Evropu dobývají baterie a vertikální fotovoltaika, ukázal Intersolar

Veletrh Intersolar v Mnichově představil nové technologie v oblasti fotovoltaiky, baterek, agrovoltaických systémů nebo nová řešení pro elektromobilitu.

Ondřej Novák

12. 5. 2025

Letošní ročník veletrhu Intersolar v Mnichově nabídl široké spektrum nových technologií v oblasti solární energetiky a akumulace energie. Stále významnějším tématem je agrovoltaika, které otevírá prostor pro větší využití vertikálních panelů. Jejich obliba mezi výrobci i uživateli proto rychle roste.

„Vertikální panely vyrábějí elektřinu především ráno a večer, což odpovídá potřebám dnešních energetických sítí a dokonce tak mohou do jisté míry zastoupit bateriová úložiště,“ vysvětlil pro Obnovitelně.cz Jiří Bím ze Solární asociace a sdružení AKU-BAT CZ. Díky technologickému pokroku se také výrazně zvýšila účinnost oboustranných panelů. „Zadní strana panelů dnes dokáže využít téměř stejné množství světla jako přední strana, což otevírá nové možnosti v jejich umístění,“ dodal Bím.

Zajímavé řešení představila společnost Rollform, která experimentuje s betonem jako alternativou k části ocelových pilotů u konstrukcí. „Je otázkou, zda se tento přístup ujme širšího využití, nebo zůstane jen ojedinělým pokusem,“ řekl Bím. Významnou pozornost přitáhla také firma Next to Sun se svými vertikálními panely, které podle Bíma „nabízí propracované řešení s vysokou účinností a zajímavým potenciálem.“

Důležitou součástí veletrhu byly zelené střechy s integrovanými solárními panely, které kombinují ekologii s energetikou a nabízejí přínosy jak v produkci energie, tak i ve zvyšování biodiverzity a ochlazování budov.

Flexibilní jednoosé trackery jako budoucnost agrovoltaiky

Mezi nejvýraznější technologie patřily jednoosé trackery, které umožňují lepší využití slunečního světla v agrovoltaických systémech. „Trackery nabízejí možnost přesně regulovat osvětlení plodin, což výrazně zvyšuje zemědělské výnosy. Zároveň jejich pořizovací cena neustále klesá, což zvyšuje jejich atraktivitu pro investory,“ zdůraznila Veronika Kunová ze společnosti 8m.

Kunová dále uvedla, že i přes určité výzvy spojené s jejich poruchovostí vnímá jednoosé trackery jako klíčový trend, který bude v příštích letech ještě více dominovat trhu. „Prakticky všechny nové velké projekty agrovoltaiky, které aktuálně připravujeme, počítají s použitím trackerů,“ dodala.

Naopak extravagantní solární instalace, například solární „slunečnice“, podle Bíma ustupují do pozadí. „Vidíme jasný ústup těchto designově zajímavých, ale méně efektivních řešení. Stále častěji se prosazují praktická řešení vhodná pro domácnosti, jako jsou balkonové a fasádní systémy,“ řekl Bím.

Bateriová úložiště a jejich rostoucí význam

V oblasti baterií se potvrdilo, že akumulace energie zůstává zásadním tématem, a to nejen v Evropě, ale na celém světě. Důležitost posilování akumulačních kapacit ostatně ukázal i nedávný blackout na Pyrenejském poloostrově, který byl mezi návštěvníky i na doprovodných akcích častým tématem ke small talku.

Jan Fousek, ředitel Asociace AKU-BAT CZ a předseda představenstva Solární asociace, pro Obnovitelně.cz poznamenal, že „rozsah bateriových řešení a energetického managementu byl na letošním ročníku opět významný, byť bez zásadních inovací. Zajímavostí jsou však standardizované kontejnery s kapacitou 5 MWh od firem jako např.Sungrow a Huawei, nebo dokonce větší 6,25 MWh varianty od firem Sunwoda a Hithium.“

Podle Fouska se standardem stává kapalinové chlazení baterií, které už nabízí stále více výrobců. Stejně tak roste význam chytrého řízení nebo zapojení baterií do poskytování flexibility.

Fousek rovněž ocenil zvýšenou účast českých firem a členů Asociace AKU-BAT CZ i Solární asociace: „Je povzbudivé, že na veletrhu bylo letos více českých vystavovatelů než v minulosti, i když stále dominují zahraniční firmy.“

Jiří Bím na závěr upozornil na propojení elektromobility s energetickou sítí: „Je zásadní, aby baterie elektromobilů sloužily jako aktivní součást energetické infrastruktury. Takové propojení by mohlo výrazně snížit potřebu dalších bateriových úložišť a maximalizovat využití již existujících kapacit.“

Stále častěji budou také k vidění ultrarychlé a hyperrychlé nabíječky, které zvládnout nabíjet i moderní 1000 V architekturu elektromobilů.

Veletrh Intersolar 2025 ukázal, že solární energetika a akumulace energie jsou v dynamickém vývoji, který formuje energetickou budoucnost Evropy.

Úvodní foto: Ondřej Novák (systém pro solární fasády)