Od uklízení pokoje k zaneřádění planety: Jordan Peterson se stává hvězdou popíračů klimatu

Z bývalého psychologa je přední hlas klimaskeptické scény. Psycholog a lifestylový influencer Peterson se dnes snaží nabourat klimatickou politiku od Londýna přes Budapešť až po Washington.

Ondřej Novák

23. 5. 2025

Globální fosilní lobby má na své straně tak trochu nečekaného spojence. Jordan Peterson, původně uznávaný kanadský psycholog a autor bestsellerů v oblasti osobního rozvoje, se v posledních letech stal jedním z nejvýraznějších hlasů popírajících vážnost klimatické krize.

Peterson původně získal pozornost v roce 2016 díky svému protestu proti kanadskému zákonu C-16, který se týkal ochrany před diskriminací založenou na genderové identitě. Díky svému kontroverznímu postoji se rychle stal hvězdou internetu, kde jeho videa získávala miliony zhlédnutí. Jeho kniha „12 pravidel pro život“ mu zajistila globální věhlas a obrovskou fanouškovskou základnu, zejména mezi mladými muži hledajícími smysl života.

S rostoucí popularitou však Peterson stále častěji vstupoval do politických a ideologických témat. V posledních letech se stal jednou z vůdčích postav konzervativního hnutí proti globální klimatické politice. Peterson tvrdí, že cíle stanovené pro rok 2030 a 2050 v oblasti uhlíkové neutrality nastavili „bubáci a lháři“ a popírá naléhavost klimatické změny, kterou označuje za „klimatickou hysterii“. Upozornila na to nedávná investigativa serveru Canada's National Observer.

Konzervativní internacionála

Na londýnské konferenci Aliance za odpovědné občanství (ARC) v únoru 2025 Peterson veřejně odmítl vědecký konsensus o klimatické krizi a označil snahy o dosažení uhlíkové neutrality za útok na osobní svobodu. Jeho výroky se setkaly s nadšeným přijetím publika složeného z konzervativních politiků, manažerů z fosilního průmyslu a aktivistů, kteří mají za cíl zabránit přijetí globálních opatření na ochranu klimatu.

Konference ARC byla několikadenní akcí, která měla sloužit jako konzervativní protiváha Davoskému světovému ekonomickému fóru (WEF). Kromě Petersona zde vystoupili například lídr Reform UK Nigel Farage, šéf americké Sněmovny reprezentantů Mike Johnson a řada vlivných představitelů think-tanků a energetických firem. Podle serveru DeSmog šlo o koordinovanou snahu vytvořit transatlantickou síť, která by oslabila rámce klimatické politiky, a to nejen v USA, ale i v Evropě a Austrálii.

Po konferenci ARC byly navázány kontakty, které vedly k dalším akcím. DeSmog dále informoval, že zástupci ARC a amerického think-tanku Heritage Foundation zorganizovali uzavřenou schůzku s politiky z Polska a Maďarska s cílem diskutovat strategie, jak oslabit klimatické závazky Evropské unie. ARC plánuje další mezinárodní setkání v roce 2026 a připravuje síť regionálních odnoží.

Léčba v Moskvě

Petersonova politická angažovanost se však neomezuje pouze na klima. Opakovaně například zpochybňuje přínos psychiatrické léčby, včetně užívání antidepresiv a léků proti úzkosti, přestože sám v minulosti přiznal těžké psychické problémy a závislost na léku clonazepam, kvůli které v roce 2020 podstoupil léčbu v Moskvě, jak upozornila televize CBC.

Často útočí i na principy diverzity a rovnosti (DEI), hovoří o „ideologii wokismu“ a spojuje genderová a ekologická hnutí s tyranií a kontrolou společnosti. V roce 2022 čelil hrozbě vyloučení z Kanadské asociace psychologů kvůli nevhodnému chování na sociálních sítích.

Peterson také tvrdí, že koncept „měst 15 minut“ – tedy urbanistický přístup kladoucí důraz na dostupnost služeb v pěší vzdálenosti – je ve skutečnosti plánem na omezení lidské svobody a pohybu. Tím přispívá k šíření konspiračních teorií, které se běžně vyskytují na krajní pravici.

Petersonův posun od psychologických rad k tvrdému popírání klimatických změn připomíná to, co poslední roky vídáme u řady dalších influencerů. Dosahy a miliony sledujících, které známé internetové osobnosti získali díky nesouvisejícím tématům (lifestylové a fitness rady, seberozvoj nebo třeba popkulturní kanály) začnou postupně krmit ultrapravicovým a dezinformačním obsahem. Tím přispívají k posilování skepticismu vůči vědě a podkopávají mezinárodní snahy o ochranu klimatu.

Znepokojující je také Petersonova spolupráce s vlivnými konzervativními médii a think-tanky, jako je The Daily Wire nebo americký Heartland Institute, který aktivně popírá vědecké závěry o klimatické změně. Na konferenci ARC zazněly i výroky ministra energetiky USA Chrise Wrighta, který označil cíl uhlíkové neutrality za „zlověstný“ a nabádal k ještě větší těžbě a spalování fosilních paliv.

Účast Petersona a dalších vlivných osobností na akcích jako je ARC ukazuje, jak rychle se může známá veřejná osoba stát nástrojem dezinformace a politické manipulace. Zejména v době, kdy svět čelí reálným dopadům klimatické krize a potřebuje jednotný postup při její mitigaci, jde o nebezpečný trend, který může zpomalit už tak potácející se globální snahy o záchranu klimatu. Popírání klimatické změny má ale jen jednoho vítěze, a tím jsou globální producenti fosilních paliv.

Úvodní foto: Gage Skidmore CC BY-SA 2.0