Pražská zoo a rybář Jakub Vágner zachraňují kriticky ohroženého karase obecného

Kdysi býval karas obecný běžnou rybou našich tůní, dolních toků řek nebo rybníčků na návsích, dnes je ale na pokraji vyhynutí.

Pavel Baroch

25. 6. 2023

S jeho návratem do českých vod nyní pomáhá také Zoo Praha nebo známý sportovní rybář a cestovatel Jakub Vágner.

Napřed rybník U Kamenného stolu ve Vinoři na okraji hlavního města, teď Salvátorský rybník v Přerově nad Labem. Pražská zoologická zahrada pokračuje s reintrodukcí téměř vyhynulého karase obecného.

„Po úspěšném vypouštění malých karasů odchovaných v Zoo Praha do rybníka v pražské Vinoři loni na podzim jsme nyní započali jeho návrat do vod mimo hlavní město,“ uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek při vypouštění stovky malých ryb.

„Karas obecný byl kdysi běžnou rybou návesních rybníků a tůní. V důsledku ztráty přirozeného prostředí a konkurence zavlečeného karase stříbřitého je u nás dnes na pokraji vyhynutí,“ připomněl Miroslav Bobek.

Na záchraně původního druhu karase obecného spolupracuje zoologická zahrada s Akademií věd ČR a dalšími odbornými pracovišti a institucemi. Myšlenka na záchranu karase se objevila na konci roku 2020, kdy zoo hledala, jak smysluplně využít mlýnský náhon v areálu zahrady.

Následně ho proto vypustila, vyvápnila a osadila vodními rostlinami. Dalším krokem bylo sehnat samotné karasy. A tak vznikla spolupráce s experty z Biologického centra a České zemědělské univerzity.

Rybník bez vánočních kaprů

Stěžejní je rovněž najít pro karasy vhodné lokality s hojnou vegetací a současně bez těch druhů ryb, které by jejich návrat mohly narušovat. Významnou roli ve výběru místa sehrálo tentokrát Sdružení místních samospráv ČR a jejich databáze vodních ploch. „Jsem ráda, že sdružení pomohlo najít vhodné rybníky pro záchranu tohoto druhu karasů a podílí se na takto důležitém projektu se Zoo Praha,“ řekla předsedkyně sdružení Eliška Olšáková.

Další klíčovou podmínkou je udržet charakter vybraného místa. Karasové obecní by se v přerovském rybníku měli množit po boku hned několika druhů ohrožených obojživelníků. Bez komerčně chovaných druhů ryb totiž zachová nádrž svou ekologickou hodnotu a biotop se tak přiblíží původní české tůni.

Salvátorský rybník v Přerově nad Labem prošel pod dohledem tamního starosty Jiřího Beneše (STAN) s přispěním Středočeského kraje rozsáhlou revitalizací.

Spočítáme vám, kolik můžete ušetřit pomocí domácí fotovoltaiky

„Považuji to za opravdu zásadní počin, který rybníku v Přerově nad Labem zajistí nevídanou kvalitu vody. Aby to vydrželo, je však žádoucí, aby lidé do tamní vody nevypouštěli například okrasné ryby či vánoční kapry, kteří by mohli rovnováhu nového ekosystému narušit,“ upozornila přímo při vypouštění vzácných ryb náměstkyně pražského primátora pro oblast životního prostředí Jana Komrsková (Piráti).

Obstarat vhodné karasy obecné z původní labské linie, která je geneticky vhodná pro reintrodukci, rozmnožit je a připravit na vypouštění je rovněž výsledkem mnohaleté práce několika institucí. Ocenila to také první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN), která se zúčastnila slavnostního přestřihávání pásky při slavnostním otevření přerovského rybníka.

„Netěší mne to jen proto, že vracíme do přírody karase obecného. Moje radost je dvojnásobná. Důvod? Spolupráce obce, Zoo Praha, Akademie věd, České zemědělské univerzity, Českého rybářského svazu a mnoha dalších lidí,“ uvedla Kovářová. „Karasovi obecnému přeji, aby se mu ve volné přírodě dařilo, a lidem, kteří to vše realizovali, přeji další úspěšné projekty.“

Takzvané in situ projekty pražské zoo pomáhají na pěti světadílech. Vedle proslulého návratu koní Převalského do Mongolska či projektu Toulavý autobus, který pomáhá chránit gorily či luskouny ve střední Africe, se snažení pražské zoo soustředí i na ochranu biodiverzity v Česku. Vedle karase obecného jde například o projekt na podporu populace ještěrky zelené, užovky podplamaté či několika druhů motýlů.

Chov rybáře Vágnera

Do záchrany karase obecného se nyní zapojil rovněž známý sportovní rybář a cestovatel Jakub Vágner. Ve spolupráci s největší českou papírnou Mondi Štětí a týmem odborníků vychová v následujících dvou letech a v roce 2025 vypustí na vytipovaných místech novou generaci této ryby. Zároveň se postará o osvětu mezi rybáři: když se jim podaří karase chytit, aby mu dali volnost.

„Cílem je vytvořit v následujících letech dostatečné množství lokalit pro karase obecného, aby se mohl bezpečně rozmnožovat a rozšiřovat na původních místech,“ uvedl Jakub Vágner ve společné zprávě s Mondi Štětí, kterou má redakce Obnovitelně.cz k dispozici.

„Momentálně jsme na velmi křehké hraně. Buď se nám podaří karase obecného zachránit, nebo může z našich vod úplně zmizet. Je to souboj s časem a je velmi důležité, aby se do tohoto i do jiných projektů zapojila nejen odborná, ale i široká veřejnost.“

Do projektu jsou zapojeni odborníci a nadšenci z řad Českého i Moravského rybářského svazu a také lidé z různých univerzit a výzkumných týmů.

„Voda je v papírenství nesmírně důležitým zdrojem, proto se musíme o její kvalitu starat. Ochrana vod a vodní biodiverzity jsou proto jedním z cílů ochrany klimatu,“ uvedl Roman Senecký ze společnosti Mondi. „Tak velkých cílů ale nelze dosáhnout bez partnerů, proto jsme se rozhodli spojit síly s Jakubem Vágnerem. Zejména je nám sympatická myšlenka Chyť a pusť, která respektuje rovnováhu mezi řekou a lidmi.“

Karas obecný je malá kaprovitá ryba o velikosti 10 až 30 centimetrů. Z českých vod začal mizet kvůli kombinaci několika důvodů včetně devastace přírodních biotopů.

Zásadní ránu mu zasadila invaze konkurenční ryby z Asie. „Poslední pohromou se pro karase obecného stal jeho příbuzný, invazní karas stříbřitý. Ten k nám byl zavlečen zhruba v šedesátých letech a našeho karase obecného vytlačil i z hrstky zbývajících lokalit,“ vysvětlil kurátor plazů, obojživelníků a ryb pražské zoologické zahrady Petr Velenský.

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha