Poslanci otevřeli cestu ke zlevnění energií. Rychlejší výstavba OZE má zelenou

Cílem nového zákona je výrazně zjednodušit a urychlit povolovací procesy pro výstavbu fotovoltaických a větrných elektráren v České republice.

Návrh zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie v prvním čtení podpořila Poslanecká sněmovna. „Jde o další krok k tomu, aby se Česká republika přiblížila modernímu a efektivnímu povolování obnovitelných zdrojů. Vznik akceleračních oblastí umožní rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů a poskytne stabilní podmínky pro investory,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

Vlček vysvětluje, že se bude jednat o lokality, které mají vysoký potenciál generovat elektřinu s minimálním negativním dopadem na životní prostředí. „Díky tomu budeme mít více energie z obnovitelných zdrojů a můžeme tak přispět ke snížení výdajů za elektřinu pro české domácnosti a firmy,“ dodává.

Klíčovou novinkou legislativy je zavedení tzv. akceleračních oblastí – vymezených území, kde budou projekty obnovitelných zdrojů energie schvalovány ve zjednodušeném režimu. Tyto zóny budou vytvářeny na třech úrovních – místní, nadmístní a celostátní – a umožní rychlejší výstavbu nejen samotných výroben elektřiny, ale i související infrastruktury, jako jsou připojení k energetické síti, úložiště energie nebo opatření na ochranu životního prostředí.

Vymezení těchto oblastí bude předcházet komplexní posouzení z hlediska vlivů na životní prostředí (SEA), biologických aspektů a dalších veřejných zájmů. Projekty, které splní podmínky v rámci akceleračních oblastí, nebudou muset procházet standardním procesem EIA, čímž se výrazně zkrátí doba přípravy.

„Česká republika potřebuje snižovat emise skleníkových plynů a zvyšovat svoji energetickou nezávislost. Proto je naším cílem rozvíjet mimo jiné využití obnovitelných zdrojů energie. Akcelerační zóny pomohou zjednodušit a urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren na předem vytipovaných lokalitách, kde nehrozí negativní dopady na životní prostředí ani například na bezpečnostní zájmy státu,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Pod proudem: Zateplit, nebo koupit tepelné čerpadlo? Odborníci radí, jak neudělat drahou chybu

Ministerstvo životního prostředí v souvislosti se zákonem finalizuje konkrétní mapové podklady, na jejichž základě pak kraje a obce mohou vymezit na svém území samotné akcelerační zóny. „Veškerá výstavba však bude probíhat pouze po dohodě s místní samosprávou, která navíc díky novele zákona získá podíl z výnosů za vyrobenou elektřinu z větrných elektráren,“ říká Hladík.

Návrh zákona rovněž zavádí tzv. fikci souhlasu u menších projektů fotovoltaických elektráren do 100 kilowattů – pokud příslušné úřady nerozhodnou v zákonem stanovené lhůtě, bude projekt automaticky považován za povolený.

„Zákon nově zavádí pevné a nepřekročitelné lhůty pro povolování menších fotovoltaických elektráren do 100 kilowattů. Pokud úřady v daném termínu nerozhodnou, bude se projekt automaticky považovat za schválený. Výraznou změnou je také to, že územní plány, zásady územního rozvoje či rozvojové plány budou jasně vymezovat oblasti vhodné pro výstavbu zařízení na využívání OZE,“ uvádí ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN).

Pro tyto lokality pak budou platit zjednodušené postupy v rámci povolovacích procesů u stavebních úřadů. Kulhánek to považuje to za další krok k tomu, abychom zdůraznili, jak klíčové je pro Českou republiku podporovat čisté a udržitelné zdroje energie, a to nejen kvůli ochraně životního prostředí, ale i jako krok směrem k větší energetické soběstačnosti.

Obce dostanou podíl z větru

Součástí návrhu je i nový poplatek z výroby elektřiny z větrných elektráren ve výši 50 korun za vyrobenou megawatthodinu. Většina výnosu z tohoto poplatku poputuje přímo do rozpočtů dotčených obcí, čímž se posílí spolupráce mezi investory a místními komunitami.

Zákon zároveň zajišťuje transpozici revidované evropské směrnice o podpoře využívání obnovitelných zdrojů z roku 2023. Česká republika se díky této legislativě řadí mezi nejaktivnější členské státy EU v oblasti zjednodušení povolovacích procesů pro rozvoj OZE.

„Svaz moderní energetiky oceňuje, že poslanci a poslankyně napříč politickými stranami schválili zákon, jehož cílem je zrychlit povolování výstavby nových solárních a větrných elektráren. Právě v této oblasti Česko zatím významně zaostává za svými sousedy, jako je Rakousko nebo Polsko,“ dodává Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Schválení zákona je podle něj důležitým krokem k posílení české konkurenceschopnosti a energetické bezpečnosti. Podle nedávno zveřejněné studie Svazu moderní energetiky právě rychlejší rozvoj využívání obnovitelných zdrojů energie sníží závislost Česka na dovozu zemního plynu. V roce 2035 může významnější využívání energie slunce a větru v Česku reálně ušetřit až 20 terawatthodin zemního plynu, a zajistit tak Česku i nadále pozici exportní země v sektoru výroby elektřiny.

Rozvoj obnovitelných zdrojů zároveň ve stejném časovém horizontu přispěje ke snížení ceny silové elektřiny až o 11 eur na megawatthodinu, což může být zásadní příspěvek ke konkurenceschopnosti českých firem. Naopak, pokud bychom v rozvoji zelené energetiky zaostali, hrozí nám elektřina za 10 let dražší než v Německu až o 32 eur na megawatthodinu.

„Schválený zákon zavádí zjednodušení povolování výstavby nových obnovitelných zdrojů především v tzv. akceleračních oblastech, které bude v následujících letech vymezovat vláda i kraje tam, kde nebudou identifikovány zásadní konflikty staveb nových zdrojů s ochranou přírody či dalšími veřejnými zájmy,“ dodává Sedlák.

„Schválení zákona ve zrychleném režimu bylo nutné, aby se jeho projednání stihlo ještě v tomto volebním období. Hlasovala pro něj vládní koalice i opoziční hnutí ANO, takže očekáváme, že pokud projde i Senátem, tak tato vláda zahájí proces vymezování akceleračních zón a příští vláda jej dokončí. Kvalitní vymezení akceleračních zón vyžaduje zahrnout nyní do procesu obce, kraje i spolky. Větrné elektrárny nutně potřebujeme, abychom nahradili zdraví škodlivé spalování uhlí a zajistili bezpečné dodávky cenově dostupné elektřiny. Větrníky musíme však stavět s ohledem na ochranu přírody, kvalitu života obyvatelstva a další veřejné zájmy,“ komentuje hlasování poslanců a poslankyň Jiří Koželouh z Hnutí DUHA, členské organizace Zeleného kruhu i Klimatické koalice.

Poslanci zákon schválili 136 hlasy hned v prvním čtení. Nyní zákon posoudí Senát.

Úvodní foto: Unsplash