
ANO v Evropském parlamentu zaútočilo na Green Deal. Testuje odolnost a jednotu EU?
Europoslanec Ondřej Knotek z Patriotů pro Evropu navrhnul coby zpravodaj zamítnutí plánu na snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent do roku 2040.

Pavel Baroch
28. 7. 2025
Mohlo by se to zdát jako nedůležité. Evropská unie má jasně stanovený a odsouhlasený plán, podle něhož by v roce 2050 měl být starý kontinent klimaticky neutrální. A tak to v tomto kontextu může vypadat, že poslední průběžný termín – aby se podle návrhu Evropské komise snížily emise oxidu uhličitého v roce 2040 o 90 procent – se klidně může hodit za hlavu.
Ale tak to rozhodně není. Právě zrušení tohoto „mezitermínu“, jak o to nyní usiluje coby zpravodaj evropský poslanec Ondřej Knotek (ANO) z populisticko-národovecké a klimaskeptické frakce Patrioti pro Evropu, může mít zásadní dopad na celou podobu Green Dealu. Může se stát zásadním testem odolnosti EU k této klíčové otázce. Pokud by se Patriotům podařil jejich návrh prosadit, může to být počátkem „drolení“ zatím většinové podpory Zelené dohody pro Evropu.
Už jen to, že se Patriotům podařilo získat svého zpravodaje k této evropské legislativě, je pro ně poměrně velkým úspěchem. Vlivný zpravodajský server Politico to komentoval v textu s titulkem „Krajně pravicový europoslanec
povede jednání o klimatických cílech do roku 2040, které nazval ‚naprostým šílenstvím‘.“
Po posledních evropských volbách hlavní strany v europarlamentu nově ustavenou frakci Patrioti pro Evropu izolovaly a její zástupci nezískali žádnou významnou funkci. Připomeňme, že dominantní silou jsou v Patriotech francouzské Národní sdružení Marine Le Penové, rakouští Svobodní, maďarský Fidesz Viktora Orbána a další podobně laděné strany včetně právě hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše.
Teď se ale Patriotům podařilo dostat svého zpravodaje ke Green Dealu, který dlouhodobě kritizují. Návrh Evropské komise omezit do roku 2040 skleníkové emise o 90 procent, bývá označován jako jeden z nejdůležitějších v této agendě pro příští roky. Patriotům nejspíš pomohlo to, že ANO není pro největší hráče v europarlamentu tak nepřijatelné, jako orbánovci nebo lepenovci. Jenže z praktického pohledu to je vlastně jedno.
„Evropská komise chce rychleji snižovat emise skleníkových plynů, ať to stojí, co to stojí. Odnesou to ale především Evropané,“ konstatuje europoslanec Ondřej Knotek na svém webu. Jeho další prohlášení se dá shrnout tak, že Evropa si sama pod sebou podřezává větev a přichází o konkurenceschopnost, protože ji nikdo ve světě nenásleduje.
„Evropa si nesmí nalhávat, že zachrání planetu sama. Pokud ostatní velké ekonomiky nepřijmou srovnatelně přísná opatření, dopadne na nás jen vysoká cena a ztráta konkurenceschopnosti – bez skutečného efektu na klima,“
tvrdí Knotek.
Spojení sil ODS a ANO?
Jenže to není až taková pravda: Například Čína, která patří spolu s Evropou a Spojenými státy k nejsilnějším ekonomickým oblastem světa, chce být klimaticky neutrální do roku 2060. Jak před časem upozornil
časopis Forbes, čínský parlament loni na podzim přijal nový energetický zákon, jehož smyslem je právě podpora tohoto dlouhodobého klimatického cíle.
„Zákon má za cíl podpořit rozvoj vysoce kvalitní energetiky, zajistit národní energetickou bezpečnost a podpořit ekologickou a nízkouhlíkovou transformaci včetně udržitelného rozvoje hospodářství a společnosti,“ citoval Forbes státní agenturu Nová Čína.
Středopravicové a levicové síly v Evropském parlamentu sice podle serveru Politico slíbily, že se pokusí zabránit Ondřeji Knotkovi v zastavení práce na cíli pro rok 2040, ale už teď se ukazuje, že by europoslanec za ANO a celá frakce Patrioti pro Evropu mohli na svou stranu získat i zákonodárce z jiných uskupení.
Ostatně třeba český premiér Petr Fiala při své návštěvě Bruselu na jednání Evropské rady koncem června odmítl návrh na snížení emisí o 90 procent do roku 2040. „Klimatické cíle musí být realistické, jinak poškodí konkurenceschopnost Evropy,“ konstatoval Fiala. Podle něho mají k plánu Evropské komise výhrady další země včetně Polska, Maďarska nebo Francie.
ODS by se tak v Evropském parlamentu mohla stát spojencem hnutí ANO, které nepochybně svůj útok proti plánu snížit do roku 2040 evropské emise o 90 procent oproti roku 1990 využije v kampani před českými poslaneckými volbami. Už v září bychom měli vědět, jestli se skutečně k Patriotům pro Evropu připojí i další europoslanci a kolik jich nakonec bude.
Foto: ondrejknotek.eu