Experti doporučují roušky s kapsou. Filtr zvýší účinnost

V Česku se roztočily šicí stroje na plné obrátky. Bavlněné roušky šijeme nejen pro sebe a své rodiny, ale také pro zdravotníky a další koronavirem vysoce ohrožené skupiny. Nyní vyzývá Technická univerzita v Liberci veřejnost, aby šila roušky s kapsou, do které je možné vložit filtr, jenž účinně zachytí viry.

Kristýna Vobecká

24. 3. 2020

Pouze během jednoho týdne dokázali pracovníci z Technické univerzity v Liberci začít s výrobou roušek s ochrannou vrstvou z nanovláken. „Mohli jsme tak přispět k lepší ochraně zdravotníků v situaci, kdy byl ochranných prostředků naprostý nedostatek,“ uvádí Josef Šedlbauer, který je členem univerzitního týmu na svém Facebookovém profilu a dodává, že kapacita těchto roušek samozřejmě nestačí. 

Univerzita se každý den potýká se stovkami telefonátů a zpráv od zdravotníků, policistů, hasičů a záchranářů, kteří potřebují další ochranné prostředky pro svou práci. Šedlbauer současně připouští, že se situace postupně zlepšuje s dodávkami ochranných pomůcek z Číny a také díky zapojení mnoha dobrovolníků, kteří ve svém volném čase šijí látkové roušky. Přesto ještě není vyhráno a ochrana zdraví dostupná pro širokou veřejnost je potřebná. 

Ochrana zdraví pro všechny

„Čekají nás týdny, možná měsíce boje s koronavirem,“ říká profesor David Lukáš z Technické univerzity v Liberci (TUL) ve videu Roušky s TULkou, které na začátku týdne univerzita zveřejnila. Ve videu představují pracovníci univerzity s pomocí slavných osobností řešení pro ochranu lidí před virem v podobě roušky s filtrem. Taková rouška chrání nejen okolí, ale také jejího nositele před virem. 

Na univerzitě vyrábějí tyto nanofiltry z netkané textilie typu spunbond z bikomponentních vláken a materiálu polyethylen a polypropylen. Základní rozměr tohoto filtru je 15x20 cm a jeho hmotnost 1-1,5 gramů. Filtr je možné vložit do bavlněné roušky, která je již přímo ušitá s kapsou. Filtr je nutné pravidelně vyměňovat. Univerzita proto vyzývá firmy, které mají pro výrobu filtrů kapacity, aby se také pustili do jejich výroby. V Liberci dokážou vyrobit 20 tisíc filtrů denně, ale jak upozorňují členové vědeckého týmu z Liberci, je to pouze kapka v moři.

​ „Chceme, aby tohle řešení bylo dostupné VŠEM LIDEM. Nejen zdravotníkům v Libereckém kraji, ale zdravotníkům v celé České republice, policistům, hasičům, záchranářům, seniorům, lidem s onkologickým onemocněním, dětem, dospělým, prostě všem,“ uvádí Šedlbauer ve svém facebookovém příspěvku. Řešení roušky s kapsou a vloženým filtrem je podle univerzity jednoduché, efektivně chrání před infekcí, udržitelné, protože roušku lze znovu vyprat a vydezinfikovat a mění se pouze filtr, a navíc dostupné skutečně všem. 

Rouška s filtrem z vysavače

Filtr nemusí být nutně vyroben z nanovláken podle návodu liberecké univerzity. Jako dočasné řešení filtru můžete použít vrstvu z chirurgické roušky, filtru do vysavače, bavlněné utěrky, antibakteriálního povlaku na polštář nebo lněného plátna. Výčet uvádíme sestupně od nejúčinnějších řešení. Univerzita proto vyzývá nejen firmy a vědecké instituce k zapojení do projektu Roušky s TULkou, ale také lidi, aby začali šít bavlněné roušky s kapsou, kam bude možné filtry vkládat. 

Na oficiálním webu projektu najdete podrobný návod, jak roušky s kapsou na filtr ušít. Zájemci z řady firem a vědeckých institucí najdou na webu také výzvu, jak se zapojit a podrobné informace o specifikacích pro výrobu filtru. „Každý má právo a povinnost chránit svoje zdraví a zdraví svých blízkých,“ říká ekonom Tomáš Sedláček ve videu univerzity a pan Šedlbauer uzavírá svůj facebookový příspěvek poselstvím: „Držme si palce, jsme v tom společně!“

FOTO: TU Liberec