Trumpova cla komplikují rozmach kogenerace. Čeští výrobci balancují mezi nejistotou a příležitostí

Nová cla USA na evropské technologie ohrožují český export kogeneračních jednotek. Firmy jako TEDOM a GENTEC varují před růstem nákladů i ztrátou důvěry v trh.

Zpráva o zavedení nových celních opatření ze strany Spojených států zasáhla evropské firmy jako blesk z čistého nebe. Pro české vývozce kogeneračních jednotek, kteří působí na americkém trhu nebo se na něj aktuálně chystají, to znamená nejen zvýšení nákladů, ale především zásah do plánování, důvěry v trh a celkové strategie mezinárodní expanze.

Rozhodnutí administrativy Donalda Trumpa zvyšovat cla i na evropské technologické produkty přichází v době, kdy se firmy po celém světě potýkají s tlakem na efektivitu, konkurenceschopnost a přechod k udržitelnějším formám energetiky. Právě kogenerace, která v jednom zařízení vyrábí elektřinu i teplo, patří mezi technologie s vysokou přidanou hodnotou, které mohou zásadně přispět ke stabilizaci energetických sítí a zvyšování energetické soběstačnosti. O to paradoxněji působí obchodní bariéry, které se vůči těmto řešením nyní staví.

Společnost TEDOM, která má s působením na americkém trhu dlouhodobé zkušenosti, očekává, že celní opatření mohou zbrzdit jak aktuálně rozpracované, tak nově připravované projekty. „Ohlášená cla ovlivní celý náš dodavatelský řetězec v USA a promítnou se do cen jak importovaných, tak lokálně kompletovaných systémů. Naší konkurenceschopnosti se to však nedotkne, protože zákazníkům nabízíme celková řešení s vyšší přidanou hodnotou. Očekáváme ale zdržení projektů kvůli rostoucí nejistotě a nestabilitě amerického podnikatelského prostředí,“ komentuje situaci obchodní ředitel skupiny TEDOM Miloslav Kužela.

Pod proudem: Z garáže ve Výčapech až do Tokia. TEDOM chce posílit na asijských trzích, chystá i pobočku na Ukrajině

Firma TEDOM zároveň upozorňuje na hlubší příčiny i možné dopady. Americká přenosová a distribuční soustava čelí tlaku způsobenému masivním rozvojem datových center, pro která často není k dispozici dostatečný výkon. „Provozovatelé proto čím dál častěji volí vlastní decentralizovaná řešení. Pokud navíc dojde k přesunu výroby zpět do USA, tlak na síť ještě poroste. To vše může vytvářet nové příležitosti právě pro vysoce efektivní kogenerační systémy,” vysvětluje Kužela. TEDOM se proto chce i nadále soustředit na zvyšování lokální přidané hodnoty prostřednictvím inženýringu, provozních modelů a komplexních dodávek na klíč.

Z jiného úhlu se k situaci vyjadřuje společnost GENTEC CHP, která na americký trh vstoupila teprve nedávno. Po téměř dvouletém procesu získala potřebné certifikace a úspěšně realizovala první dodávku kogenerační jednotky do USA. Plány na expanzi ale nyní dostávají zásadní trhlinu. „Pro české firmy to znamená další komplikaci při vstupu na jeden z nejsložitějších trhů světa. Nejde přitom jen o zvýšené náklady, ale především o ztrátu důvěry v předvídatelnost podnikatelského prostředí,“ uvádí Václav Klein, CEO společnosti GENTEC CHP, která měla připravené projekty v hodnotě přes 400 milionů korun.

GENTEC upozorňuje, že pro menší a střední exportéry může být nový celní režim likvidační. Kromě přímých ekonomických ztrát hrozí také ochlazení investiční aktivity a zdrženlivost při budování dlouhodobých obchodních vztahů. Přitom právě americký trh je pro mnoho evropských technologických firem mimořádně prestižní, byť zároveň mimořádně náročný.

Zdroj: TZ

Úvodní foto: Pixabay