
Energošmejdi ustupují, ale podvody nezmizely. Spotřebitelé se musí bránit
Rozmanitost není jen otázkou spravedlnosti, ale i klíčem k inovacím a udržitelnému rozvoji, říká členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.

Kristýna Čermáková
11. 5. 2025
„Hlásit by se měly jednoduše ženy, které náš obor posouvají vpřed, a mohou k tomu samému inspirovat ostatní,“ vysvětluje o soutěži Hrdinky moderní energetiky členka Rady Energetického regulačního úřadu Markéta Zemanová v rozhovoru pro Obnovitelne.cz. Vyhlášení Hrdinek moderní energetiky proběhne už 28. května v rámci galavečeru k Solární konferenci. Akce je přístupná pro veřejnost po registraci.
Markéta Zemanová vystudovala právnickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni. V roce 2013 nastoupila do jihlavského sídla ERÚ, kde se jako právnička vypracovala na post ředitelky Sekce správních řízení. Na ERÚ se věnovala a věnuje zejména legislativě a problematice ochrany spotřebitele. Podílí se průběžně na novelizacích energetického zákona a další energetické legislativy.
Byla členkou řídícího výboru pro přípravu nového zákona pro energetiku a několika dalších expertních pracovních skupin pro přípravu legislativy při MPO, MMR, MV a ČTÚ. Přednáší na odborných konferencích, publikuje v odborných časopisech a zabývá se osvětovou činností v oblasti spotřebitelských práv v energetice. Členkou Rady ERÚ je od 1. srpna 2020.
Vaše působení na ERÚ je spojeno s důrazem na ochranu spotřebitelů. Jak se Česku daří bojovat s podvody v energetickém sektoru?
Za ERÚ můžu říct, že děláme, co můžeme, respektive co nám umožňuje zákon. Když zavzpomínám na období kolem roku 2018, vybavím si především obrovské problémy s nepoctivými energetickými zprostředkovateli, pro které se vžil termín energošmejdi. Od té doby ne že by úplně vymizeli, to bohužel nenastane asi nikdy, stížností na ně nám ale řádově ubylo. Zafungoval mix osvěty a legislativní změny – od poloviny roku 2022 přešli zprostředkovatelé pod náš dozor (předtím jsme vůči nim neměli žádné pravomoci) a musí se u nás registrovat.
Po energetické krizi pak pozorujeme, že spotřebitelé jsou poučenější a ochotnější své problémy aktivně řešit. Na to jsme ostatně apelovali i v naší informační kampani nazvané příznačně „Aktivně na energie“. S protispotřebitelskými praktikami se samozřejmě setkáváme i nyní, nutno ale podotknout, že k nim typicky nedochází plošně, mají je na svědomí jednotky dodavatelů a zprostředkovatelů.
Čeho se podvody obvykle týkají?
Dlouhodobě se na nás spotřebitelé obracejí zejména se stížnostmi týkajícími se plateb za energii, tedy v praxi vyúčtování a záloh. Problémem posledních let jsou přeplatky, které někteří dodavatelé odmítají vracet. A jde i o desetitisícové částky! Po odeznění krize a oživení trhu výrazně narostl počet změn dodavatelů. Tady v některých případech narážíme na neadekvátně vysoké sankce při předčasném ukončení smlouvy. Jiní obchodníci vymýšlejí nejrůznější právní kličky, kterými se snaží zabránit odchodu svých klientů.
Jaká nejrizikovější skupina podvodníkům nejčastěji podlehne?
Smutným faktem je, že zejména podomní prodejci se cíleně zaměřují na ty nejzranitelnější. Ať už se jedná o osamělé seniory nebo o lidi v jakékoliv obtížné životní situaci. Podvodníci zneužívají jejich tísně nebo stresu a snaží se je všemožně dotlačit k okamžitému podpisu nevýhodných smluv, plných mocí či jiných dokumentů. Proto vždy a všude zdůrazňuji základní pravidla: Všechno si přečíst, podepsat jen to, čemu rozumím – a hlavně se neunáhlovat, vždy si vzít čas na rozmyšlenou, ověřovat a třeba se i poradit se známými či příbuznými.
V jakých oblastech bude potřeba ochranu spotřebitelů v energetice v příštích letech ještě posílit?
Teď je potřeba soustředit se především na aplikaci novinek, které se do legislativy dostaly s posledními novelami, do praxe. Dále si vyhodnotit, jestli vše funguje podle očekávání, a následně případně sáhnout k dalším úpravám.
Zapomínat nesmíme ani na osvětu a informovanost, kterým se dlouhodobě věnujeme, a troufnu si tvrdit, že výsledky se dostavují, osobně totiž vidím velký posun. V našich materiálech, ať už se jedná o tematická desatera nebo brožury, v tiskových zprávách i mediálních vystoupeních zaměřených na aktuální témata, lidem pomáháme problémům předcházet, a když už se někdo do potíží dostane, uděláme pro něj na našich spotřebitelských linkách vše, co můžeme. Srovnávač nabídek dodavatelů elektřiny a plynu na našem webu je zase ideálním nástrojem k tomu, jak na energii co nejvíc ušetřit.
