
Nezapomněli jste na bojler? Váš domov utrácí za energie, i když jste na dovolené
Většina lidí před odjezdem na dovolenou neodpojí všechny spotřeby z režimu standby. Zbytečně tak za 14 dní zaplatí za energie až několik stovek korun.

Pavel Baroch
18. 7. 2025
Nejsou zapnuté, nejsou používané, přesto za ně rodina zaplatí desítky až stovky korun. A zcela zbytečně. Přitom by stačilo být před odjezdem na dovolenou důsledný a myslet také na to, aby elektrické spotřebiče nebyly zapnuté v takzvaném standby režimu.
Podle červnového průzkumu, který si u agentury Ipsos na reprezentativním vzorku více než tisícovky dotázaných nechal vypracovat alternativní dodavatel energie, společnost epet, jen 39 procent Čechů před odjezdem na delší dobu vypíná všechny spotřebiče v režimu standby, dalších 42 procent vypíná jen některé a zbytek buď nic neřeší, nebo je nechává běžet.
Přitom i „uspané“ zařízení často dál odebírá elektřinu – týká se to například televizí, set-top boxů, herních konzolí nebo mikrovlnné trouby. Nejde sice o vysoký příkon, ale při delší nepřítomnosti a při součtu více zařízení se spotřeba rychle nasčítá.
Nejhorší je bojler
Mezi tradiční spotřebiče, které zůstávají v zásuvce, je wi-fi router, i když internet v tu dobu nikdo nepoužívá. Přitom jde o přístroj, který běží 24 hodin denně a jeho odpojením na dva týdny lze ušetřit desítky korun. Nejvíce energie ale spotřebuje elektrický bojler.
„Většina lidí netuší, že provoz prázdné domácnosti může za dva týdny stát několik set korun na energiích, jen kvůli zapnutým spotřebičům. Největším žroutem je elektrický bojler – ten sám o sobě může přijít na částku přesahující dvě stě korun. A to bez toho, aby z něj někdo vůbec pustil vodu,“ řekl Roman Šmíd, obchodní ředitel epet.
Také kávovar, tiskárna či termostat možná – pokud jsou neustále připravené k provozu – mohou za pár týdnů spotřebovat víc energie, než si majitel uvědomuje. Typická česká domácnost může podle společnosti epet při čtrnáctidenní dovolené zbytečně spotřebovat až 110 kilowatthodin (kWh) elektřiny, pokud ponechá v provozu vybrané spotřebiče včetně třeba klimatizace, a třeba ještě zapomene zhasnout světlo.
To odpovídá částce přibližně 429 korun při průměrné ceně 3,90 Kč za kWh. Nejvíce energie spotřebuje zmiňovaný bojler, který sám o sobě představuje téměř polovinu celkových nákladů – přibližně 215 korun.
Z průzkumu také vyplynulo, že Češi podceňují některá klíčová bezpečnostní opatření. Například čtyři z deseti domácností, které využívají plyn, před dovolenou vůbec neuzavírají hlavní přívod. Jde přitom o
jednoduchý úkon, který může výrazně snížit riziko havárie při případném úniku.
A více než 70 procent Čechů před dovolenou nekontroluje stav zásuvek, prodlužovacích kabelů nebo přívodních šňůr. Pokud jsou poškozené, přetížené nebo zaprášené může to vést v kombinaci se zapnutým spotřebičem k přehřátí nebo zkratu a následnému požáru.
Příliš staré ledničky
Zajímavý je také pohled na to, co Češi považují za „bezpečné řešení“. Každý osmý Čech přiznal, že před odjezdem vypíná hlavní jistič. I když to může na první pohled působit jako ideální a rychlé řešení, odborníci
doporučují s tímto krokem zacházet opatrně. Vypnout hlavní jistič může přinést víc škody než užitku – například pokud přestane fungovat zabezpečení domu nebo se zkazí potraviny zapomenuté v mrazáku.
„Cílem by nemělo být extrémní šetření za každou cenu. Lednici nebo zabezpečení nechá většina lidí zapnuté zcela oprávněně. Ale stejně jako jsme si zvykli vypínat topení před odjezdem na hory, je dobré osvojit si i pár základních návyků, které pomohou šetřit energii a zároveň chránit domácnost,“ dodal Roman Šmíd.
Pod proudem: Vytápění budoucnosti: experti vysvětlují, proč jsou tepelná čerpadla lepší než plyn
Jiný průzkum agentury Ipsos pro epet z letošního jara zase ukázal, jak je pro české rodiny při výběru nových spotřebičů důležitá jejich energetická úspornost. Umístila se na druhém místě – hned za cenou.
Přesto více než 14 procent domácností stále využívá lednici starší 11 let a téměř 12 procent domácností vlastní stejně starý samostatný mrazák.
Ty přitom patří mezi spotřebiče s nejvyšší spotřebou energie, která se s narůstajícím věkem navíc dále zvyšuje. Běžná rodina tak podle společnosti epet může za jejich provoz přeplácet ročně až více než 900 korun.
Z průzkumu vyplynulo, že energetická spotřeba domácích spotřebičů je důležitá pro téměř 90 procent domácností. Třetina z nich vždy při výběru nového pomocníka vyhledává ten nejúspornější model. Více než polovina z reprezentativního vzorku 1 025 dotázaných sice úsporné modely preferuje, ale při nákupu to pro ně není nejdůležitější kritérium.
Jak ušetřit na sprchování
Ušetřit nemálo energie se dá i na tak běžné činnosti, jako je sprchování. Jak uvedla společnost Stiebel Eltron, i díky relativně malým snížením teploty je možné v letních měsících srazit účty o více než dva tisíce korun. Podle průzkumu, který si firma nechala udělat, o tom osm z deseti Čechů ví, přesto více než 40 procent z nich otočení kohoutku ke studenější vodě odmítá.
Nejpreferovanější teplota sprchy je podle dotázaných 29 až 34 stupňů Celsia, více než třetina Čechů však pravidelně ohřívá vodu na více než 35 °C. Průměrně Češi ve sprše stráví pět minut, 16 procent dotázaných si však pravidelně dopřává sprchy delší než osm minut.
Pokud si každý ze čtyřčlenné rodiny dopřeje jednu 8minutovou sprchu denně, spotřebují dohromady 320 litrů vody. Voda z vodovodního řadu má standardně 10 °C, proto je třeba ohřát ji na požadovanou teplotu 38 °C, tedy o 28 stupňů. Pro ohřev takového množství vody bojlerem spotřebujeme 10,42 kWh.
Za letní sezonu od června do srpna (92 dní) tak podle Stiebel Eltron zaplatí domácnosti s bojlerem 3 786 korun a rodiny, které vlastní tepelné čerpadlo pro ohřev vody, vyjde sprchování na 886 Kč.
„Pokud by čtyřčlenná rodina v létě snížila ohřev vody na 27 °C a zkrátila dobu sprchování udržela na pěti minutách denně na osobu, za letní sezonu by ušetřila 2 350 korun při ohřevu vody bojlerem,“ uvedla fitma. S tepelným čerpadlem mohou domácnosti ušetřit 550 korun.
Ilustrační foto: Pixabay