Do českých obchodů dorazil zpětný odběr PET lahví a plechovek. Zatím na zkoušku

Česko sice ještě nerozhodlo, jestli zavede zálohování a zpětný odběr PET lahví a plechovek, i tak si ho zákazníci mohou vyzkoušet. Jako svůj pilotní projekt ho v šesti obchodech zavedly Kaufland a Lidl.

Pavel Baroch

3. 3. 2023

Ještě to není zálohový systém v pravém slova smyslu. Za vrácené plastové lahve a plechovky totiž zákazník nedostane peníze, ale slevové kupony na vybraný sortiment, které budou moci uplatnit při svém nákupu. Systém zatím funguje ve třech obchodech Kauflandu a dalších třech Lidlu. Cílem je ukázat, jak jednoduché je vracet vedle skleněných lahví i další nápojové obaly a podpořit tak cirkulární ekonomiku.

Pilotní projekt vychází z mezinárodní strategie REset Plastic obchodní skupiny Schwarz, jíž jsou Kaufland i Lidl součástí. Oba maloobchodní řetězce chtějí pomocí unikátního pilotního projektu podpořit myšlenku zavedení zálohového systému v České republice, který už funguje ve třinácti evropských zemích.

„Jak ukazuje praxe ze zahraničí, dobře nastavený systém zálohování chrání nejen životní prostředí před odpadky, ale efektivně zpracovává odpadovou surovinu k dalšímu užití. Tento společný projekt má za cíl dát zákazníkům možnost si systém zpětného odběru PET lahví a plechovek vyzkoušet před jeho samotným spuštěním v budoucnu v České republice,“ uvedla mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl.

O 6 tisíc tun plastů méně

Jednorázové PET nebo hliníkové obaly dnes začaly přijímat výkupní automaty v prodejnách Kaufland v Praze-Michli, Šternberku a v Olomouci-Neředíně. Lidl zapojil své provozovny ve Lhotecké ulici v Praze, ve Folmavské ulici v Plzni a v Trnkově ulici v Brně.

„Spuštěním pilotního projektu jsme vyslyšeli poptávku ze strany našich zákazníků a české společnosti, která už roky volá po zavedení zálohového systému na jednorázové nápojové obaly,“ konstatoval mluvčí Lidlu Tomáš Myler. Dodal, že podle odhadů by se v každé prodejně měly shromáždit tisíce nápojových obalů každý měsíc.

Pilotní projekt zpětného odběru PET lahví a plechovek bude v prvních šesti prodejnách v provozu na neomezenou dobu. Kaufland i Lidl zároveň do budoucna počítají s postupným rozšiřováním do dalších měst.

V rámci mezinárodní strategie REset Plastic obchodní skupiny Schwarz se jen za poslední čtyři roky podařilo snížit množství plastů o bezmála 6 tisíc tun. Skupina se zároveň zavázala, že do roku 2025 sníží množství plastového odpadu nejméně o 20 procent a všechny produkty vlastních značek bude nabízet výhradně v obalech z recyklovatelných materiálů.

Na Slovensku ubylo odpadků v přírodě

Mezi země, kde zálohování a zpětný odběr PET lahví a plechovek funguje, patří Slovensko. Ačkoli tam tento systém zavedli teprve před rokem, výrazně tam ubylo nápojových obalů odhozených v přírodě.

Uvedla to česká Iniciativa pro zálohování, kterou založili významní výrobci nápojů Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj. Jejím cílem je zavedení plošného zálohového systému všech nápojových PET lahví a plechovek v České republice.

Spočítejte si úsporu na vytápění s tepelným čerpadlem

Také v české přírodě, ve škarpě podél silnic nebo na veřejných prostranstvích se objevuje nemálo odhozených plastových lahví a plechovek. Na Slovensku přitom v roce 2020 tvořily plechovky 21 procent vysbíraného odpadu a PET lahve 18 procent. Na podzim 2022 to byly už jen 4 procenta plechovek a 5 procent PET lahví. Zjistila to analýza společnosti ENVI-PAK, která pravidelně analyzuje volně pohozený odpad na desítkách míst po celém Slovensku.

