Zpackaná digitalizace stavebního řízení ohrožuje čerpání financí z Modernizačního fondu na velké fotovoltaiky

Pokud nebude prodloužena lhůta na podání žádostí, některé plánované fotovoltaické elektrárny nad 50 kilowattů si kvůli vleklému stavebnímu řízení nebudou moci požádat o finanční příspěvek. Termín byl přitom už jednou posunut z října na konec roku.

Pavel Baroch

19. 11. 2024

Nepovedená digitalizace stavebního řízení zasáhla i povolování nových fotovoltaických elektráren. Nyní se ministerstva i poslanci snaží problém vyřešit, začátkem listopadu sněmovna ve zrychleném režimu schválila už v prvním čtení novelu stavebního zákona, která umožní úřadům i nadále používat původní systémy platné do začátku července. I tak má povolování staveb k dokonalosti stále daleko (souhrnná informace o aktuálním stavu digitalizace je dostupná ZDE) a některé úřady jsou stále zahlcené.

Redakce Obnovitelně.cz mluvila s řadou předních hráčů z oboru výstavby velkých fotovoltaik. Některé příběhy přinášíme v tomto článku. Hned ten první přitom spíše než Česko roku 2021 připomíná kafkovský Zámek.

„Současná podoba digitalizace stavebního řízení měla a má zásadní dopad do celé řady našich projektů, a to ať ve fázi schvalování, tak i při kolaudaci již realizovaných projektů. Rychlost zpracování žádostí je různá a závisí vždy na kapacitách a přístupu jednotlivých stavebních úřadů,“ řekl Obnovitelně.cz Jiří Sucharda, ředitel společnosti Andrew Solar Energy.

Potvrdil, že některé plánované stavby nabírají zpoždění. „Máme projekty po celé České republice, kde stavební úřady kvůli návalu žádostí na konci června 2024 teprve v dnešních dnech začínají zpracovávat nové žádosti z července a srpna podané prostřednictvím nového portálu stavebníka,“ uvedl Sucharda a dodal, že důvodem je nejen nedostatečná personální kapacita úřadů, ale právě také omezená funkčnost nového portálu stavebníka.

„Stavební úřady se v první fázi snažily vyřizovat především kolaudace, aby nebránily stavebníkům při čerpání dotací, hypoték a dalších zdrojů financí. Ale i v tomto případě máme konkrétní případ, kdy se kvůli nejasnosti v zákonu uskutečnila kolaudace až po několika měsících,“ uvedl Sucharda.

Důvodem bylo to, že si obec s rozšířenou působností vyložila nový zákon tak, že vnořenou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu do jednoho megawattu nebude kolaudovat její úřad, a podklady předala na okresní stavební úřad.

„Odtud putovala naše žádost o kolaudaci na krajský stavební úřad, krajský úřad se odmítl kolaudací zabývat a požádal Ministerstvo pro místní rozvoj o souhlas s vrácením postoupené věci zpět na místně příslušný stavební úřad, čemuž bylo ze strany ministerstva vyhověno,“ popsal Sucharda celé martyrium.

Každý krok přitom provázel podrobný několikastránkový právní rozbor, což muselo vázat kapacity pracovníků stavebních úřadů, kteří se nemohli věnovat jiným žádostem.

Prodloužená lhůta na podání žádostí?

Protáhnutí stavby projektu kvůli úředním procesům se dá ještě zvládnout. Zásadní problém ale nastává v případě, že na stavební povolení je navázáno vyřízení časově omezené dotace. U velkých fotovoltaických elektráren jde o prostředky z Modernizačního fondu.

„Dalším problémem je, že investoři, kteří chtějí na výstavbu fotovoltaických elektráren s výkonem nad 50 kilowatt-peaků (kWp) čerpat dotace z Modernizačního fondu, musí v den podání žádosti předložit i stavební povolení,“ přiblížil další komplikaci Jiří Sucharda z Andrew Solar Energy.

