Peklo u islandského Grindavíku se opět otevřelo. Láva požírá slavné turistické středisko

Aktuální erupce je sice slabší, vypukla ale na špatném místě. Láva zaplavila parkoviště a technické zázemí turistických Modrých lagun, došlo také k poškození vedení vysokého napětí.

Po několika měsících klidu se na Islandu opět probudila sopka. Erupce, která začala v noci z 20. na 21. listopadu, je sice podle množství magmatu menší, než jaká byla poslední sopečná aktivita v srpnu, zato je ale agresivnější. Láva putuje po povrchu podél ochranných valů, které zatím brání město Grindavík, rozšířila se ale i na parkoviště a pohltila budovu technického zázemí oblíbeného turistického střediska Modré laguny.

Během čtvrtečního dne se pak aktivita pomalu zklidnila. Člen islandského meteorologického úřadu Benedikt Ófeigsson pro server ruv.is vysvětluje, že aktivita ve třech činných kráterech postupně utichá. „Ale na lávovém jazyku, který zasáhl Modré laguny, stále vidíme aktivní pohyb. Pokračuje po přírodním lávovém poli na západ,“ komentuje.

Pomalu plazící se láva by mohla ohrozit také vodovodní potrubí, o které se místní bojí při každé erupci. Na živelné projevy magmatického tunelu pod regionem města Grindavík už si ale začínají zvykat. Postupně kolem důležité infrastruktury budují ochranné valy, a když to lze, odklání lávové jazyky jiným směrem.

Zástupci bezpečnostních i záchranných složek varují před sopečnou turistikou. I nadšencům vulkanické aktivity totiž za posledních několik měsíců otrnulo a od této poslední erupce je museli policisté vyhánět. „Soudě podle jejich chování se nezdá, že by si uvědomovali, jak nebezpečná to je činnost,“ komentují redaktoři serveru ruv.is. Turisté na videu stojí jen několik metrů od vyteklého a stále pobublávajícího magmatu a situaci si fotí a natáčí.

Tato část Islandu byla mnoho let klidná, v průběhu roku 2021 se ale doposud tichý kráter probral k životu. Od té doby na poloostrově Reykjanes propuklo již deset sopečných erupcí. Oblast se ale nachází dostatečně daleko od letiště či jiné důležité infrastruktury, a tak situace při aktivitě vulkanických trhlin nebývá kritická.

Časté evakuace a jisté riziko musí snášet pouze obyvatelé městečka Grindavík. Tentokrát ale láva směřuje tím „lepším“ směrem a ohrozila pouze turistické středisko. K evakuaci ale policisté přesto vyzývali na místě i prostřednictvím sociálních sítí. Ti občané, kteří bydleli v dostatečné vzdálenosti od lávového ohniska, mohli zůstat ve svých domovech a pouze přišli na několik hodin o elektřinu. Láva totiž ohrozila elektrické vedení a místní elektrárna tak byla preventivně odstavena.

Konec erupcí je ale v nedohlednu. Podle geofyzika Freysteinna Sigmundssona k útlumu aktivního kráteru hned tak nedojde. Došlo sice ke změně rytmu a síla erupcí se tak vytrácí. Přesto není nebezpečí zažehnáno, tunel vede i pod městem, a pokud by se otevřel v blízkosti domů, může dojít k neštěstí.

„Tunel, kterým magma prochází, je nyní flexibilnější, protože jím láva na povrch proudila již několikrát,“ komentuje vědec. „Síla a velikost se postupně oproti poslední erupci zmenšuje, stačí ale, když láva zamíří do nešťastné oblasti. I když je pak erupce menší, může způsobit větší problémy,“ dodává.

Zatím se tak jedná o sice nejslabší erupci, zato s největšími napáchanými škodami. Láva také protekla přes místo, kde se pod zemí skrývá vodovodní potrubí. To je ale navrženo právě tak, aby vysoké teplotě z povrchu odolalo, a zatím je stále v provozu. Pokud by potrubí teplotu nevydrželo, islandské technické společnosti už jsou připraveny k okamžitému zahájení oprav. Od noci ze čtvrtka na pátek pro jistotu budují nové valy, které zbrzdí a odkloní lávu od veškeré infrastruktury.

Úvodní foto: Oddělení veřejné bezpečnosti Národní policie Island