Kristýna Vobecká | 7. 4. 2021

Dům z kávových zrn má vyřešit krizi v bydlení: je levný a odolá požárům

Praktickou ukázku zpracování odpadu k vytvoření dalších materiálů nabízí kolumbijský startup Woodpecker, který vyrábí domy pro nízko příjmovou skupinu obyvatel z kávových slupek. Kolumbie patří mezi největší producenty kávy na světě, a přitom také mezi země s vysokou mírou chudoby. Až 35 % občanů Kolumbie žije v chudobě, což řadě Kolumbijců značně komplikuje přístup k bydlení.

Startup Woodpecker sídlící v Bogotě se proto snaží problematiku dostupnosti bydlení řešit projektování jednoduchých a levných domů vyrobených z materiálu, jehož původním zdrojem jsou kávové slupky. Ty se při pražení oddělují od kávových zrn a byly doposud vyhazovány jako odpad. „Všimli jsme si obrovské potřeby po lehkém konstrukčním systému vhodném pro výstavbu bydlení nebo učeben ve venkovských a izolovaných místech, kam nelze dopravit tradiční konstrukční materiály, jako jsou cihly, cement nebo beton,“ vysvětlil CEO společnosti Woodpecker Alejandro Franco pro server Fast Company, proč hledal lehký konstrukční materiál pro výrobu domů, který je možný převážet na malé lodi, helikoptérou nebo na zádech tažného zvířete.

Domy z kávových slupek odolají požáru i škůdcům

Firma zkoušela řadu přírodních materiálů od pilin, přes rýži až po různá travní nebo palmová vlákna v kombinaci s recyklovanými plasty. Kávová slupka však zvítězila, protože byla silnější a sušší než ostatní vlákna. Výsledný materiál připomíná dřevotřísku a je vytvořený z kombinace zpracovaných kávových slupek a recyklovaného plastu. Je navíc také ohnivzdorný a odolný vůči vlhkosti a škůdcům, což je pro nízkopříjmové bydlení ideální kombinací.

Woodpecker poskytuje desky pro stavbu domů v baleních připomínajících stavebnice Lego. Balení obsahuje mimo desek z kávových slupek také železné rámy, do kterých se desky zaklapávají k sobě s použitím minimálního počtu nástrojů. Startup sice většinu domů instaluje pro klienty samostatně, ale někteří zákazníci si přeji svá nová obydlí sami.

Woodpecker poskytl obydlí pro obyvatele ostrova Providencia po hurikánu

Společnost nabízí několik modelových domů a vyrábí je ve velkém, čímž se snižuje cena za celý objekt. Jeden dům stojí zhruba 4500 dolarů a jeho výstavba trvá obvykle do jednoho týdne. To se osvědčilo i v listopadu minulého roku, kdy hurikán Iota zničil 1300 domů na kolumbijském ostrově Providencia. Kolumbijská vláda proto požádala zástupce společnosti Woodpecker o pomoc. „Potřebovali rychlé řešení a lehký konstrukční systém,“ vzpomíná Franco, jak jeho společnost darovala dva domy, jež armáda složila během dvou dnů. „Dodali jsme jim kompletní balení přímo z naší výroby. Systém fungoval perfektně, vzhledem k tomu, že na místě nešla elektřina, všude bylo bahno, letiště bylo zničené a byly zde všechny další problémy, které si dokážete představit,“ dodává CEO startupu Woodpecker. Bez tohoto konstrukčního řešení by většina místních zůstala bez přístřeší, protože 98 % ostrova bylo úplně zničené.

Plán zakladatele startupu zlepšovat podmínky Kolumbijců pro bydlení se zatím daří. Woodpecker již prodal přes 2600 domů a má v plánu své podnikání v oblasti konstrukční výstavby z recyklovaných materiálů dále rozšiřovat. Kolumbie tak může jít příkladem alespoň v nalezení rychlého a jednoduchého řešení pro dlouhodobý sociální problém s využitím principů cirkulární ekonomiky.

FOTO: se souhlasem společnosti Woodpecker