
Akumulace, PPA a carporty: Do Česka proniká fotovoltaika nové generace
Český solární trh dál roste, ale čelí zbytečným průtahům i překonaným byznysovým praktikám Jaké technologie a strategie dnes rozhodují o tom, zda projekt uspěje, nebo ztroskotá?

Ondřej Novák
19. 5. 2025
Český fotovoltaický trh na první pohled zažívá stabilní růst. Každý z posledních dvou let přinesl přibližně jeden gigawatt nových instalací a letos by se vývoj mohl opakovat. Zatímco ale dříve stála ekonomika solární elektráren zejména na tom, za kolik investor dokázal sehnat panely a postavit z nich funkční výrobnu, dnes už je celý sektor úplně jinde.
Změny na trhu, zejména stále častější záporné ceny elektřiny, uakzují, že bez akumulace bude stále těžší provozovat smysluplnou fotovoltaiku. „Bez baterií to vůbec nepůjde,“ říká Jiří Bím ze Solární asociace a sdružení AKU-BAT CZ v nejnovějším díle podcastu Pod proudem.
Baterie dnes neslouží jen k ukládání energie, čím dál častěji pomáhají stabilizovat síť nebo snižovat rezervovanou kapacitu. Právě díky těmto funkcím umí zlepšit ekonomiku projektů: v jednom ze zmíněných příkladů pomohla baterie zkrátit návratnost celého systému z pěti až šesti let na pouhé tři roky.
„Dneska už fungují první agregované bloky z domácích baterií,“ dodává Bím. Jde o řešení, kdy stovky malých úložišť dohromady poskytují flexibilitu síti. V budoucnu se k nim přidají i elektromobily. Jejich baterie mají násobně větší kapacitu než domácí úložiště a připojené k síti se stanou dalším hráčem v energetickém mixu.
PPA: Fotovoltaika bez investice, ale se spoustou vysvětlování
Stále víc firem řeší, jak si pořídit vlastní zdroj energie bez toho, aby se zadlužily. Jedním z řešení je model PPA (Power Purchase Agreement), kdy elektrárnu postaví a provozuje jiný subjekt, a firma pak jen odebírá elektřinu za předem dohodnutou cenu. Dá se to také popsat termínem „fotovoltaika jako služba,“ kdy vstupní investici do elektrárny vyřeší dodavatel energie, a zákaznik řeší jen cenu elektřiny.
„Zní to jako jednoduchý a elegantní model. Ale pořád narážíme na nízké povědomí a nedůvěru,“ říká Ondřej Žídek, vedoucí skupiny PPA v Solární asociaci a ředitel společnosti Sunnywatt. Důvodem je podle něj obava z dlouhodobých závazků, kdy smlouvy jsou typicky na 10 až 20 let, i celkové nepochopení principu. Pro developery tak zůstává výzvou nejen samotná realizace elektrárny, ale i „osvěta“ směrem ke klientům.
Že to jde, ale ukazují konkrétní příklady. Jeden za všechny: velká průmyslová firma s volným pozemkem vedle výrobní haly. Prázdný prostor chtěla společnost půvdně využít na rozšíření výroby, ale kvůli situaci na trhu z plánů sešlo. Nyní zde vzniká několikamegawattová elektrárna, částečně na střeše, částečně na zemi, s přímým připojením do spotřeby. To vše díky modelu PPA.
Agrovoltaika, vertikální panely i carporty
Že se česká fotovoltaika posouvá dál, ukazují i nové typy projektů. Oba hosté se shodují, že roste zájem o dříve netradiční řešení, zejména o agrovoltaiku, carporty nebo vertikální panely. Právě ty poslední by mohly výrazně zlepšit využitelnost vyrobené energie tím, že rozloží výrobu do dvou denních špiček ráno a večer. Technologie přitom zabírá jen zlomkovou část půdy a v jiných evropských zemích už se masivně využívá.
Zádrhel? Česká legislativa ji zatím neumožňuje. „Vyhláška sice vertikální panely zmiňuje, ale současné definice plodin s ní nejsou kompatibilní,“ říká Bím. Zavedení trvalých travních porostů nebo klasických plodin do výčtu kompatibilních by podle něj mohlo otevřít cestu i k této technologii s vysokou přidanou hodnotou.
Udržitelnější růst celého sektoru ale komplikují neustálé změny a nestabilní investiční prostředí „Legislativně máme skoro všechno. Ale výklady jsou často nejasné a protichůdné. Potřebujeme jasno, aby úřady i investoři věděli, na čem jsou,“ shrnuje Jiří Bím. A Ondřej Žídek dodává: „Zákazníci i firmy potřebují jistotu. Dnes trvá postavit elektrárnu víc než rok, z toho většinu času zaberou povolení. Pokud se toto nezmění, těžko budeme růst rychleji.“
Proč české domácnosti patří v akumulaci ke špičce Evropy? Jak carporty přinášejí užitek nejen firmám, ale i jejich zaměstnancům? A jak dnes správně navrhnout elektrárnu, aby nepřetékala do sítě? Poslechněte si celou epizodu podcastu Pod proudem. Dostupná je také na Spotify a Apple Podcasts.
Trendy ve fotovoltaice a akumulaci budou také předmětem letošního ročníku konference Solární energie a akumulace, která bude 28. a 29. května ve Fóru Karlín. Obnovitelně.cz je hlavním mediálním partnerem události.
Úvodní foto: Unsplash