Výroba českých respirátorů může začít. Získaly potřebou certifikaci

Vážná situace s pandemií koronaviru vedla k akceleraci českých vědeckých pracovišť. Minulý týden jsme vás informovali o vývoji prototypů českých respirátorů z dílny ČVUT v Praze. Nyní získaly certifikace a nic by nemělo bránit jejich hromadné výrobě.

TZ ČVUT (redakčně upraveno)

25. 3. 2020

“Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT), předal Ministerstvu zdravotnictví ČR prvních patnáct kusů prototypu respirátoru „CIIRC RP95-3D“, který byl v pátek úspěšně certifikován jako ochranná polomaska s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3,” uvedlo ČVUT v tiskové zprávě z 24. března. S prototypy již proběhly také ostré testy. Respirátory vyzkoušeli zdravotníci z pražské nemocnice Na Homolce.  

Výroba může odstartovat

Ve středu 25. března podepsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch memorandum o spolupráci s ČVUT a start-up společností ČVUT Trix Connection, která je, stejně jako je to obvyklé u předních zahraničních univerzit, pověřena zajistit spolupráci s výrobními podniky a dovést výzkum k úspěšnému uvedení do praxe. Aktuálním cílem je v co nejkratší době dostat co nejvíce kusů především do nemocnic. Do celého procesu je také zapojena vládní agenturou CzechInvest, která mimo jiné pomohla výrazně urychlit proces certifikace tohoto pokročilého respirátoru. 

Český respirátor, který splňuje kategorii nejvyšší třídy, vznikl na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT v Praze (CIIRC) za pouhý týden. Tým výzkumníků, zapojených do evropského centra excelence RICAIP, se zaměřil na vývoj respirátoru tisknutelného na 3D tiskárnách technologií MJF (MultiJet Fusion).  

V úzké spolupráci s vládní agenturou CzechInvest a dalšími partnery se podařilo připravit model CIIRC RP95, který získal certifikaci jako ochranná polomaska třídy FFP3 s vyměnitelnými externími filtry. Masku lze používat opakovaně a na 3D tiskárnách vyrábět kdekoli na světě. 

„ČVUT pracuje na několika programech, které napomáhají k řešení současné krize. Vyvíjíme a budeme vyrábět plicní ventilátory, celoobličejové masky FFP3, vyvíjíme robota automatizujícího PCR testy na koronavirus, mícháme velké množství dezinfekčního prostředku pro IZS a vyvinuli jsme respirátor s ochranou lepší, než FFP 3, který jde do výroby. Všechny vývojové projekty se chystají během několika dní do výroby a jsem rád, že projekt respirátoru již ze startovní čáry vyrazil a s výrobou začal,“ říká doc. Vojtěch Petráček, rektor ČVUT.  

„Od začátku bylo cílem co nejrychleji vytvořit kompletní profesionální výrobek, který bude plně funkční a vyhoví přísným normám“, shrnul zadání prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT a dodal: „Naším záměrem bylo přispět k vyřešení aktuální krizové situace. Úspěchu jsme dosáhli díky mimořádnému nasazení týmu špičkových výzkumníků, technologickému vybavení, ale také invenčnímu přístupu k řešení problémů.“  

ČVUT by měla být schopna produkovat 500 kusů tohoto typu respirátoru denně. Cílem je však navýšit kapacitu výroby až na deset tisíc kusů denně. Všechny zapojené strany vkládají do projektu svůj čas, Ministerstvo zdravotnictví pak hradí výrobní materiál na 3D tisk. 

Spolupráce univerzit a českého průmyslu

Do přípravy respirátorů se zapojila také Škoda Auto, která poskytla o víkendu svoje kapacity a vytiskla první zkušební várku. Firma 3D Tech pomohla s vývojem formy pro silikonové těsnění. Společnost 3Dees Industries připravila výrobní sestavu a pomohla s protypovou sérií.  

Vydatná byla také pomoc agentury CzechInvest, která přizvala k projektu výrobce externích filtrů, českou firmu Sigma Group z Lutína. O víkendu tak byla týmu CIIRC ČVUT předána první zásilka filtrů přímo z rukou generálního ředitele CzechInvestu, Ing. Patrika Reichla. „SIGMA Výzkumný a vývojový ústav v Lutíně vyrábí filtry s univerzálním závitem, na které je polomaska upravena. Z našeho pohledu je důležité i to, že se jedná o domácího výrobce. S vedením firmy budeme koordinovat další postup, aby byly zajištěny dodávky v odpovídajícím počtu.“

„V průběhu vývoje masky jsme museli řešit celou řadu problémů, pomáhaly nám konzultace s ostatními experty. Například do optimalizace provedení výdechového ventilu ze silikonu se zapojil tým Františka Macha z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni,“ přiblížil poslední náročné dny Ing. Alexandr Lazarov z 3D laboratoře CIIRC ČVUT.   

Vzhledem k tomu, že technologií MJF disponuje v ČR jen omezený počet pracovišť, zaměřují se nyní vědci na úpravu respirátoru pro masovou výrobu formou vstřikování plastů. To navýší kapacitu a značně rozšíří okruh firem, které se budou moci do výroby zapojit. „Naším dalším úkolem pro nejbližší dny je dokončit variantu umožňující sériovou výrobu,“ uvádí Dr. Vít Dočkal, vedoucí Projektové kanceláře CIIRC ČVUT a dodává: „Věříme, že díky této nové řadě bude možné v České republice zajistit výrobu  až 10tisíc kusů za den.“ Do dalšího vývoje se také zapojí Česká kardiologická společnost.

FOTO: ČVUT