Houbové obaly z Kyjova sbírají ocenění. Startup myco zaujal česko-německé podnikatele

Za nové lékařské postupy, za nahrazování plastových obalů materiálem z odpadu a hub, za rozvoj řemesel v kraji i za šetření zdrojů a inovace rozdávala Česko-německá obchodní a průmyslová komora Cenu německého hospodářství.

Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) vyhlásila v úterý vítěze prvního ročníku Deutscher Wirtschaftspreis – Ceny německého hospodářství. Firmy soutěžily ve třech kategoriích, další dvě získaly speciální cenu.

Transformace ekonomiky. To je alfa a omega aktuální hospodářské situace, na kterou se firmy musí dostatečně dobře připravit, aby ji mohly efektivně překlenout. Staré businessové vzorce přestávají platit, společnosti musí prokázat vysokou přidanou hodnotu (německy #MehrWert), přehodnotit svoji dosavadní strategii a být extrémně flexibilní.

„Za inovativní postupy a agilní sílu jsme letos ocenili české firmy do 500 zaměstnanců, které vytvářejí onu přidanou hodnotu nejen pro česko-německé, ale i pro celé evropské hospodářství,“ říká Milan Šlachta, prezident ČNOPK.

O výherci Ceny německého hospodářství rozhodla odborná porota složená z klíčových představitelů podniků a institucí českého a německého hospodářství. Vítězem v kategorii Energetická efektivita je firma myco, která se soustředí na nahrazování plastových obalů biokompozitním materiálem z průmyslového odpadu a mycelia hub – bez jakýchkoli chemikálií.

Spotřeba energie na výrobu je ve srovnání s jinými materiály výrazně nižší. A hlavně, celý obchodní model je založen na oběhovém hospodářství, které šetří zdroje. „Porota ocenila význam mladé společnosti, její netradiční, profesionální přístup k vývoji produktu a ambiciózní cíl zavést svůj obchodní model v širokém měřítku,“ uvádí porotkyně Eva Svobodová, ředitelka AMSP ČR.

Biotechnologický startup myco už loni uspěl v prestižní ekologické soutěži Energy Globe World Award, kdy od poroty získal čestné uznání. Ve finále se čeští vývojáři utkali s patnácti udržitelnými startupy z celého světa.

Do kategorie Digitalizace & Inovace se přihlásil zdaleka nejvyšší počet firem. Cenu proto získaly hned dvě. Prvními oceněnými jsou ostravští vědci a vědkyně z BioHealing. Vyvinuli řadu léčivých přípravků regenerativní medicíny založených na stoprocentním biologickém původu z lidské placenty.

Tyto produkty znovu vytvářejí nebo nahrazují funkci původních tkání a hojí chronické rány. „Porota kvituje nový výzkumný přístup, včetně jeho do konkrétního výrobku, který hraje v tomto segmentu biomedicínského trhu zásadní roli a mění pravidla hry,“ dodává Radek Jakubský, viceprezident Hospodářské komory.

Druhým vítězem této kategorie je brněnský designér čipů Codasip. V rekordně krátké době se Codasip z malého hardwarového startupu stal strategickou evropskou firmou, reagující na aktuální a budoucí potřeby trhu. „Český design čipů pro transformující se evropské ekonomiky vychází z vědecké práce a byl zformován do obchodního modelu v duchu transferu technologií. To jsou přesně ty kvality, které chceme v rámci Ceny německého hospodářství vyzdvihnout,“ vysvětluje rozhodnutí poroty Sara Borella.

Udržitelnost v automobilovém průmyslu i rozvoj řemesla a recyklace odpadů

Každý rok rozdávají mladým truhlářům stipendia a kufry plné nářadí, sponzorují soutěž Mistrovství ČR truhlářů a obzvláště chvályhodná je spolupráce s místními odbornými školami. Zkrátka přispívají k rozvoji lidských zdrojů v oblasti řemesel jako málokdo jiný. A to jsou důvody, proč firma Dřevodílo vyhrála v kategorii Udržitelný rozvoj lidských zdrojů „Nejde jen o vlastní zaměstnance, ale o budoucnost vzdělávání a řemesla,“ upřesňuje Jens Franke.

Zvláštní Cenu delegace Bavorského hospodářství v ČR si odnesla firma Aimtec. Roman Žák a Jaroslav Follprecht rozpoznali potenciál digitalizace mnohem dříve než většina ostatních. Propojili logistiku, výrobu, kvalitu a expedici s automatizačními technologiemi, lidmi a stroji především v automobilovém průmyslu, který je pro české a německé hospodářství nejdůležitější.

„Velkou roli při rozhodování hrálo i to, že Aimtec každoročně pořádá mezinárodní konferenci Trendy v automobilové logistice, která se koná mj. ve spolupráci s Obchodní a průmyslovou komorou Regensburg,“ říká Ursula Heinzel z Bavorského ministerstva hospodářství, regionálního rozvoje a energetiky.

Ocenění Udržitelná německá investice v ČR si odnesla firma SUSPA působící v mnoha odvětvích, například v automobilovém průmyslu, a je jedním z největších poskytovatelů vývojových a systémových řešení pro zvedání, spouštění, naklápění a tlumení. Porota ocenila její investice do udržitelného zásobování obnovitelnou energií v českém závodě.

Vůle je, plán byl dokončen, peníze jsou připraveny, realizaci ovšem blokují provozovatelé sítě s odkazem na síťovou infrastrukturu. SUSPA dokonce nesmí sama využívat vlastní udržitelně vyrobenou elektřinu. „Udělení ceny společnosti SUSPA má za cíl dosáhnout dvou věcí. Jednak ocenit její angažovanost a inspirovat další firmy. Na druhé straně chce porota vyslat signál politikům, aby odstranili překážky na cestě k zásobování energií budoucnosti,“ apeluje Bernard Bauer.

Cena pro vítěze je vyrobena z recyklovaného PET plastu, který byl vyloven z moře, a z kukuřičného škrobu. Modely dodala firma 3DDen. Vítězové budou mít možnost navštívit Dům německého hospodářství v Berlíně (Haus der Deutschen Wirtschaft) a příležitost setkat se s významnými osobnostmi německého hospodářství. Dále získají podporu při expanzi na německý trh, včetně přístupu k největší byznysové komunitě v České republice. Navíc všechny přihlášené firmy získají členství v ČNOPK na rok zdarma.

Foto a text: tisková zpráva ČNOPK