Uhlíková nerovnost zabíjí. Studie ukazuje katastrofální vliv miliardářů na klima

50 nejbohatších miliardářů na světě vyprodukuje prostřednictvím svých investic, soukromých letadel a jachet v průměru za hodinu a půl více emisí uhlíku než průměrný člověk za celý svůj život, vyplývá z nové zprávy organizace Oxfam.

Tomáš Vondra

20. 11. 2024

První studie svého druhu s názvem „Uhlíková nerovnost zabíjí“ sledovala emise ze soukromých tryskáčů, jachet a investic do zdrojů, které způsobují znečištění. Podrobně popsala, jak aktivity těch nejbohatších lidí na Zemi zvyšují nerovnost a způsobují hlad a smrt na celém světě. Zpráva vyšla těsně před právě probíhající konferencí COP29 v ázerbájdžánském Baku v době rostoucích obav, že klimatický kolaps se zrychluje. A to právě především kvůli emisím nejbohatších lidí.

Zpráva pracuje s pojmem „superbohatí“, což je padesátka těch nejmajetnějších lidí na planetě. Autoři detailně popisují, že zájmy těchto osob jsou velmi odlišné od zájmů „obyčejných“ lidí, tedy drtivé většiny ostatních obyvatel Země.

„Superbohatí lidé se k naší planetě chovají jako ke svému osobnímu hřišti a pro své potěšení a zisk ji zapalují. Jejich špinavé investice a luxusní hračky, soukromé tryskáče a jachty, nejsou jenom symbolem nadbytku, ale současně i přímou hrozbou pro lidi a planetu,“ řekl výkonný ředitel Oxfam International Amitabh Behar.

Podle Oxfamu extrémní emise nejbohatších, pocházející z jejich luxusního životního stylu a ještě více z jejich znečišťujících investic, podporují nerovnost, hlad, a tím v důsledku i ohrožují životy ostatních. „Není jen nespravedlivé, že jejich bezohledné znečišťování a bezuzdná chamtivost podněcují právě tu krizi, která ohrožuje naši společnou budoucnost. Je to smrtící,“ uvedl Behar.

Nadměrné emise vedou ke klimatickému kolapsu

Zpráva, která je vůbec první studií zabývající se luxusní dopravou i investicemi miliardářů do znečišťování životního prostředí, předkládá nové podrobné důkazy o tom, jak jejich nadměrné emise urychlují klimatický kolaps a ničí životy a ekonomiky. Nejchudší země a komunity světa se na vzniku klimatické krize podílejí nejméně, ale přesto pociťují její nejnebezpečnější důsledky.

Organizace Oxfam zjistila, že 50 nejbohatších miliardářů světa za jediný rok absolvovalo v průměru 184 letů a strávilo ve vzduchu 425 hodin. Každý z nich tak vyprodukoval tolik emisí oxidu uhličitého jako průměrný člověk za 300 let. A to jsou jen letadla. Ve stejném období vypustily jejich jachty tolik uhlíku, kolik by průměrný člověk svou normální aktivitou uvolnil do atmosféry za 860 let.

Dvě soukromá letadla Jeffa Bezose strávila během 12 měsíců ve vzduchu téměř 25 dní a vypustila tolik uhlíku, kolik průměrný zaměstnanec americké společnosti Amazon za 207 let. Mexický podnikatel Carlos Slim, který se dlouhodobě pohybuje v první pětce nejbohatších, podnikl ve svém soukromém letadle 92 cest, což se rovná pěti obletům zeměkoule.

Rodina Waltonů, což jsou dědicové amerického maloobchodního řetězce Walmart, vlastní tři superjachty, které za jeden rok vyprodukovaly tolik uhlíku jako přibližně 1714 zaměstnanců obchodu Walmart.

Emise z životního stylu miliardářů jsou vyšší než emise běžných lidí, ale emise z jejich investic jsou ještě dramaticky vyšší – průměrné emise z investic 50 nejbohatších miliardářů světa jsou přibližně 340krát vyšší než emise ze soukromých letadel a superjachet dohromady. Prostřednictvím těchto investic mají miliardáři obrovský vliv na některé z největších světových společností a urychlují tak pohyb lidstva směrem ke klimatické katastrofě. Která se jich osobně příliš netýká, protože díky svému majetku se snadno mohou přesunovat i se svými investicemi do míst, která jsou postižená nejméně…

Kam tečou peníze superbohatých

Téměř 40 procent miliardářských investic analyzovaných ve výzkumu organizace Oxfam se týká vysoce znečišťujících odvětví: ropy, těžby, lodní dopravy a výroby cementu. V průměru je investiční portfolio miliardáře téměř dvakrát tak znečišťující jako běžné investice do indexu S&P 500. Autoři zprávy spočítali, že pokud by investice „padesátky“ směřovaly do investičních fondů s nízkou uhlíkovou náročností, byly by jejich investiční emise nejméně 13krát nižší.

Pod proudem: Výkon světové fotovoltaiky překonal 2 terawatty. Solární panely dobývají globální energetiku

Tedy: skupina nejbohatších lidí na planetě má svým vlivem, mocí a finančním potenciálem obrovskou schopnost ovlivnit klima na planetě. Pozitivním i negativním směrem. Ale vybrala si v drtivé většině cestu, která klimatické podmínky Země činí vůči lidskému druhu méně vlídnou.

Zpráva organizace Oxfam podrobně popisuje tři zásadní oblasti, na něž mají vysoké emise nejbohatších největší dopad.

Globální nerovnost

Emise nejbohatších lidí způsobily od roku 1990 pokles globální ekonomické produkce o 2,9 bilionu dolarů. Největší dopad to bude mít v zemích, které jsou za klimatický kolaps nejméně odpovědné. Země s nízkými a nižšími středními příjmy ztratí mezi lety 1990 a 2050 přibližně 2,5 procenta svého kumulativního HDP. Jižní Asie, jihovýchodní Asie a subsaharská Afrika ztratí 3, respektive 2,4 a 2,3 procenta své produkce. Země s vysokými příjmy z těchto aktivit ale profitují.

Hlad

Emise nejbohatších způsobily ztrátu úrody, která by v letech 1990–2023 mohla zajistit dostatek kalorií pro nasycení 14,5 milionu lidí ročně. Mezi lety 2023 a 2050 se tento počet zvýší na 46 milionů lidí ročně, přičemž nejvíce postiženy budou Latinská Amerika a Karibik (9 milionů ročně do roku 2050).

Smrt

K 78 procentům nadměrných úmrtí v důsledku horka do roku 2120 dojde v zemích s nízkými a středními příjmy.

Úvodní foto: Pixabay