Sport bez odpadu a udržitelně? Jde to, když se chce

Nový portál Udržitelný Sport propojuje sportovní svět s respektem k planetě, stojí za ním Nadace Tipsport a Institut cirkulární ekonomiky.

Nový portál Udržitelný Sport propojuje sportovní svět s respektem k planetěe pomalu, ale jistě připojuje k celosvětovému trendu, který klade důraz na ochranu životního prostředí. Platforma Udržitelný Sport je novým centrem pro všechny, kteří chtějí v českém sportovním prostředí realizovat udržitelné a ekologické změny. Tento rozcestník přináší sportovním organizacím, klubům, stadionům i fanouškům inspiraci, konkrétní nástroje a odbornou pomoc pro snižování environmentálního dopadu sportu.

Portál Udržitelný sport vznikl jako odpověď na rostoucí potřebu sportovních organizací přizpůsobit svou činnost ekologickým standardům a strategiím udržitelného rozvoje. Stojí za ním spojení dvou silných partnerů – INCIEN (Institut cirkulární ekonomiky), odborníků na cirkulární ekonomiku, a Nadace Tipsport, která se dlouhodobě věnuje podpoře ekologických iniciativ ve sportu zejména v rámci projektu Sport bez odpadu, na kterém obě tyto organizace spolupracují.

„Sportovní akce přinášejí fanouškům skvělé zážitky, ale nesou s sebou i velkou ekologickou zátěž. Klubům chybí kapacity a finanční prostředky na to, aby mohla svá sportoviště adaptovat na aktuální klimatickou situaci. Proto vznikl projekt Sport bez odpadu, a proto stojíme i za vznikem projektu Udržitelný sport,“ říká ředitelka Nadace Tipsport Lucia Štefánková.

Sport má sílu změnit svět

Sport spojuje lidi bez ohledu na původ, názory nebo zázemí. „Jako sportovci máme možnost se otevřeně vyjádřit i k tématům, která nejsou jen ryze sportovní a jsou pro nás důležitá,“ zmiňuje Sára Kousková, profesionální golfová hráčka a ambasadorka udržitelnosti při Ladies European Tour.

„Udržitelnost pro mě není pouze módní záležitost. Znamená pro mě péči, zodpovědnost a přemýšlení v konsekvencích. V tuhle chvíli nejde jen o nás, ale primárně o budoucnost našich dětí, aby i ony měly možnost mít zdravý a bezpečný život. Nejde přitom o velké kroky – i malá každodenní rozhodnutí, když je děláme společně, mohou znamenat obrovskou změnu,“ dodává Sára.

Klimatické změny nejsou vzdálenou hrozbou, ale realitou, která už dnes výrazně zasahuje do fungování sportu, i v Česku. Nedávné extrémní povodně, které zaplavily sportoviště po celé republice, ukázaly, jak zranitelný je tento sektor vůči extrémním výkyvům počasí. Tyto události odhalují hlubší systémové výzvy, kterým český sport čelí. Patří mezi ně především vysoká spotřeba energií a vody, nadměrná produkce odpadu a emise oxidu uhličitého. Během jednoho fotbalového zápasu například vzniknou až 4 tuny odpadu – přičemž 75 procent z něj by mohlo být efektivně vytříděno.

„Stadiony ročně spotřebují tisíce kubíků vody na zavlažování hřišť, přičemž většina z nich nemá systémy na záchyt a využití dešťové vody,“ upozorňuje Michaela Kloudová, ředitelka INCIEN. „Na Tour de France 2022 bylo nutné chlazením silnic zabránit jejich tavení, což si vyžádalo desítky tisíc litrů vody. Tento příklad ukazuje, jak zranitelné jsou sportovní akce vůči klimatickým změnám a jak důležité je hledat efektivní řešení pro správu přírodních zdrojů,“ dodává.

Jak změnit český sport k lepší budoucnosti

Příkladem, jak může sportovní organizace přistupovat k ekologickým výzvám, je FK Pardubice, který se úspěšně zaměřil na zlepšení třídění odpadu. Výsledky ukazují na zlepšení až o 30 procent ve vytříděnosti odpadu po zavedení doporučených opatření. Forest Green Rovers – anglický fotbalový klub, který je považován za nejzelenější klub na světě, využívá solární panely, kompostuje odpad a funguje na principu uhlíkové neutrality. Český projekt Dropp se zaměřuje na recyklaci tenisových míčků.

Kromě jednotlivých klubů a iniciativ se k tématu hlásí i sportovní areály, kteří hrají klíčovou roli při nastavování systémových změn. „V rámci jednotlivých sportovišť i multifunkčních hal spadajících pod naši společnost se ve spolupráci s platformou Udržitelný Sport aktivně zaměřujeme na ekologickou transformaci, od efektivního nakládání s odpady po úsporu energií. Naším společným cílem je nastavit správné strategie, které nám pomohou ještě více šetřit nejen životní prostředí, ale také naše náklady,“ komentuje Petr Handl, předseda představenstva společnosti VÍTKOVICE ARÉNA, a.s., jednoho z partnerů platformy.

Na portálu Udržitelný Sport najdete inspirativní články a příklady dobré praxe, které se věnují širokému spektru témat – od ekologického nakládání s odpady, přes úsporu energií, až po efektivní využívání přírodních zdrojů. Postupně se zde objeví další nástroje a informace, které pomohou sportovním organizacím přecházet na udržitelnější modely.

Úvodní foto: TZ Udržitelný sport