Střecha vyrábí čistou elektřinu, ale nepoznáte to na ní. Na český trh míří solární tašky ze Švédska

17. srpna 2019

Limitem pro umístění solární elektrárny na některých domech mohou být pravidla památkové péče nebo odpor architektů pracovat s fotovoltaickými panely. Společnou cestu pomocí fotovoltaiky integrované přímo do střechy vytvořila společnost Lindab, přední světový designér, výrobce a prodejce střešních krytin a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli.

Právě tato společnost uvádí na český trh střešní systém Lindab SolarRoof, který v sobě již má integrované vysoce účinné sluneční panely vyrábějící energii. Splňuje tak nejen požadavky na ekologicky udržitelnou výstavbu a úsporu nákladů, ale také na estetičnost. Že máte na střeše solární panely, totiž na vzhledu domu vůbec nepoznáte. A přitom je montáž střechy s integrovanými solárními panely stejně jednoduchá jako u běžných lehkých střešních krytin. Lindab tak předběhl Elona Muska, který přišel s designem solárních tašek již před lety, ale jeho řešení se na českém trhu dosud neobjevilo. 

Solární střecha ze Švédska využívá 60leté zkušenosti s vývojem, výrobou a montáží elegantních a lehkých střešních krytin, které doplnila o nejmodernější technologie v oblasti získávání sluneční energie. Do falcované střešní krytiny Lindab Seamline a profilované krytiny Lindab SRP Click se již ve výrobě integrují tenkovrstvé solární panely o tloušťce pouhé 2 mm, které vytvářejí komplexní, plně funkční solární systém. Jejich hmotnost je jen 2 kg na 1 m2, takže nezatěžují střešní konstrukci. Všechny panely jsou navzájem propojeny a stoprocentně zajištěny proti různým povětrnostním vlivům.  

„Solární panely v rámci systému Lindab SolarRoof využívají nejmodernější technologii CIGS (Copper-Indium-Gallium-Selenide). Ta zajišťuje vysokou účinnost získávání energie z několika spekter slunečního záření, využívá i pro oko neviditelné záření a má toleranci vůči zastínění. CIGS panely mají v zamračeném a deštivém počasí o 20 až 30 % vyšší výkon ve srovnání s panely křemíkovými. V průběhu dne tak pracují delší dobu, a to i ve zhoršených světelných nebo náročnějších klimatických podmínkách, a jsou proto vhodné k celoročnímu využívání. Jejich elegantní černý vzhled je přímo předurčuje pro domy s vysokými architektonickými nároky,” představuje švédskou solární střchu Petr Matoušek, produktový manažer Lindab s. r. o. 

Střecha Lindab SolarRoof má širokou škálu využití: hodí se pro budovy v památkově chráněných oblastech, novostavby i rekonstrukce. Nejlépe lze využít na šikmých střechách o délce nejméně 3,3 m. “Nejvhodnější pro instalaci panelů jsou plochy skloněné na jih, ale i ty se sklonem na východ a západ fungují velmi dobře,“ dodává Petr Matoušek. 

Záruka výkonu solárních panelů je 90 % po 10 letech a 80 % po 25 letech. Technická životnost panelů přesahuje 30 let. Využitím tohoto systému majitelé domů ušetří materiál, čas montáže a v neposlední řadě i finance. Náklady na pořízení střechy Lindab SolarRoof jsou totiž minimální oproti následným úsporám z výroby vlastní zelené elektrické energie. Střecha navíc nevyžaduje téměř žádnou údržbu. 

Severská odolnost 

 Její vysoká odolnost byla testována v drsných klimatických podmínkách severní Evropy, díky čemuž může Lindab poskytovat prodlouženou záruku 10 let na samotné panely a 25 let na jejich účinnost a výrobu elektřiny. “Důvodem, proč si systém Lindab SolarRoof hned po svém letošním uvedení na trh získal ve Švédsku takovou oblibu, je i dobrý pocit lidí, že jeho využíváním směřují k energetické samostatnosti a k ohleduplnějšímu využívání zdrojů naší planety,“ říká Petr Matoušek. 

Solární panely, integrované do falcované střešní krytiny Lindab Seamline či profilované krytiny Lindab SRP Click, jsou řízeny inovativním fotovoltaickým měničem. Ten tvoří spolu s tzv. optimizérem velmi flexibilní systém s kontrolou na úrovni jednotlivých panelů. Optimizér, instalovaný přímo na střeše, zajistí maximální možný výkon a regulaci každého jednotlivého panelu. To znamená, že i když jsou některé panely v daném okamžiku zakryté nebo ve stínu, je funkce těch zbývajících optimalizovaná na maximum. Díky tomu je možné na střeše instalovat současně více panelů, nacházejících se na různě orientovaných střešních plochách, případně i s různým sklonem.  

Solární panely zachycují sluneční záření a přeměňují ho na stejnosměrný proud. Optimizér zajišťuje, že panely pracují po celou dobu v optimálním pracovním režimu, protože sledují maximální výkon fotovoltaického systému (MPPT) individuálně pro každý pár solárních panelů. Optimizér spolu s měničem mají řadu bezpečnostních funkcí: tou nejdůležitější je, že v případě potřeby fungují také jako bezpečnostní vypínač stejnosměrného proudu dodávaného solárními panely a zajišťují tak účinnou protipožární ochranu. Tím, že je měnič bez ventilátorů, poskytuje tichou a efektivní konverzi proudu: stejnosměrný proud převádí na střídavý.

Vyrobená energie se přivádí přímo do hlavního elektrorozvaděče v domě a může sloužit pro napájení nejrůznějších zařízení nebo třeba i pro nabíjení elektromobilů. Provozovatel distribuční sítě osazuje na odběrném místě elektroměr, který sleduje množství odebrané a dodané energie do distribuční sítě. Veškerá přebytečná energie, kterou domácnost nespotřebuje, jde buď do akumulační baterie, nebo do distribuční sítě, případně do virtuálního úložiště. Ekologicky vyrobenou elektřinu pak může spotřebovat někdo jiný, nebo si ji majitelé domu mohou později z virtuálního úložiště vyzvednout a spotřebovat ve svém domě.  

Snadná montáž 

Přestože má střešní profil do sebe integrované a technologicky velmi pokročilé solární panely, je instalace Lindab SolarRoof tak jednoduchá, jako by se jednalo o běžnou lehkou střešní  krytinu. Kromě samotné elektroinstalace, kterou musí odborně provést elektrikář, nejsou s montáží spojené žádné další náklady.