
O co můžete aktuálně požádat z Nové zelené úsporám a programu Oprav dům po babičce?
Přinášíme souhrnný přehled dvou hlavních dotačních programů čerpajících z Modernizačního fondu. Podpoří komplexní rekonstrukce i dílčí úpravy.

Kristýna Čermáková
4. 7. 2025
Již téměř půl roku běží aktuální podoba dotačního programu Nová zelená úsporám, o kterém jsme na Obnovitelně.cz vydávali řadu článků. Pojďme si nyní shrnout, co program nabízí a kdo všechno na finanční příspěvek nárok.
„Podporujeme širokou škálu projektů, od čistíren odpadních vod, zeleně až po energetiku, která se stává tím nejdůležitějším a nejobjemnějším balíkem dotací, které rozdělujeme,“ vysvětluje Jakub Hrbek, ředitel Sekce realizace projektů energetiky, ochrany ovzduší a klimatu Státního fondu životního prostředí.
Program je rozdělen do dvou oblastí. Ta první, Oprav dům po babičce, se zaměřuje především na komplexní renovace starších nemovitostí. Druhý program Nová zelená úsporám Light podporuje dílčí úpravy nemovitostí především v případech, kdy ke komplexní rekonstrukci není možné z různých důvodů přistoupit.
Hrbek vysvětluje, že k podpoře dekarbonizace slouží celá řada finančních nástrojů. „Finance pocházejí především ze systému emisních povolenek, takže Státní fond životního prostředí jen distribuuje prostředky směrem k lidem. Největším nástrojem je Modernizační fond, který od roku 2020 až do roku 2030 pomáhá s dekarbonizací průmyslu, obcí i domácností,“ dodává.
V obou programech pak platí, že jsou finance vypláceny předem, aby na dotace dosáhly i takové domácnosti, které by jinak na úsporná opatření neměly. Z Modernizačního fondu se pak hradí i program Nová zelená úsporám pro obce, příspěvkové organizace nebo bytová družstva.
Oprav dům po babičce
Ačkoliv název napovídá, že je program orientovaný také na například rodiny, které zdědily starší dům, a potřebují ho zateplit a zrenovovat, program myslí i na výstavbu pasivních novostaveb nebo podporu rekonstrukcí v případě koupě.
„Není to jenom o tom, uspořit energie, ale také o prodloužení životnosti stavby, vypadá pak i daleko lépe a je připravena na další roky provozu,“ popisuje Hrbek. Kromě jiného se pak navýší i uživatelský komfort. V první řadě je ale potřeba budovu zateplit, až od toho se pak bude odvíjet plánování umisťování dalších zdrojů a technologií.
Žadatelé programu Oprav dům po babičce mohou získat až jeden milion korun na zateplení a následně na další úsporná opatření, mezi která patří výměna zdrojů tepla, příprava teplé vody, větrání, využití tepla z odpadních vod nebo zelenou střechu.
Protože je program skutečně cílen především na komplexní renovace, finanční bonus dostane klient za kombinaci několika různých opatření, všechna jsou ale vázána v první řadě na zateplení. Instalovat fotovoltaickou elektrárnu ve chvíli, kdy má dům zbytečně vysokou spotřebu energie, není environmentálně ani ekonomicky smysluplné.
Přestože se programy již nedělí podle ekonomického statutu žadatele, ale platí pro všechny stejně, podpora rodin a rekonstrukcí ve znevýhodněných regionech zůstává. Vyplácí se formou samostatného bonusu, který je ve výši 50 tisíc za dítě v případě programu Oprav dům po babičce.
U podpory znevýhodněných regionů se jedná o pětiprocentní částku z celkové výše dotace pro renovace v konkrétních obcích. Kompletní seznam lokalit, kterých se bonus týká, naleznete na webu Nová zelená úsporám.
Nová zelená úsporám
„Renovace domu může být komplexní, ale může se jen týkat zateplené nebo zdrojové části, či případně zelených opatření a hospodaření s dešťovou vodou,“ vysvětluje Hrbek. Záměrem programu Oprav dům po babičce je, aby výsledný stav budovy spotřebovával minimální množství energie a využíval veškerý svůj potenciál.
Na dílčí úpravy, pokud například budově schází pouze výměna oken nebo naopak zdrojová část, se pak více hodí program Nová zelená úsporám. Také podporuje izolaci stěn, stropů i podlah, finanční zdroje se pak liší podle toho, zda se jedná o běžnou či památkovou budovu, nebo zda domácnost spadá do kategorie nízkopříjmových.
Program přispívá také na výměnu původních zdrojů tepla, nejčastěji za kotle na biomasu, na tepelná čerpadla všech typů nebo na napojení na zásobovací soustavu. Mezi požadavky na podporované zdroje patří třída A+ a lepší a tepelná čerpadla musí plnit akreditované zkoušky. Finanční příspěvek je také možné získat na solární ohřev vody a také pochopitelně i fotovoltaické systémy.
„Ve chvíli, kdy jsme dům zateplili a efektivně tak snížili jeho energetickou náročnost, tak se musíme rozmyslet, jaké zdroje do něj umístíme. Aktuálně nejvíce podporujeme fotovoltaiku, protože musíme také plnit cíle České republiky,“ vysvětluje Hrbek.
Střední zlatá cesta, na kterou Česko aktuálně vydalo, má stanovený cíl, dosáhnout 10 gigawattpeak instalovaného výkonu do roku 2030 ve fotovoltaice. Instalace solárních panelů ale po boomu z předchozích dvou let, který způsobila energetická krize, mírně stagnuje. Je proto potřeba trend růstu udržet.
Aby ale byla instalace střešních panelů skutečně efektivní, je jejich podpora podmíněna baterií o adekvátní kapacitě. Maximální finanční podpora je pak omezena na sto tisíc, pokud zákazník svůj systém zapojí i do sdílení energie a využije možnost chytrého řízení, může získat i 40 tisíc navíc.
Speciální kategorií jsou pak zelené střechy a adaptační a mitigační opatření. To podle Hrbka nese i jiné, než jen ekonomické výhody. „Když je budova zateplená, vyrábí nízkoemisní elektřinu, zelená střecha vytvoří příjemné prostředí, kam se dá vylézt, a obyvatelé ho mají k dispozici, mohou tam odpočívat nebo třeba i grilovat,“ uzavírá.
Přehledné informace, aktualizace i detailní podmínky jednotlivých příspěvků naleznete na webu novazelenausporam.cz.
Úvodní foto: Pixabay