Dost bylo jednorázových plastů. Evropa jim řekla jasné ne

25. října 2018

Drtivá většina evropských poslanců (571 ku 53) zvedla ve středu ruku pro omezení jednorázových plastů, které znečišťují moře, řeky i krajinu. Zamezení vzniku odpadu nebo jeho lepší recyklace uspoří v Evropě 22 miliard eur.

Nová směrnice míří proti plastům, které se použijí pouze jednou a následně skončí v recyklačních nádobách nebo na skládkách. Bohužel však ve velké míře plastové talíře, příbory, brčka nebo vatové tyčinky také zůstávají ve volné přírodě a znečišťují moře, řeky, lesy či veřejná prostranství.

Dost bylo jednorázového plastu

Právě jednorázové plasty tvoří až 70 % umělohmotného odpadu v mořích. Podle nové legislativy Evropa od roku 2021 skoncuje právě s těmito jednorázovými plasty a po roce 2025 bude muset být devět z deseti plastových lahví recyklovatelných.

Vedle plastových výrobků na jedno použití navrhli europoslanci také odklon od výroby zboží z takzvaných oxo-plastů. To jsou konvenční plasty obsahující přísady, které za určitých podmínek podporují oxidaci materiálu, a tedy jeho rozpad na menší částečky. Ty mohou kontaminovat životní prostředí. Jde například o zemědělské fólie, sáčky na odpadky nebo nákupní tašky. Členské státy se nově zaměří na tvorbu strategií, které povedou k podpoře opakovatelně použitelných plastových výrobků.

Fakt, že naprostá většina europoslanců podpořila jasná opatření proti plastovému znečištění jednorázovými výrobky, dává Evropskému parlamentu silnou pozici při navazujících jednáních s Evropskou komisí. Další fáze přípravy jednání o nové legislativě bude probíhat během listopadu.

Zpravodajkou směrnice o jednorázových plastech je belgická europoslankyně Frédérique Riesová, která k úspěšnému hlasování uvedla: „Středeční rozhodnutí připravuje cestu k přijetí ambiciózní směrnice o jednorázových plastech. Je nezbytné chránit prostředí oceánů a snížit náklady na škody na životním prostředí způsobené znečištěním plasty v Evropě, které se odhadují na 22 miliard eur k roku 2030.“

Ulice bez cigaretových nedopalků

Evropský parlament se shodl také na opatřeních, která povedou ke snížení znečištění cigaretovými nedopalky. Odpad z tabákových výrobků, zejména cigaretových filtrů obsahujících plast, bude muset být do roku 2025 nižší o polovinu a do roku 2030 o 80 %.

Tlak na redukci cigaretových nedopalků dává logiku. Jediný kousek může znečistit pět set až tisíc litrů vody a doba jeho rozkladu trvá až 12 let.

Plastová strategie EU

Směrnice o jednorázových plastech je součástí komplexního balíčku řešení pod názvem Plastová strategie EU. Jde o vůbec první mezinárodní strategii, která se zabývá neodkladnou otázkou plastového odpadu hromadícího se v oceánech, na plážích i ve volné krajině. Cíle Evropské unie lze shrnout do tří základních kategorií, které se vzájemně doplňují. V první řadě jde o zvýšení množství recyklovaných plastů, ale také zlepšení orientace spotřebitelů pomocí zavedení pravidel pro určování a označování kompostovatelných a biologicky rozložitelných plastů.

Dále jde o již zmíněnou redukci jednorázových plastů i omezení používání mikroplastů ve výrobcích. V neposlední řadě pak Evropa podpoří vývoj nových technologií, které povedou ke snížení množství nebezpečných látek z recyklovaných plastů a nasměřování investic do vývoje chytřejších a lépe recyklovatelných plastových materiálů. Očekává se, že tyto kroky podpoří rozvoj recyklačního průmyslu a do roku 2030 v něm vznikne až dvě stě tisíc nových pracovních míst.

Pokud se chcete dozvědět o problému s plasty více, můžete navštívit komponovaný večer Konec doby plastové?, který proběhne 16. listopadu od 18:00 v Brně. Bude na vás čekat lehce provokativní talk show, kde mimo jiné vystoupí Anna Marešová, designérka oceněná prestižní cenou Red Dot Award, a zástupce Karlovarských vod, dále se můžete těšit také na módní přehlídku s modely od brněnských návrhářů nebo studentů ekodesignu. Více informací přímo v události akce na tomto odkazu.

Zdroj: Evropský parlament