A důležité pochopitelně nejsou jen poradenství a prevence, ale i tvrdé trestání prohřešků, kterých se dopouštějí dodavatelé či zprostředkovatelé. Rekordní sankce z posledních let jsou důkazem, že i na to klademe velký důraz, a já věřím, že to na obchodníky má „výchovný efekt“.
Pojďme nyní k soutěži Hrdinky moderní energetiky, jaké osobnosti by se do ní měly hlásit?
Myslím, že úplně nezáleží na pozici ani na tom, jestli se jedná o představitelku státní správy, soukromého či neziskového sektoru. Hlásit by se měly jednoduše ženy, které náš obor posouvají vpřed, a mohou k tomu samému inspirovat ostatní.
Vnímáte genderovou nevyrovnanost v energetickém sektoru? Pokud ano, čím je podle vás způsobena?
Energetika se tradičně považuje spíše za „mužský svět“, což může odrazovat dívky už při výběru studijního zaměření a budoucího směřování. Je do jisté míry přirozené, že technické obory zkrátka více zajímají muže, a jiné zase naopak ženy. Nicméně situace se určitě zlepšuje, snad i proto, že energetika je čím dál komplexnější a zajímavější oblastí, v níž se uplatní lidé mnoha nadání.
Osobně kolem sebe vidím mnoho šikovných a schopných žen, které jsou v energetických odvětvích aktivní a úspěšné, nejen na vysokých pozicích, a pro mě samotnou jsou často velkou inspirací. Ženských vzorů ale není nikdy dost, i proto jsem ráda za tuto soutěž a vážím si toho, že mohu sedět v její porotě. Mimochodem, v našem úřadu je poměr žen a mužů v rovnováze, my jdeme příkladem.
V jakých energetických oblastech vnímáte největší příležitost pro ženy? Jaké konkrétní kroky by podle vás mohly přispět ke zvýšení diverzity?
Uznávám, že nebudu objektivní, protože jsem sama právnička... Ale opravdu musím říct, že energetické právo vnímám jako specializaci nesmírně zajímavou a pro ženy evidentně vhodnou, soudě podle sebe a mnoha šikovných právniček a kolegyň v legislativě. S ohledem na dynamický až překotný rozvoj energetické legislativy, bez které transformace oboru jednoduše proběhnout nemůže, se rozhodně nenudíme.
Zajímavé mohou být i inovativní – a relativně nové – oblasti, kde ještě nejsou vžité tradiční genderové stereotypy, například sektor obnovitelných zdrojů. Velmi dobře se ženy se zájmem o technologie mohou uplatnit také v oblasti vědy a výzkumu.
Jednou z kategorií jsou nové talentky do 30 let. Co by podle vás měla mladá „hrdinka energetiky“ v dnešní době splňovat?
O tom by se dala vést velmi dlouhá diskuze, ale pokud bych měla vypíchnout jednu „vlastnost“, pak myslím, že by to měla být jakási trpělivá vizionářka. Vizionářka, protože energetika se posouvá dopředu doslova mílovými kroky: z centrální energetiky vzniká decentrální, mění se zdrojová základna, o mnoha nových technologiích se zatím jen hovoří.
A proč trpělivost? Každá větší změna v energetice se totiž dotkne obrovského počtu lidí, kteří jsou na ní závislí na denní bázi, vyžaduje obrovské investice a bavíme se o horizontu let či desetiletí. Čímž ale samozřejmě nechci nikoho odrazovat. Naopak, být mladou hrdinkou energetiky je obrovskou výzvou pro silné ženy!
Jaká byla vaše osobní motivace podpořit projekt Hrdinky moderní energetiky?
Věřím, že rozmanitost není jen otázkou spravedlnosti, ale i klíčem k inovacím a udržitelnému rozvoji. Mým cílem je inspirovat mladé ženy, aby se nebály vstoupit do světa energetiky, a zároveň ukázat, že i v tradičně mužském prostředí je místo pro ženskou perspektivu, odbornost a leadership.
Tento projekt je zároveň dobrou příležitostí dát ženám v energetice možnost upozornit na svoji práci, své úspěchy a výsledky. Těm, které se o tento obor teprve zajímají, pak může dodat odvahu a vědomí, že mají ty pomyslné dveře otevřené. Energetika je nesmírně zajímavý, dynamický, a zároveň významný a strategický obor. Je to zkrátka výzva. Tak jsem to vnímala i já, když jsem do energetiky nastupovala. Kombinace energetiky, práva a legislativy pro mě byla něco neobvyklého a jedinečného. A nikdy jsem nelitovala.
Projekt Hrdinky moderní energetiky hledá nejinspirativnější ženy, které stojí za inovacemi nebo propracovanými projekty či výzkumnými řešeními z oblastí moderní energetiky a posouvají Česko blíže nízkouhlíkové budoucnosti. Nominovat hrdinku je možné do 15. května, více informací najdete na webových stránkách.
Vítězky získají kromě mediální podpory také titul „Hrdinka moderní energetiky 2025“, možnost prezentace svých projektů na veřejných akcích a odborné PR konzultace. Držitelka nejvyššího ocenění kategorie “Talentka” navíc získá stáž ve Skupině ČEZ. Výsledky budou vyhlášeny 28. května 2025 na slavnostním galavečeru v Praze. Obnovitelně.cz je mediálním partnerem iniciativy.
Úvodní foto: Archiv ERÚ