Elektromobilita je už realitou. Jak posílit rozvoj čisté dopravy napoví říjnová konference

Elektromobilita je už realitou. Jak posílit rozvoj čisté dopravy napoví říjnová konference

03. října 2019

Růst trhu může být rychlejší, než se zdá. Elektromobilita má evropskou i národní podporu. Rozvoj čisté mobility poháněné elektřinou žene vpřed také klesající cena baterií. Pořízení elektromobilu začíná v řadě případů dávat smysl i bez dotací. Jak rozhýbat udržitelný směr dopravy v Česku? O tom se bude diskutovat na konferenci Elektromobilita 2019.

Prestižní konferenci, která se uskuteční ve dnech 17. a 18. října 2019 v pražském Foru Karlín zahájí místopředseda vlády a ministr průmyslu Karel Havlíček. Následně svými pohledy na možnosti prosazení elektromobility na českých silnicích přispějí zástupci dvou klíčových hráčů: Škody Auto a ČEZ, které budou reprezentovat Pavel Cyrani z představenstva ČEZ a Luboš Vlček, ředitel Škoda Auto. 

Právě energetická Skupina ČEZ patří k nejaktivnějším hráčům na poli výstavby dobíjecích stanic a je také prodejcem elektromobilů. Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ se už rozsahem více než 170 stojanů vyrovnává větším řetězcům klasických čerpacích stanic. Škoda Auto začala letos ve svém závodě v Kvasinách s výrobou svého prvního hybridního auta. Jde o plug-in hybrid Škoda Superb iV. V září také škodovka oznámila zahájení předprodeje prvního sériově vyráběného elektromobilu CITIGOe iV pod znakem okřídleného šípu. 

Pohledy úvodních řečníků doplní zástupci společností ABB Elektrotechnika, Hyundai Motor Czech, Porsche Česká republika a Siemens. 

Výzvy rozvoje vozidel a dobíjecích technologií

Během odpoledního programu vystoupí například Mubarak Moosa z společnosti Frost & Sullivan. Tato konzultační společnost sleduje aktuální vývoj čisté mobility na globálním trhu. Její experti například očekávají, že podíl elektromobilů letos dosáhne 3% podílu na trhu s automobily. K tomu pomůže více než 40 nových modelů, které uvedou automobilky na trh během letošního roku. Napoloviční většina z nich budou čisté elektromobility a zbytek plug-in hybridy. Frost & Sullivan pak také předpokládá, že potenciál růstu prodeje elektrovozů by mohl do roku 2025 dosáhnout 25 milionů kusů a zajistit si tak pětinový podíl na celkových prodejích osobních automobilů ve světě. 

K dalším zahraničním hostům patří Lutske Lindeman, manažer elektrické mobility Rotterdamu. Nabídne své zkušenosti s rozvojem městské elektromobility. Rotterdam může nabídnout opravdu bohatou praxi v čisté mobilitě. Město je totiž jedním z průkopníků elektromobility v Evropě. Již v roce 2012 spustili roční test využití 75 elektromobilů a 129 nabíjecích míst. Výsledky ukázaly, že elektromobily snížily emise CO2 o 67% a prachu o 20%. Host z Německa, Amadeus Regerbis z energetické společnosti EnBW, pak bude hovořit o možnostech symbiózy výstavby veřejných AC dobíjecích bodů pro podporu car-sharingu a současně nabídne pohled na plánování rozvoje rychlodobíjecích hubů. 

Další části konference se zaměří na trendy v oblasti dobíjení elektromobilů, vývoj klíčových parametrů jako jsou dojezd a efektivita baterií. Konference také odpoví na nejčastější otázku, a to jak si stojí elektromobil ve srovnání s klasickými spalovacími či vznětovými motory. Nebude však chybět ani pohled ministerstva dopravy. Náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček představí plány podpory výstavby dobíjecí sítě a směry další podpory rozvoje elektromobility v Česku. 

Celý program konference Elektromobilita 2019 naleznete na: http://www.forumelektromobilita.cz/.