Ničení přírody je urážkou Boha. „Nejzelenější papež“ František varoval před ekologickou zkázou Země

Už v roce 2015 papež František ve své encyklice s označením Laudato si‘ varoval před hrozbami spojenými s klimatickými změnami a poukázal na potřebu omezit využívání fosilních paliv.

Pavel Baroch

22. 4. 2025

U každého papeže se po jeho smrti zdůrazňuje, v čem byl výjimečný a ojedinělý. O Františkovi, který zemřel symbolicky ráno po Velikonoční neděli, se dá říct, že byl doposud nejzelenější hlavou katolické církve.

„Mnohé vědecké studie upozorňují, že větší část globálního oteplování v posledních desítkách let je důsledkem velké koncentrace plynů se skleníkovým efektem (oxid uhličitý, metan a další), které se vypouštějí hlavně v důsledku lidské činnosti,“ napsal 266. papež katolické církve František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio v roce 2015 ve své encyklice s označením Laudato si‘.

Svatý otec v ní varoval, že se v tomto století mohou odehrát vážné klimatické změny a být zničeny rozsáhlé ekosystémy – pokud se globální oteplování nepodaří razantně přibrzdit. „Lidstvo si musí uvědomit, že je nezbytné pozměnit životní styl, výrobu a spotřebu. A to s cílem bojovat proti oteplování, tedy alespoň proti lidským příčinám, které ho vyvolávají či zvyšují.“

Ve své encyklice, kterou pražský biskup Václav Malý označil za přelomový dokument, se papež František neobracel jen na věřící, ale na všechny obyvatele celého světa, které vyzval k větší odpovědnosti. Psal o „strukturálně zvrhlém“ ekonomickém systému, který umožňuje bohatým vykořisťovat chudé a dělá ze Země „ohromnou hromadu špíny“. Za neúspěchem ve zlepšování životního prostředí viděl odpor mocných a nezájem lidí.

„Ekonomický zájem dokáže velmi snadno převážit nad obecným blahem a zmanipulovat informace ve svůj prospěch,“ citovala z encykliky agentura AFP. Univerzálnost textu Vatikán podpořil tím, že encykliku představili společně ghanský římskokatolický kardinál, řecký pravoslavný teolog, německý ateistický vědec a americká ekonomka a katolička.

Patron ekologie

Encyklika je nejautoritativnější dokument, který může hlava katolické církve vydat. Vždy se zabývá otázkami, které církev v dané chvíli považuje za nejdůležitější. Mimochodem papež František převzal své jméno po svatém Františku z Assisi, jenž je rovněž patronem ekologie.

Od svého nástupu do funkce na jaře 2013 hovořil o vztahu člověka a životního prostředí opakovaně, bylo to jedno z jeho prioritních témat. „Bůh vždycky odpustí, my odpouštíme někdy, ale když je s přírodou špatně zacházeno, ta neodpouští nikdy,“ uvedl například v lednu 2014 při setkání s diplomaty.

U příležitosti pátého výročí své „ekologické“ encykliky vyzval bohatší země, aby pomohly chudým státům financovat bezuhlíkové zdroje energie. A firmám zase vzkázal, aby investovaly do čisté obnovitelné energie dostupné pro všechny. Dokument byl souborem praktických rad, jak dosáhnout cílů popsaných v encyklice Laudato si‘, které se zaměřují také na ochranu životního prostředí a klimatickou změnu.

„Vytvoření bezpečného, dostupného, efektivního a spolehlivého energetického systému založeného na obnovitelných zdrojích nám umožní reagovat na potřeby nejchudších obyvatel a přitom omezit globální oteplování,“ uvedl papež František v létě 2020, jak tehdy psalo i Obnovitelně.cz.

Podle oficiálního webu Vatikánu Vatican News papež František navrhnul zdanit emise oxidu uhličitého a reformovat dotace na fosilní paliva. Papež rovněž upozornil na nutnost podpory cirkulární ekonomiky, jejímž cílem by měla být „dlouhodobá udržitelnost a znovupoužití“.

A v létě 2023 prohlásil: „Nikdy nesmíme zapomenout, že mladší generace mají nárok na to, abychom jim zanechali krásný a obyvatelný svět. Je to naše povinnost vůči stvoření, které jsme dostali od štědrých rukou božích.“

Na konci roku 2023 se chtěl coby první hlava katolické církve zúčastnit klimatické konference COP28, ale ze zdravotních důvodů nakonec musel cestu do Dubaje zrušit. Jeho projev nakonec přednesl vatikánský státní sekretář Pietro Parolin.

„Jsem s vámi, protože ničení životního prostředí je urážkou Boha,“ zaznělo v projevu. „Bratři a sestry, je nezbytné, aby nastal průlom, který nebude částečnou změnou kurzu, ale spíše novým způsobem společného postupu.“ A pokračoval: „Nechť je tato konference smluvních stran bodem obratu. Nechť ukáže jasnou a hmatatelnou politickou vůli, která povede k rozhodnému urychlení ekologické transformace.“

Obnovitelný Vatikán

Svatý otec se zároveň snažil jít příkladem, Vatikán by tak měl být za několik let napájen výhradně z čistých zdrojů energie. Loni v létě papež František nařídil výstavbu solární farmy k pokrytí energetických potřeb nejmenšího státu na světě. Učinil tak prostřednictvím apoštolského listu s názvem „Bratr Slunce“. Agrovoltaická elektrárna má vyrůst v oblasti Santa Maria di Galeria nedaleko Říma.

„Musíme přejít na model udržitelného rozvoje, který snižuje emise skleníkových plynů do atmosféry,“ uvádí se v papežském dokumentu, podle něhož má lidstvo k dispozici dostatečné technologické prostředky, přičemž zásadní roli mezi nimi hraje právě solární energie.

Ostatně už za Františkova předchůdce Benedikta XVI. byly v roce 2008 na střechu hlavního audienčního sálu instalovány solární panely. Zařízení je umístěno tak, že není vidět ze země, a ročně vyrobí 300 megawatthodin zelené energie.

Vatikán rovněž postupně obměňuje svůj vozový park a přechází na elektromobily, což se týká i samotného papeže. První elektrifikovaný papamobil dostal v roce 2012 už zmiňovaný Benedikt XVI. Papež František pak v této tradici pokračoval. Zatím poslední papamobil do zásuvky si převzal koncem loňského roku. Vozidlo bez střechy má speciální vyvýšené sedadlo, takže davy lidí mají větší šanci Svatého otce zahlédnout.

Papežský stát také přijal plán „Ekologická konverze 2030“, jehož cílem je zavádět udržitelné projekty a technologie s nulovou uhlíkovou stopou. Na Františkově nástupci teď bude, aby v tomto zeleném plánu pokračoval.

Úvodní foto: Aleteia Image Department, CC BY-SA 2.0