
Čísla hovoří jasně: ženy pomáhají firmám efektivněji se rozhodovat a také více vydělávat
Diverzita není jen otázkou spravedlnosti, ale i účinného řešení klimatických výzev, věří zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Kristýna Čermáková
9. 5. 2025
Klára Šimáčková Laurenčíková je zmocněnkyní vlády pro lidská práva a dlouhodobě se věnuje prosazování rovných příležitostí, inkluze a spravedlnosti ve veřejném prostoru. Vystudovaná pedagožka a odbornice na sociální začleňování prosazuje důležitost zapojování znevýhodněných skupin do rozhodovacích procesů napříč sektory, včetně těch technických, jako je moderní energetika.
„Mladým ženám v energetice by neměla chybět odvaha jít vlastní cestou a přicházet s novými nápady a řešeními. To je často víc než desítky let zkušeností,“ říká v rozhovoru pro Obnovitelně.cz a upozorňuje na to, že právě diverzita a rovnost jsou klíčovými pilíři pro budování udržitelné a odolné společnosti. V roli porotkyně soutěže Hrdinky moderní energetiky podporuje větší zapojení žen do tohoto stále převážně mužského oboru a zdůrazňuje význam inspirativních příběhů pro mladou generaci.
Dlouhodobě se věnujete tématu rovných příležitostí. Jak podle vás souvisí rozvoj moderní energetiky s podporou diverzity a inkluze?
Rozvoj moderní, udržitelné a nízkouhlíkové energetiky stejně jako důraz na diverzitu a inkluzi, napomáhá budování spravedlivé a odolné společnosti. Zapojení žen do rozhodovacích procesů, včetně těch v oblasti energetiky, bývá spojováno s účinnějším prosazováním udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Studie také ukazují, že větší diverzita ve vedoucích pozicích vede k efektivnějšímu rozhodování a lepším ekonomickým výsledkům.
Zároveň platí, že klimatická změna prohlubuje existující nerovnosti ve společnosti – a proto je klíčové, aby řešení energetické transformace byla spravedlivá, zahrnující a citlivá vůči potřebám zranitelných skupin. Obě oblasti – udržitelná energetika i rovné příležitosti – jsou proto zásadními předpoklady pro dlouhodobou kvalitu života a prosperitu naší země.
Jako zmocněnkyně vlády pro lidská práva se setkáváte s mnoha iniciativami zaměřenými na rovné šance. Máte nějaký příklad dobré praxe, který by mohl inspirovat i sektor energetiky?
Pro energetický sektor by mohly být inspirativní například snahy o větší zapojení žen do IT a vědy, které se zaměřují na osvětu dívek a žen od útlého věku. Konkrétní inspirací může být projekt Czechitas.
Setkáváte se s tím, že firmy samy vnímají potřebu větší rozmanitosti ve vedení?
Ano. V době, kdy je v řadě zemí čím dál složitější diverzitu prosazovat, je iniciativa soukromých společností o to důležitější.
Rozmanitost ve firmách vede nejen k větší spravedlnosti a přístupu k příležitostem, různorodé pohledy jsou přínosné i pro samotné společnosti, které si to čím dál častěji uvědomují. Není náhodou, že nejúspěšnější firmy napříč různými sektory se prosazování diverzity dlouhodobě věnují.
Pojďme nyní k soutěži Hrdinky moderní energetiky, jaké osobnosti by se do ní měly hlásit?
Každá žena, která přináší do energetiky inovace, odvahu a inspiraci a mění svoje okolí k lepšímu, nehledě na její roli a expertízu. Je důležité oceňovat všechny ženy, které se podílejí na budování udržitelnější společnosti skrze energetiku, byť jde v současnosti o převážně mužský svět.
Vnímáte genderovou nevyrovnanost v energetickém sektoru? Pokud ano, čím je podle vás způsobena, s jakými překážkami se ženy setkávají?
Ano, genderová nerovnost v tomto sektoru má podobné kořeny jako v jiných technických oborech, IT nebo přírodních vědách, které jsou stále vnímány jako „mužské”. Zastoupení žen v těchto sektorech je stále nízké. A to navzdory tomu, že na vysokých školách v magisterském studiu v Česku studuje dlouhodobě více žen než mužů.
Nerovné zastoupení žen v oborech jako je energetika souvisí s přetrvávajícími stereotypy a s nimi spojenými společenskými očekáváními, nedostatkem vzorů a institucionálními bariérami jako je nedostatečná možnost slaďovat pracovní a rodinný život.
V jakých energetických oblastech vnímáte největší příležitost pro ženy? Jaké konkrétní kroky by podle vás mohly přispět ke zvýšení diverzity?
Udržitelná energetika je dynamický obor. Přináší řadu příležitostí pro celou společnost a řadu skupin. Skýtá tak bezesporu potenciál pro větší zapojení žen. Pomoci může boření stereotypů co nejdříve v rámci vzdělávání a při výběru kariéry, zvyšování viditelnosti úspěšných žen v energetice a nastavení vstřícných pracovních podmínek pro kariérní růst.
Jak podle vás může viditelnost úspěšných žen v soutěžích, jako je Hrdinky moderní energetiky, ovlivnit mladou generaci dívek při volbě kariéry?
Jde o skvělou iniciativu, jak bořit mýty a stereotypy o uplatnění žen v techničtějších oborech. Sdílení úspěšných příběhů může motivovat další generace a naplnit vizi větší rozmanitosti napříč různými profesemi a sektory.
Viditelnost inspirativních žen má velký dopad, což vidíme v mnoha dalších oborech.
Jednou z kategorií jsou nové talentky do 30 let. Co by podle vás měla mladá „hrdinka energetiky“ v dnešní době splňovat?
Mladým ženám v energetice by neměla chybět odvaha jít vlastní cestou a přicházet s novými nápady a řešeními. U řady mladých lidí vnímám zápal pro věc, kreativitu a vyšší citlivost a empatii vůči řadě nespravedlnostem ve společnosti. To je často víc než desítky let zkušeností.
Jaká byla vaše osobní motivace podpořit projekt Hrdinky moderní energetiky?
Projekt propojuje hodnoty, které jsou mi blízké jako je rozmanitost, spravedlnosti a rovnost spolu s udržitelností. Věřím, že právě tato propojení jsou klíčová pro zvládání současných výzev. Pro jejich zdolání je nutná synergie nejrůznějších aktérů a skupin. Propagování rovných příležitostí v energetice patří mezi snahy, které systémovým změnám napomáhají. Soutěž zaměřená na ženy v energetice včetně mladých talentek může těmto snahám zásadně přispět.
Projekt Hrdinky moderní energetiky hledá nejinspirativnější ženy, které stojí za inovacemi nebo propracovanými projekty či výzkumnými řešeními z oblastí moderní energetiky a posouvají Česko blíže nízkouhlíkové budoucnosti. Nominovat hrdinku je možné do 15. května, více informací najdete na webových stránkách.
Vítězky získají kromě mediální podpory také titul „Hrdinka moderní energetiky 2025“, možnost prezentace svých projektů na veřejných akcích a odborné PR konzultace. Držitelka nejvyššího ocenění kategorie “Talentka” navíc získá stáž ve Skupině ČEZ. Výsledky budou vyhlášeny 28. května 2025 na slavnostním galavečeru v Praze. Obnovitelně.cz je mediálním partnerem iniciativy.
Úvodní foto: Archiv WINNIE