MPO spouští první letošní aukci na podporu vysokoúčinné kogenerace

Aukce podpoří kogenerace s výkonem nad 1 MW. Soutěží se o 905 MWe pro nové i modernizované plynové a obnovitelné zdroje.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo první aukci v roce 2025 na provozní podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) s instalovaným výkonem nad 1 MW. Podávání nabídek bude probíhat od 10. června do 13. srpna 2025. V této aukci je soutěžený objem stanoven na 905 MWe instalovaného elektrického výkonu.

Aukce je určena pro nové i modernizované kogenerační jednotky využívající zemní plyn, biomasu, bioplyn nebo důlní plyn. Cílem je podpořit efektivní a environmentálně šetrné zdroje elektřiny a tepla, které přispějí k transformaci české energetiky a plnění klimatických závazků České republiky.

„Letošní první aukce na podporu KVET je významným impulzem pro další rozvoj moderní a nízkoemisní energetiky v České republice. Jasná a předvídatelná pravidla poskytují investorům jistotu a podněcují inovace v sektoru. Kogenerace zůstává jedním z pilířů transformačního procesu české energetiky,“ říká Lukáš Dobeš, předseda COGEN Czech.

Pod proudem: Z garáže ve Výčapech až do Tokia. TEDOM chce posílit na asijských trzích, chystá i pobočku na Ukrajině

Hodnocení nabídek bude probíhat transparentně dle výše nabízené referenční aukční ceny, jejíž maximální výše je stanovena na 4 190 Kč. Nabídky budou seřazeny od nejnižší ceny až do naplnění celkového soutěženého výkonu. Nově nastavený systém také umožňuje operativní úpravu objemů v dalších kolech podle poptávky a výsledků předchozích aukcí.

„Předchozí kola aukcí ukázala velký zájem uchazečů o tento typ podpory, která je pro transformaci českého teplárenství zásadní. Díky dobré kombinaci podpory velkých zdrojů v podobě aukcí i jednotek do 1 MW pomocí bonusů už v Česku vzniká řada realizací a projektů. Jasně ukazují, že kombinovaná výroba tepla a elektřiny je pro teplárenství správná cesta,“ zmiňuje František Čech, výkonný ředitel pro ČR a SR největšího českého výrobce kogeneračních jednotek TEDOM, a dodává:

„Při dobře zvoleném systému se navíc velkým, středním i malým teplárnám otevírají možnosti, jak využívat kogenerace například v rámci služeb výkonové rovnováhy. Právě v rovině konzultací a hledání nejlepších konfigurací celého systému vidíme v současnosti největší nárůst zájmu.“

Kogenerace představuje společnou výrobu elektřiny a tepla v jednom zařízení, což umožňuje maximální využití energie obsažené v palivu a významné snížení emisí skleníkových plynů. Kogenerační jednotky se dělí podle elektrického výkonu na mikrokogeneraci (do 50 kWe), malou kogeneraci (50 kWe až 200 KWe), střední (do 1MWe) a velkou (nad 1 MWe).

Tato technologie nachází uplatnění jak v průmyslu a teplárenství, tak i v menších provozech, jakými jsou například bytové domy, školy, školky, plavecké bazény, administrativní budovy, domovy seniorů a jiné, ale čím dál více se kogenerace uplatňuje také v komunální energetice, kde ji lze kombinovat s fotovoltaickou elektrárnou.

V kombinovaném provozu se kogenerační jednotky provozují v chladných měsících tak, aby byla zaručena spotřeba vyrobeného tepla, a to zejména v podzimním a zimním období, zatímco na jaře a v létě vyrábí energii fotovoltaické panely. Dochází tak k flexibilní výrobě energie, která je úsporná, nízkoemisní a nezatěžuje distribuční síť.

Zdroj: TZ

Úvodní foto: Pavel Baroch