Slavičín vyzrál na drahé energie: Teplo vyrábí z fotovoltaiky i vlastního dřeva

Slavičínská teplárna ukazuje, jak může obec topit levněji a zároveň udržitelně. Ze staré kotelny vzniklo moderní energetické centrum využívající štěpku, soláry i tepelná čerpadla.

Při pohledu na Slavičín z dálky není poznat, že město má modernizovanou teplárnu. Na pozorovatele nejprve vykoukne starý tovární komín a až později návštěvníka zašimrá v nose vůně štěpky, která se line až na parkoviště. Tam mě vítá jednatel společnosti BTH Slavičín Oldřich Kozáček. Projekt, který se stará o vytápění města Slavičín, je totiž výhercem kategorire Chytrá energie pro města, obce i komunity v soutěži Hrdinové moderní energetiky.

Nejprve se jdeme podívat do bývalé uhelné kotelny, kde nyní stojí kotle na zemní plyn. V ideálním případě jsou ale odstavené a hlavním zdrojem energie je právě štěpka schovaná pod přístřeškem na dvoře. Slavičín se rozkládá uprostřed Bílých Karpat, vlastního dřeva má tak dostatek a není závislý na dovozu z větších vzdáleností, což bývá častá slabina biomasy.

Čtyři plynové kotle nabízejí výkon pěti megawattů, dva kotle na biomasu pak přidávají dalších 2,6 megawattu. Celý komplex doplňuje 346 fotovoltaických panelů o výkonu 130 kilowattů s odpovídající baterií. Panely mají dvojí funkci, kryjí totiž také velkou halu se štěpkou, která slouží jako zdroj paliva přes zimu.

„A támhle ty větráky, které vypadají na první pohled spíše jako klimatizace, to jsou tepelná čerpadla,“ chlubí se Kozáček dalším zdrojem 160 kilowattů tepla a ukazuje na řadu čerpadel ukrytých pod další fotovoltaickou střechou. Také má na co být hrdý, celá modernizace a udržitelné přístup k energetickému areálu je především jeho práce.

Náročné začátky

Když Kozáček teplárnu v roce 1996 získal do správy od města, jednalo se o nevýdělečný a zanedbaný areál. Součástí společnosti bylo také vedení několika městských budov. Peníze na modernizaci Kozáček od nikoho nedostal, musel si proto poradit sám. „V roce 1999 jsme tu měli jen staré kotle po konci své životnosti a tepelné rozvody, které tekly a neměli jsme žádné finanční prostředky,“ popisuje nepříjemnou situaci.

Jen přes teplárenství ale tehdy nebylo možné peníze získat, městský podnik proto zainvestoval do elektroenergetiky. První investice putovala do kogenerační jednotky, která začala vyrábět elektřinu k prodeji. Dnes má Slavičín dvě kogenerační jednotky od společnosti TEDOM, se kterou dlouhodobě spolupracuje. Snaha byla úspěšná a díky kogenerační jednotce se začalo projektu pomalu zase dařit.

Teplárna následně dokázala zafinancovat i zbylé kroky modernizace, a podařilo se jí kompletně obměnit energetické systémy i bez finančních příspěvků města. Za moderní energetické hospodářství byli místní nejvíce vděční v době energetické krize v roce 2022, kdy částečně soběstačný provoz dokázal obyvatelům města zajistit nižší ceny vytápění.

Následovala tepelná čerpadla a modernizace kotlů. V dnešní době úsporných opatření a také klimatické krize se totiž mění i trh. Tepla už není potřeba tolik, zato je naopak větší zájem o elektřinu. Pro teplárnu je proto jednodušší vyrábět teplo s topným faktorem 3 pomocí tepelných čerpadel. Jedno z čerpadel je navíc instalováno uvnitř teplárny a slouží primárně k chlazení budovy. „Teplo, které vyrobí, směřujeme zpět a snižuje nám tak ztrátu budov,“ dodává Kozáček.

V tuto chvíli celý projekt zajišťuje teplo pro více než polovinu obyvatel města i pro několik veřejných budov. V roce 2024 vyrobila teplárna 25 terajoulů tepla a pro více než 800 domácností. U toho ale projekt nekončí. Kozáček slibuje, že je vždy co zlepšovat a rozvíjet, do budoucna chystá další rozšiřování a modernizace.

Úvodní foto: KČ