Připomněl, že Modernizační fond už jednou prodloužil lhůtu pro podání žádostí z 31. října na 31. prosince. I toto posunutí bude pro některé projekty patrně nedostatečné – právě kvůli vleklému stavebnímu řízení. „U zhruba pěti projektů našich klientů je velmi pravděpodobné, že nebude možné podat žádost o dotace,“ uvedl Sucharda.

„Očekávali bychom buď prodloužení lhůty, nebo brzké vypsání nové dotační výzvy. Ideálně za podmínek, které nebudou z důvodu současného omezení rezervovaného výkonu bránit realizacím především pozemních fotovoltaických elektráren a jejich zapojení do komunitní energetiky tak, jak je tomu v současné výzvě,“ dodal.

Státní fond životního prostředí (SFŽP), který má rozdělování peněz z Modernizačního fondu na starosti, už další úpravu podmínek dotační výzvy neplánuje. Podle ředitele SFŽP Petra Valdmana byla podmínka získání stavebního povolení do výzvy vložena předtím, než bylo známo, jaké problémy bude nové stavební řízení obnášet. Peníze do Modernizačního fondu plynou z prodeje emisních povolenek a úředníci řešili problémy s cash flow. Žádosti o dotace přicházely rychleji, než kolik do fondu stihlo připlout peněz za povolenky.

„Proto se zavedla povinnost stavebního povolení. Nic s tím už nenaděláme, ale budeme to samozřejmě brát v úvahu u dalších výzev v příštím roce. Ten, jehož projekt vyžaduje stavební řízení, tak aby mohl podat žádost, musí mít skutečně vydané pravomocné stavební povolení,“ vysvětlil Valdman na nedávné konferenci Pro moderní Česko v Olomouci. Lhůty pro podání prý fond nebude prodlužovat, ani nebude výzvu opakovat.

„Spíš se počítá s tím, že výzvy skončí na konci roku a u dalších výzev se zkusíme zamyslet, zda požadavek na stavební povolení nenahradíme něčím jiným. Třeba vysokým stupněm dokumentací pro stavební povolení s nutností doložit stavební povolení do nějakého data od schválení žádosti. Nějaké varianty máme, ale stávající výzvy musí takto skončit. Pokud bychom je prodlužovali, stáli bychom před situací, že někdo není schopen si stavební povolení vyřídit, a čelili bychom dotazům permanentně,“ dodává Valdman.

Výzvy ze začátku letošního roku navíc podle Valdmana ani nemohly dodatečně zohlednit pravidla pro komunitní energetiku, která byla vyjasněna až v následujících měsících. Nové výzvy by tak měly lépe pracovat i s možností výstavby zdrojů určených ke sdílení energie.

Úředníci ignorují portál stavebníka

S digitalizací stavebního řízení má rovněž zkušenost společnost Solar Global. „Bohužel nemůžeme říct, že by digitalizace stavebního řízení byla povedená, ale nějakým způsobem funguje a my jsme se v tomto systému naučili pracovat. Nic jiného nám ostatně nezbývá,“ konstatovala pro Obnovitelně.cz Lenka Lesáková, vedoucí projektového managementu Solar Global.

Uvedla, že portál stavebníka má nedostatky, pokulhává rovněž podpora Ministerstva pro místní rozvoj. „Na druhou stranu to není ani žádná katastrofa, která by se nedala používat. S tímto názorem, že je portál stavebníka nepouživatelný, se bohužel hojně setkáváme ze stran stavebních úřadů, někteří tento systém úplně ignorují, a to nám činí problémy při povolovacích procesech u našich projektů,“ upozornila Lesáková.

Firma má zkušenost s tím, že úředníci odmítali řešit jejich žádosti, protože čekali na vyjádření vlády, zda bude možné používat starý systém. „Žádosti tedy ležely ladem klidně i více než dva měsíce,“ řekla Lesáková. Někteří úředníci firmě zase oznámili, že se k jejich dokumentaci dostanou až poté, co vyřídí žádosti podané podle starého stavebního zákona. „A to že bude trvat ještě například tři až šest měsíců,“ dodala Lesáková.

