Aktuality

Advertoriál

Zlínsko centrem zelené revoluce: Solar Global v Napajedlech vybuduje jednu z prvních plnících stanic na zelený vodík

Společnost Solar Global v Napajedlech postaví jednu z prvních veřejně dostupných českých plnících stanic na vodík vyrobený čistě jen z obnovitelných zdrojů energie.

Ondřej Novák

5. 4. 2023

Stanice bude veřejně dostupná pro osobní i nákladní dopravu, a jde vůbec o první komplexní pilotní projekt komerční výroby a využití bezemisního zeleného vodíku. Projekt uspěl také v žádosti o dotaci v rámci dotačního programu Doprava, jeho realizaci tak částkou zhruba 40 milionů korun podpoří i Ministerstvo dopravy.

To vyčlenilo na podporu vodíkové infrastruktury 300 milionů korun. Do výzvy se přihlásilo šest projektů a společnost Solar Global je jedním ze tří úspěšných uchazečů.

Plnící stanice na ekologický vodík bude další etapou projektu, který zahrnuje i fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 600 kilowatt-peak (kWp) a bateriový systém o výkonu 100 kilowatt(kW), kapacitě 200 kilowatthodin (kWh) a elektrolyzér s příkonem 225 kW.

Stovky tisíc zelených kilometrů

Předpokládaná roční produkce vodíku dosáhne 8 tun. Takové množství paliva představuje dojezd přibližně 800 000 kilometrů u vodíkového osobního vozu nebo 80 000 kilometrů u vodíkového autobusu. Kromě plnící stanice projekt bude obsahovat i dodatečně dimenzovaný vysokotlaký zásobník vodíku. Veškeré technologie včetně veřejně dostupné čerpací stanice budou umístěny v areálu centrály skupiny Solar Global v Napajedlech.

„Zelený vodík, vyrobený z obnovitelných zdrojů energie, je klíčový pro dekarbonizaci české ekonomiky a energetiky. Česká republika zatím v rozvoji vodíkové infrastruktury silně zaostávala za západními zeměmi a jsem rád, že právě Solar Global ve svém domovském Zlínském kraji zajistí jedno z prvních center produkce zeleného vodíku v Česku. Obdobně, jako jsme mezi prvními rozhýbali českou solární energetiku a uvedli do provozu první velkokapacitní bateriový systém, je naším cílem položit základy vodíkového hospodářství propojeného právě s produkcí energie z obnovitelných zdrojů jako přímé náhrady fosilních paliv. Skupina Solar Global dlouhodobě působí mezi pionýry rozvoje vodíkové infrastruktury v České republice a náš projekt plnící stanice na zelený vodík je toho důkazem,“ říká předseda představenstva skupiny Solar Global Vítězslav Skopal.

Celková výše investice do vybudování plnící vodíkové stanice a související infrastruktury se bude pohybovat kolem 90 milionů korun. Aktuální předpokládaný termín dokončení projektu je na přelomu let 2024 a 2025.

Firma plánuje nakoupit vodíkové vozy

„V tuto chvíli již disponujeme i stavebním povolením pro celou vodíkovou technologii. Můžeme tak zahájit výběr dodavatele na realizační projektovou dokumentaci a následně i na dodávku celé technologie. Plnící stanice v Napajedlech bude disponovat špičkovými technologiemi, které umožní plnění nádrží v automobilech na vodík na jejich plný provozní tlak, tedy více než 700 barů, a to během pouhých pěti minut,“ dodává k projektu výkonný ředitel společnosti Solar Global Zdeněk Tříska.

Projekt plnící vodíkové stanice a výrobny zeleného vodíku v Napajedlech je jedním ze tří plánovaných projektů Solar Global na výrobu a distribuci zeleného vodíku v Česku. Další projekty společnost plánuje v Ovčárech u Kolína a u Třemošnice. Celkové náklady na vybudování vodíkových projektů Solar Global odhaduje na zhruba 330 milionů korun.

Autor: Ondřej Novák, tisková zpráva

Foto: Solar Global