Další požár v Českém Švýcarsku, zřejmě kvůli pyrotechnice. Policie zadržela jednoho člověka

Během čtvrtečního odpoledne vypukl zřejmě další požár v oblasti Pravčické brány. Oheň se po několika hodinách podařilo uhasit.

Podle vyjádření hasičů došlo k požáru v oblasti Pravčické brány u Hřenska. „Vyslali jsme operační středisko jednotky z třetího stupně. Na místo letí vrtulník, vyžádána byla velkokakacitní čerpadla,“ popisují dále na svém webu. Hořel pás mezi Pravčickou bránou a státní hranicí s Německem. Na místě zasahoval i vrtulník.

Podle správy národního parku požár vznikl kvůli neopatrnosti návštěvníků, které již policie dopadla. Jde zřejmě o návštěvníky z Německa, kteří v parku odpalovali pyrotechniku. Policie následně zadržela jednoho podezřelého. Požár se podařilo odpoledne lokalizovat.

V loňském roce hořel v oblasti Hřenska jeden z nějvětších požárů, spálil zhruba 1200 hektarů půdy a domů v obci Mezná. Uhasit ho trvalo několika desítkám jednotek hasičů i ze sousedního Německa přes dvacet dní. Oblast se zatím stále ještě nevzpamatovala a probíhají průběžné rekonstrukce budov.

Strana zelených v odpoledním prohlášení, které rozeslala médiím, uvedla, že požár je důsledkem slabé regulace zábavní pyrotechniky v Česku. Dělobuchy a rachejtle třídy F2 je totiž v Německu možné koupit jen na konci roku a odpalovat jen na silvestra a Nový rok. K nákupu třídy F3 je pak v Německu potřeba speciální licence. V České republice je ale prodej pyrotechniky těchto tříd v podstatě neomezen.

„V Německu je prodej pyrotechniky regulovaný. U nás si Němci koupili co chtěli a zapálili les. Potřebujeme také zavést regulaci prodeje pyrotechniky. Škodí lidem, zvířatům - a jak vidíme dnes, i lesům,“ uvedl spolupředseda Strany zelených Michal Berg.

Text: Kristýna Čermáková, Ondřej Novák

Foto: PixabayAktualizace 18.5.: Doplnili jsme informace o zadržení podezřelého pachatele, lokalizování požáru a vyjádření Strany zelených k incidentu