinečné a velmi vzácné druhy, které lze vidět pouze u nás,“ lákají webové stránky společnosti.

Ve výčtu druhů pak mají pravdu, vlastní například ary hyacintové, zoborožce střapaté nebo kriticky ohrožené ary kanindy a celou řadu mezidruhových kříženců. Právě na atraktivitu vzácných papoušků často lákají. Papoušci přitom při cestě na vystoupení trávili ve vozíku mnoho hodin a vystupovali na mnoha místech.

Cena za vstup do pár metrů malé zasíťované ohrady se pohybovala okolo 240 korun za osobu, za příplatek bylo možné se s papoušky vyfotit. Jak upozorňuje Jan Potůček z Ararauna.cz, papoušci na návštěvníky čekají v malém stanu a jsou jim z bezpečnostních důvodů zastřižená křídla, aby nemohli uletět.

„V minulosti jsem opakovaně psal o tom, že držení tygrů v „chlívku“ je velikou ostudou Česka, která ho lokalizuje kamsi daleko do Orientu. Situace se v průběhu let sice zlepšila, ale nynější kauza Arakovo ukazuje, že bohužel jen částečně. Velcí papoušci prezentovaní za úplatu v obchodním centru, držení v malém prostoru a za největších veder přepravovaní v plechové rakvi jsou děsivou ukázkou zaostalosti naší země (nejen) ve vztahu ke zvířatům,“ uvádí pro Obnovitelně.cz ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

(Ne)možnost vymáhání zákonů?

Původně slovenská společnost vystupovala blízko domovským Bojnicím, v Bratislavě. Slovenské veterinární správě se ale nelíbilo nešetrné převážení zvířat a nakonec si vymohla konec vystupování v obchodních domech, mimo jiné i pro neustálé přesuny zvířat. Zatím se proto zdá, že česká veterinární správa podobné páky nemá.

„Obránci zvířat apelují na všechny návštěvníky a návštěvnice akcí jako dětské dny či matějské pouti: Pokud tam kromě lidí uvidíte pracovat i papoušky ara, kakadu, žak či zoborožce, zbystřete! V Česku totiž v poslední době působí slovenská firma jménem Arakovo, která nabízí lidem za úplatu kontakt a fotky s exotickými ptáky – ale vůbec přitom nedbá na jejich nejzákladnější potřeby,“ varuje spolek Obránci zvířat.

Vysvětlují, že firma totiž vždy po veterinární kontrole jen popojede o kus dál, aby mohla provozovat své aktivity jinde. „Na Slovensku je tím Arakovo už nechvalně proslulé. Bohužel, stíhat tuto firmu v Česku za týrání zvířat je velmi složité,“ dodávají.

„Nepochybuji sice, že jde o porušení zákona, se kterým se rázně vypořádá Státní veterinární správa, ale velmi nemile mě překvapuje, kolik lidí je ochotno vzít své děti podívat se na tenhle papouščí zvěřinec. A možná ještě horší je, že manažeři obchodního centra jsou něco podobného ochotni připustit a že vše probíhá za naprostého nezájmu médií, včetně těch veřejnoprávních,“ dodává Bobek.

Vystupování s divokými zvířaty v Česku podmiňuje zákon od roku 2022 (Novela zákona č. 246/1992 Sb), který zakazuje veřejnou drezuru a vystupování všech nově narozených či zakoupených zvířat. Cirkusům a dalším společnostem, které z vystupování s divokými zvířaty těží, pak zákon ukládá povinnost do roku 2027 činnost ukončit.

Sporný výklad

Některé regiony či obce si ale zákaz vystupování se zvířaty vynutily vyhláškou již dříve. Například samotný pražský magistrát se s takzvaným buskingem (tedy vystupování pouličních umělců někdy hraničící s pouhým žebráním) se zvířaty vypořádal loni, kdy městští radní odsouhlasili jeho zákaz. Omezena je nejen aktivní ale i pasivní účast zvířete. Dříve byly na pražských ulicích běžně vídáni dravci, světloplaché sovy, hadi nebo právě i velcí papoušci.

Přinejmenším v 25 státech Evropy je vystupování se zvířaty buďto omezeno či přímo zakázáno, další se k tomuto kroku dostávají. Sporným či kontroverzním tématem se ale při schvalování novely staly právě kontaktní zoo, zookoutky nebo sokolnické organizace, které z vystavování divokých zvířat také vydělávají. Zástupci veřejné sféry ale již tehdy slibovali, že nebudou omezovat například volnoletectví papoušků nebo sokolníky, kteří jsou přímo v zákoně zmiňováni.

„Je zakázáno provádět zvláštní způsob výcviku pro přípravu a provedení triků nebo výkonu v cirkuse, divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném veřejném představení (dále jen „drezúra“), s výjimkou výcviku nebo veřejného vystoupení loveckého dravce, sokola nebo sovy chovaných k sokolnickému využití a cílených pohybových aktivit zvířat v zoologických zahradách s platnou licencí podle zvláštního právního předpisu konaných za účelem vzdělávacím či v zájmu zvířat,“ přesně zní zákon.

Zoologických zahrad s licencí je v České republice k 27. březnu 2025 celkem 29, na seznamu Ministerstva životního prostředí je většina městských i větších soukromých zoo. Z těch, které se specializují přímo na papoušky, pak povolení pro veřejné vystupování se zvířaty vlastní Papouščí zoologická zahrada.

Zda se tak Česká republika dokáže přiblížit standardům ochrany zvířat, které jsou běžné ve velké části Evropy a to včetně východních zemí, a ukončit komerční vystupování divokých zvířat v obchodních centrech, bude záviset nejen na práci veterinární správy, ale i na ochotě veřejnosti a provozovatelů podobné akce odmítat.

Úvodní foto: Unsplash