Moderní firmy

Advertoriál

Tepelná čerpadla, nebo mikrokogenerace?

Aby se tepelné čerpadlo vyplatilo, musí mít vysoký topný faktor. Zajímavou alternativou může být mikrokogenerační jednotka, upozorňuje Marek Bláha z GT Energy.

U nových rodinných domů je tepelné čerpadlo jednoznačně nejlepší volbou pro vytápění, přípravu teplé vody a případně i chlazení. Naopak u větších budov s plynovými kotelnami může být tepelné čerpadlo investičně i provozně mnohem dražším řešením, se kterým vás investor vyžene. Při návrhu zdrojů tepla je u takových budov nutné se zvýšenou pozorností hledět na dosahovaný topný faktor a hlavně poměr ceny plynu a elektřiny.

Při dnešních cenách plynu okolo 1 600 Kč/MWh a elektřiny 4 800 Kč/MWh musí tepelné čerpadlo dosahovat průměrného ročního topného faktoru minimálně 2,5. Pod touto hranicí je provoz tepelného čerpadla dražší než provoz plynové kotelny. U nových budov s nízkoteplotními topnými systémy, tepelnými čerpadly země/voda a chlazením lze dosahovat topných faktorů i 5 až 6 a tepelná čerpadla budou tou nejlepší volbou. Pokud ale použijeme levné průmyslové tepelné čerpadlo vzduch/voda a topný systém s topnou vodou nad 50 °C, topný faktor klesne pod 2,5 a k žádné úspoře provozních nákladů oproti plynové kotelně tím pádem nedojde.

Obrázek: Tepelné čerpadlo ecoGEO s vrty pro vytápění a chlazení bytového domu v rezidenčním souboru Císařská vinice

Řešením pro takové případy jsou mikrokogenerační jednotky. U starších budov vytápěných plynem je to prakticky jediné technické řešení, kterým se dá při vytápění a přípravě teplé vody dosáhnout zásadnější úspory provozních nákladů a emisí CO2.  Mikrokogenerační jednotky mají elektrický výkon až 50 kWe a topný výkon až 100 kWt. Při provozu 6 000 hodin/rok tedy dokáží dodat až 600 MWh tepla a 300 MWh elektřiny. Oproti velkým kogeneračním jednotkám je jejich hlavní výhodou umístění přímo v budově, kde se teplo a elektřina rovnou spotřebuje, nevyužívá se přenosová síť a neplatí distribuční poplatky ani POZE.

Výkon mikrokogenerace se navrhne tak, aby se veškeré vyrobené teplo spotřebovalo na místě. Je potřeba pamatovat na to, že tepla se vyrobí dvojnásobek oproti množství vyrobené elektřiny. Špičkové odběry tepla pokryje plynový kotel a část elektřiny se dokoupí ze sítě, nebo naopak prodá jako přebytek. Mikrokogenerační jednotku lze umístit do standardní plynové kotelny a napojit ji na stávající přívod plynu, otopnou soustavu a odvod spalin.

Obrázek: IVT Air X S: Tepelná čerpadla IVT pro vytápění a chlazení bytů

Tepelná čerpadla a mikrokogenerace spojuje potřeba kvalitního návrhu, instalace i servisu. Společnost GT-ENERGY se specializuje na projekci a dodávky tepelných čerpadel a mikrokogenerací pro větší budovy. Naše technologie pro vytápění, chlazení, využití odpadního tepla a výrobu elektřiny najdete na mnoha zajímavých místech.

V ZOO Ústí nad Labem vytápíme celý areál pomocí jednoho 515 metrů hlubokého vrtu s geotermální vodou a výkonem tepelných čerpadel IVT 965 kW, část hradu Švihov vytápíme teplem z vodního příkopu, nový pavilon IKEM nebo brněnský mrakodrap AZ TOWER využívá naše tepelná čerpadla IVT odebírající energii z energetických pilot. V botelu ADMIRÁL vyrábíme elektřinu a teplo mikrokogenerační jednotkou NEOTOWER. Naše tepelná čerpadla IVT a ECOFOREST najdete i v prestižním developerském projektu Oaks Prague. Celkem máme za sebou přes 35 000 instalací tepelných čerpadel, z nichž některé jsou v provozu již přes 30 let.

Autor: Ing. Marek Bláha, jednatel společnosti GT Energy s.r.o.  

Úvodní foto: ATELIER Žiška, s.r.o., (Kostel barrandov: Kostel vytápěný a chlazený tepelným čerpadlem IVT s vrty)