Firmy se učí správný přístup k odpadu. Jen na tiskárně uspoří 34 kg oxidu uhličitého

Za správné nakládání s odpadem pak mohou získat od společnosti REMA certifikát, zatím ho obdrželo 2000 firem či obcí.

Bezmála dva tisíce českých firem, obcí a institucí obdrželo environmentální vyúčtování od společnosti REMA Systém. Dokument přehledně ukazuje, jaký přínos mělo jejich odpovědné nakládání s elektroodpadem v uplynulém roce. Kromě tradičních údajů o úspoře energie, vody nebo emisí oxidu uhličitého nově obsahuje i unikátní informaci o množství odpadu, který díky recyklaci vůbec nevznikl.

Například ekologická likvidace jedné běžné kancelářské laserové tiskárny může znamenat úsporu 34 kilogramů emisí oxidu uhličitého, 11 kilogramů primárních surovin a zamezení vzniku 52 kilogramů odpadů. Environmentální vyúčtování získaly subjekty, které v loňském roce odevzdaly alespoň 600 kilogramů odpadních elektrozařízení prostřednictvím kolektivního systému REMA Systém.

Odpad, který vůbec nevznikl

„Nový údaj o odpadu, jehož vzniku jsme díky recyklaci zabránili, přináší zcela nový pohled na dopad zpětného odběru. Nejde jen o to, kolik odpadních elektrozařízení bylo zrecyklováno, ale i o to, kolik odpadu díky tomu vůbec nemuselo vzniknout. Těžba a zpracování surovin totiž generují obrovské množství odpadu, který si běžně ani neuvědomujeme. Díky tomuto údaji můžeme firmám názorně ukázat, že jejich odpovědné chování má smysl i v širších souvislostech,“ vysvětluje Ondřej Rybyšar, člen představenstva REMA Systém, která je jedním ze tří největších kolektivních systémů zajišťujících sběr odpadních elektrozařízení působících v České republice.

Environmentální vyúčtování od REMA Systém poskytuje srozumitelný a důvěryhodný doklad o tom, jaký mají zpětný odběr a recyklace elektrozařízení dopad na životní prostředí. V době, kdy množství elektroodpadu celosvětově dramaticky roste, je důraz na jeho efektivní recyklaci klíčový pro ochranu přírodních zdrojů. Vyúčtování proto vyčísluje úspory dosažené zpětným odběrem – například na každých 100 kg elektroodpadu ze skupiny velkých zařízení předaného k recyklaci připadá v průměru úspora 92 kilowatthodin elektrické energie, 74 kilogramů primárních surovin, 21 kubíků vody, snížení emisí oxidu uhličitého o 294 kilogramů a zamezení vzniku 452 kilogramů odpadu.

„Vyúčtování není jen výkaz čísel, ale konkrétní doklad o tom, že odpovědné chování má smysl – ekologicky i společensky. Díky nové metrice můžeme firmám názorně ukázat, že přínos recyklace začíná už tím, co vůbec nemusí vzniknout. A právě to se stává silným argumentem v jejich ESG komunikaci,“ uvádí Denisa Krumlová, marketingová manažerka společnosti REMA Systém.

Výpočty pro environmentální certifikáty byly zpracovány ve spolupráci se společností CI3, akreditovaným partnerem CDP pro Českou a Slovenskou republiku.

Společnost díky aktivnímu sběru elektroodpadu v celkové výši 31 140 tun, což představuje míru zpětného odběru ve výši více než 72 procent, přispěla k ochraně životního prostředí a dosáhla významných environmentálních úspor:

  • 35 730 Megawatthodin elektrické energie
  • 23 691 tun primárních surovin
  • 7,1 milionů kubíků vody
  • 1,8 milionů litrů ropy
  • 89 026 tun oxidu uhličitého
  • zamezila vzniku 144 480 tun odpadů

Hlavními aktivitami společnosti REMA Systém jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci odpadních elektrických a elektronických zařízení jako například pračky, lednice, televizory, počítače, tiskárny, mobilní telefony a další přístroje.

Svým klientům REMA Systém nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pak pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či odpadními elektrospotřebiči. V oblasti ochrany životního prostředí REMA Systém působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci odpadních elektrozařízení.

Úvodní foto: Unsplash