
Aktuality
Advertoriál
Stát sází na přírodní obnovu. Část lomu ČSA se promění v přirozeně napuštěné jezero
Krajina po těžbě uhlí může představovat i nový začátek. Důl ČSA na Mostecku se stane prvním místem v České republice, kde stát upustí od klasické technické rekultivace a dá prostor přírodě.

Redakce Obnovitelně.cz
3. 7. 2025
Přístup k obnově krajiny po těžbě uhlí se v Česku začíná měnit k lepšímu. Proměna lomu Československé armády (ČSA) ukazuje, že se i těžce zasažená krajina může dočkat nové, přirozenější budoucnosti. Namísto modelování krajiny a výsadby monokultur zde vznikne přírodní, přirozeně napouštěné jezero, což přinese ekologické i ekonomické výhody. Technická rekultivace běžně stojí stovky tisíc až milionů korun za hektar, zatímco přirozená obnova je výrazně levnější.
Přirozená obnova totiž nevyžaduje do budoucna žádné velké náklady na údržbu krajiny. Ušetřené finance od těžaře navíc pomohou rozvoji okolních obcí, které je mohou využít na své projekty.
Odborníci vnímají odklon od praxe rekultivovat celou plochu jako rozumný krok. „Specializuji se na dlouhodobý vývoj a proměny krajiny a myslím si, že většinu procesů při obnově krajiny bychom měli ponechat přírodním procesům. Ty nakonec vytvoří stabilní rovnovážný stav, jehož dosažení je nakonec pro společnost nesrovnatelně levnější, než umělé úpravy a drahé výsadby,“ říká Doc. RNDr. Jindřich Chmelař Ph.D. z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Přirozená obnova má oproti klasické technické rekultivaci řadu výhod. Obejde se bez těžké techniky a zbytečných nákladů, přitom vznikne krajina bohatá na život. Upuštění od řízeného modelování terénu dává krajině šanci přizpůsobit se místním podmínkám sama a udržitelně. Území vzniklá tímto způsobem mnohdy vykazují vyšší biodiverzitu, lepší schopnosti zadržovat vodu i větší stabilitu celého ekosystému. Na sukcesních plochách není narušen půdní profil, lépe se tak obnovuje půdní život. Organický materiál se přirozeně mění v humus a navrací do půdy živiny a přirozený koloběh. Právě zde může vzniknout plnohodnotný vodní ekosystém.
V létě, kdy krajina trpí suchem a ubývá vody, může právě voda z tohoto jezera znamenat příležitost pro novou, živou budoucnost území. Přirozená obnova nevyžaduje do budoucna žádné velké náklady na údržbu krajiny. Přirozeně napouštěné jezero bude mít vyrovnanou hladinu vody a zároveň ho nebude nutné nákladně dopouštět. Využívána bude čistá voda běžně se vyskytující v lokalitě.
Plochy bez technických zásahů představují zajímavé místo pro výzkum ekologických procesů i inspiraci pro veřejnost. Ukazují, jak příroda sama dokáže najít rovnováhu a navrátit to, co působilo jako dávno ztracené. Pokud se přístup z Mostecka stane inspirací i pro další oblasti, může jít o začátek proměny české krajiny.
Úvodní foto: Knowlimits (Přirozená sukcese nemusí nutně znamenat konec. Může představovat prostor pro přírodní procesy)