„V minulosti končily tuny materiálu v přírodě, v řekách a jezerech. Na náklady státu jsme čistili břehy řek a mnoho lidí rovněž čistilo národní parky. Plastové a hliníkové obaly teď z těchto míst zmizely. Lidé, kteří je v minulosti rozhazovali, je nyní sbírají,“ uvedl slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj při hodnocení výsledků prvního roku zálohování na Slovensku.

Podobné zkušenosti mají i v dalších zemích, kde zálohování zavedli už před lety. Podle české Iniciativy pro zálohování je to ideální recept také pro tuzemské podmínky. „Právě finanční motivace přispívá ke změně chování lidí. Rozmyslí si, jestli zálohovanou PET lahev nebo plechovku odhodí, nebo ji vrátí a získají peníze zpět.

Solární elektrárnu můžete získat do několika týdnů a ušetřit desítky tisíc korun ročně

Navíc také lidé motivovaní zálohou sbírají pohozené obaly a vrací je. Dnes už se to děje u vratných pivních lahví, kterých Češi dlouhodobě vrací více než devadesát procent,“ uvedla Kristýna Havligerová z Iniciativy pro zálohování.

Zákon o zálohách se připravuje

Průzkum agentury Ipsos pro Iniciativu pro zálohování ukázal, že devět z deseti oslovených Čechů věří, že by zavedení záloh na PET lahve a plechovky výrazně omezilo bezmyšlenkovité odhazování odpadků a motivovalo občany vracet nápojové obaly do sběrných míst.

„Pohozené odpadky Čechům nedají spát, zhruba polovina je svědomitě sbírá, aby ulevili přírodě. Se zálohou by se však ochota sbírat odpad v přírodě výrazně zvýšila. Devadesát procent Čechů si myslí, že zálohy jsou funkční motivací. Téměř šedesát procent lidí by dokonce sbíralo v přírodě obaly od nápojů i po neukázněných spoluobčanech,“ konstatovala Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování.

Ministerstvo životního prostředí nyní připravuje návrh zákona o zálohách, který by měl využití dnešního odpadu jako cenného surovinového zdroje zakotvit do právního řádu a legislativně umožnit plošné zálohování PET lahví, plechovek i dalších typů obalů. Součástí příprav zákona je i debata s experty, výrobci nápojů i obalů, obchodníky, obcemi i odpadovými firmami tak, aby systém byl co nejefektivnější.

Podle náměstka ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) by předlohu měla dostat vláda do konce roku. „Jako zásadní vnímám otevřený přístup celé společnosti a snahu dělat aktivní krok v cíleném nakládání s odpady domácností. Ministerstvo připraví návrh tak, aby všichni účastníci stávajícího systému našli svou roli, a zároveň abychom postupně snižovali znečištění životního prostředí. Na příkladu Slovenska můžeme vidět, že úplně vymizely plechovky a PET lahve ve volné přírodě,“ uvedl Hladík.

„Podle dat z roku 2020 jsme v celkové recyklaci obalových odpadů na desátém místě, stejné úrovně jako my dosahuje třeba Německo i s jeho zálohovým systémem. V recyklaci plastových obalů jsme na dvanácté příčce a míra sběru plastových lahví byla podle posledních dat 80 procent. Před Ministerstvem životního prostředí stojí velká výzva,“ dodal náměstek Hladík.

Podle analýzy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR vyjde zavedení systému zálohování PET lahví a plechovek na bezmála 5,2 miliardy korun. Dalších téměř 1,3 miliardy ročně bude zapotřebí k zajištění provozu. Celkově by se mělo ročně vysbírat až 2,3 miliardy kusů obalů.

„Analýza stojí na reálných datech a zkušenostech z obchodů, které ponesou hlavní tíhu vybudování a provozu celého systému. I proto jsme nejvíc času věnovali kalkulacím investičních a provozních nákladů. Od těch se totiž bude odvíjet správné nastavení takzvaného handling fee, tedy poplatku za jednu láhev, který bude kompenzovat všechny vstupní i provozní náklady,“ uvedl Michael Fanta, senior analytik Centra ekonomických a tržních analýz, které analýzu zpracovalo.

Autor: Pavel Baroch

Foto: Kaufland