Lidé se vrhli na dotace pro nízkopříjmové domácnosti, stát přidá peníze

Marie Bastlová | 28. 2. 2023

Lidé se vrhli na dotace pro nízkopříjmové domácnosti, stát přidá peníze

Loňský dramatický růst cen energií postavil až statisíce lidí před hrozbu energetické chudoby. Zejména senioři a nízkopříjmové domácnosti se dostaly do rizika, že nebudou schopny platit vysoké účty a zálohy za energie. Stát proto zavedl cenové stropy, spustil informační kampaně i speciální dotační program, který má lidem rychle pomoci snížit spotřebu energií.

“Problém energetické chudoby tady byl i v předchozích letech, ale právě tlak Ruska, které využilo evropské závislosti na dodávkách ruského zemního plynu, tu situaci výrazně zhoršil. Celé to začalo už v průběhu roku 2021, kdy rostly ceny zemního plynu kvůli nedodávkám z Ruska. To ostatně vedlo i k pádu společnosti Bohemia Energy. Extrémní situace pak přišla v roce 2022 a to hlavně pro domácnosti, které spadly do režimu dodavatelů poslední instance (DPI) nebo jim doběhly dlouhodobé smlouvy a končily na aktuálních vysokých cenách,” vysvětluje programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Martin Sedlák, programový ředitel Svaz moderní energetiky
Foto: Svaz moderní energetikyLidem pomohly v první řadě změny normativů v rámci dávek na bydlení, podle Sedláka je ale klíčové zaměřit se na dlouhodobá řešení. “Potřebujeme vyvést domácnosti ze závislosti na drahých fosilních palivech tak, aby státní pomoc vůbec nepotřebovaly,” dodává Martin Sedlák.

Právě na to se zaměřuje program Nová zelená úsporám Light, který byl spuštěn začátkem roku 2023.

“Cílí na jednoduchá opatření jako je výměna oken, dveří, zateplení, která se dají realizovat velmi rychle bez nutnosti projektování a energetického posuzování. Program je určen pro domácnosti seniorů, invalidní důchodce nebo ty, kteří pobírají příspěvky na bydlení. Umí poslat peníze dopředu, pokrýt až 100 procent investované částky a nabízí až 150 tisíc korun. S jeho využitím lidem maximálně pomáháme,” říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR a dodává: “Zájem je obrovský, už jsme navýšili alokovanou částku na tři miliardy korun, aby domácnosti měly klid a věděly, že ta podpora státu tady bude skutečně dlouhodobá.”

Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí
Foto: Svaz moderní energetikyJak stát lidem pomáhá čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám Light? Jaká opatření v boji energetickou chudobou chce stát dlouhodobě podporovat? A jak Česko rok od vypuknutí války na Ukrajině pokročilo v posilování energetické soběstačnosti?

Spočítáme vám, kolik můžete ušetřit pomocí domácí fotovoltaiky

Nejen o tom debatují v dalším dílu podcastu Pod Proudem Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky a Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí s moderátorkou Seznam Zpráv Marií Bastlovou.Epizodu si můžete poslechnout také na: Spotify / Google / Apple

Autor: Marie Bastlová

Foto: Svaz moderní energetiky