Nesnesitelné vedro: Teplota v Evropě se někde blíží až k 50 stupňům Celsia

Ve Středomoří teploty přesáhly i 46 stupňů, i pro Českou republiku vydal ČHMÚ výstrahy před teplotami atakujícími 30 stupňů Celsia.

Začátek léta přináší první výraznou vlnu veder, která se podle výstrah a předpovědí zdrží nad Evropou po celý týden. V Česku teploty překročí během následujících dní několikrát a na více lokalitách i 30 stupňů Celsia. Nejteplejším dnem by měl být čtvrtek, kdy hrozí i teploty o hodnotě 34 stupňů Celsia.

„Počasí u nás ovlivňuje tlaková výše nad střední Evropou, která se bude v úterý zvolna přesouvat k východu a po její zadní straně začne zesilovat příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu,“ upozorňuje,“ varuje Český hydrometeorologický ústav.

I kvůli tomu ČHMÚ také varuje před zvýšeným rizikem vzniku požárů ve středních a severozápadních Čechách. „Riziko vzniku a šíření požárů se bude během období dále zvyšovat, ve středu v Čechách, ve čtvrtek i na Moravě a ve Slezsku,“ komentují meteorologové.

Jeden požár ostatně již v pondělí řešil také Národní park České Švýcarsko, který si akcí připomněl velkou katastrofu z roku 2022, kdy také při vlně veder shořelo přes tisíc hektarů lesa a jednalo se o největší lesní požár v současné české historii. Tentokrát se ale oheň podařilo během odpoledne uhasit. Na místě nyní zůstávají piloti dronu s termokamerou a také hasiči, kteří jsou připraveni případně zasáhnout.

Teplotní rekordy ve Středomoří

České republika ale stále těží ze své výhodné polohy, kdy nás klimatická krize neovlivňuje tak moc jako jiné státy. Ve Španělsku nebo Portugalsku již o víkendu naměřili meteorologové na některých místech teploty vyšší než 40 stupňů Celsia a v pondělí dokonce 46 stupňů Celsia.

„Extrémní teploty už nejsou vzácností, staly se novým normálem,“ uvedl na konferenci generální tajemník OSN António Guterres. „Planeta se otepluje a je čím dál nebezpečnější, žádná země není imunní,“ dodal. Některé země naměřily své rekordy v historii měření.

Itálie a Francie již vydaly nejvyšší stupně varování, například ve Francii je od pondělí v oranžovém stupni pohotovosti 84 z 96 pevninských okresů, uzavřeno bylo 200 škol a zdravotnické složky jsou připravené na zvýšení počtu případů různých kolapsů a infarktů. Od úterý bude po celé zemi platit rudý stupeň pohotovosti.

V Turecku vypukl veliký požár v oblasti letoviska Izmir, evakuováno muselo být přes 50 tisíc lidí, požáry trápí také chorvatský Split. Vedro se bude nad Evropou držet zhruba do čtvrtka, ovlivní ale i severnější části kontinentu. Například Velká Británie očekává teploty nad 34 stupňů Celsia. Vedro také snížilo hladiny některých řek a Německo omezuje aktuální nákladní přepravu po vodě, protože chybí dostatek vody v Rýnu.

Vysoké teploty mají negativní vliv i na lidské zdraví, jen o víkendu se počet hospitalizací v Toskánsku zvýšil o 20 procent. Podle klimatoložky Radhiky Khosla z Oxfordské univerzity by si měli dát pozor především obyvatelé měst, na které projevy vlny veder dopadají nejvíce.

„Protože beton a asfalt absorbují a znovu vyzařují sluneční záření, zesilují jeho dopad na naše tělo. Z tohoto důvodu jsou obzvláště ohroženi pracovníci ve venkovním prostředí a měli by si dělat pravidelné přestávky na hydrataci ve stínu,“ komentuje Khosla pro deník Guardian.

„Rostoucí teploty, stoupající hladiny moří, záplavy, sucha a požáry ohrožují naše právo na život, na zdraví, na čisté a udržitelné životní prostředí a mnoho dalšího,“ varuje představitel OSN za lidská práva Volker Türk. K vlnám veder navíc bude docházet stále častěji a navíc se dá předpokládat, že budou stále teplejší.

V Evropě je klimatické krizi ročně přičítáno až 44 tisíc úmrtí spojených s vysokými teplotami. Škody jsou ale i na majetku, nejen na lidských životech. Katastrofy, spojené s nadprůměrnými teplotami, způsobily celosvětově škodu ve výši 300 miliard dolarů.

Úvodní foto: Unsplash