Nejhorší situace byla podle ní od července do září, nyní se situace postupně zlepšuje. Právě proto, že úředníci mohou používat i starý systém. V novém systému se rovněž začínají vychytávat technické chyby. „Pokud by se mu věnovala další péče, nevidíme problém při jeho používání. Proto také s nelibostí neseme rozhodnutí vlády vytvořit zcela nový systém pro digitalizaci stavebního řízení,“ poznamenala Lenka Lesáková ze Solar Global.

Také tato firma předpokládá, že se mohou objevit potíže při získání dotace z Modernizačního fondu právě kvůli vleklému projednávání. Vedle digitalizace vidí Lesáková jako největší problém přesun kompetencí stavebních úřadů. Pozemní instalace od 100 kWp do 5 MWp povolují krajské stavební úřady, nad 5 MWp je to Dopravní a energetický stavební úřad. A většina těchto úřadů nemá s povolováním či kolaudacemi těchto projektů zkušenosti.

„Tím se dostáváme do časové tísně, protože povolit typ stavby, který jste jako úředník nikdy doposud nepovoloval, vám zabere daleko více času. Téměř ze všech krajských stavebních úřadů slýcháváme, jak jsou zavalení prací, a z jejich strany se tak setkáváme se značnou nečinností. Například k žádostem podaným v červnu jsme prvotní vyjádření obdrželi až v září, u některých žádostí nemáme ani dodnes žádnou zpětnou vazbu,“ postěžovala si Lesáková.

Protahují se rovněž termíny kolaudací

Dodala, že i v dnešní době se firma setkává s nelibostí úředníků povolovat fotovoltaické elektrárny, a tím se celý proces ještě více protahuje. „Problémy máme také u kolaudací, kdy stavby povoloval ještě podle starého stavebního zákona jiný úřad, než který je nyní kompetentní ke kolaudaci,“ uvedla Lesáková. Zatímco dříve se běžně stavba zkolaudovala do měsíce od podání žádosti, dnes má firma v řešení žádosti od července.

Negativní zkušenosti s digitalizací stavebního řízení, respektive novým stavebním zákonem má rovněž společnost Sunnywatt Group. „Neúměrně dlouhé časové prodlevy ze strany stavebních úřadů způsobují zpoždění v realizaci a tím pádem i delší časový úsek, za který jsme schopni celou zakázku dokončit. Dlouhá stavební řízení ovlivňují také čerpání peněz z dotačních titulů, které jsou na vydaném stavebním povolení závislé,“ potvrzuje pro Obnovitelně.cz zkušenosti dalších hráčů z oboru Ondřej Žídek, generální ředitel a předseda představenstva Sunnywatt Group.

Firma se dostala do potíží u několika projektů v Moravskoslezském kraji, Královéhradeckém kraji a na Vysočině. „Například u jednoho projektu čekáme na vyjádření stavebního úřadu již od 12. srpna,“ sdělil Žídek, podle něhož nemohla jeho společnost klientům stanovit přesný termín, kdy zahájí, respektive ukončí stavbu. Firma se také potýkala s výpadky systému, kvůli čemuž nebylo možné vyplnit žádost nebo ji následně odeslat. Podávání žádostí se ale posléze zlepšilo.

Advokátní kancelář Doucha Šikola advokáti uvedla, že většina investorů naštěstí podala žádost o povolení ještě před startem digitalizace, takže se jich problémy s jejím spuštěním nedotkly. „Zpětně se ukazuje, že to byl dobrý tah,“ řekl Obnovitelně.cz Pavel Doucha, partner kanceláře.

„Nových připravovaných projektů není zase velký počet, protože velká část investorů zbrzdila nebo zastavila development nových projektů. Může za to především situace na trhu s elektřinou a v posledních týdnech také retroaktivní legislativní návrhy Ministerstva financí, které znejistěly celý sektor, a řada investorů od nových projektů odstupuje,“ uvedl Doucha.

I tak připustil, že několika desítek projektů se může dotýkat problém se získáním dotace z Modernizačního fondu, byť to nemusí pokaždé souviset s novým stavebním zákonem.

Úvodní foto: Andrew Solar Energy