Adapterra Awards startují již pošesté, nově se zaměří i na průmysl

Výroba totiž patří dlouhodobě mezi největší odběratele energií a znečišťovatele vod.

Nové kategorie, vylepšená pravidla. Soutěž Adapterra Awards vstupuje do šestého ročníku v novém kabátě. Nadace Partnerství, největší česká environmentální organizace, spolu s Integra Consulting představují tři hlavní kategorie: Krajina, Sídla a Budovy, a také speciální kategorii pouze pro letošní rok: Průmysl.

Soutěž oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům přívalových srážek i erozi půdy. Vítězové získají finanční či věcné odměny v hodnotě 50-100 tisíc korun. Realizované projekty se mohou do soutěže přihlásit už nyní na stránkách soutěže.

Halu firmy Železný na výrobu kajaků pokrývá extenzivní zelená střecha. U vchodu se zrcadlí vodní hladina a opodál rostou květiny v kořenové čistírně odpadních vod. Ta připravuje použitou šedou vodu z haly na využití při splachování toalet. S nápady přišel majitel společnosti Antonín Železný. Projekt se dostal do finále Adapterra Awards 2019 a je příkladem projektu, který by se mohl přihlásit do nové kategorie Průmysl.

„Udržitelnost je v průmyslovém sektoru důležitým tématem, které rezonuje i díky nové povinnosti nefinančního reportingu. Průmyslová výroba patří mezi největší odběratele a zároveň znečišťovatele vod. Společně se zemědělstvím je také nejzranitelnějším sektorem v období sucha. Klimatická změna průmyslovým podnikům přináší nová rizika, ale i nové možnosti, jak se na její dopady připravit,“ vysvětluje vedoucí programu Adapterra Martin Ander z Nadace Partnerství, proč bude tato kategorie letos zařazena do soutěže.

Vedle vysoké spotřeby vody v provozu řeší průmyslové podniky také přehřívání výrobních hal a areálů v dobách vedra nebo vysoké náklady na energie. Do nové speciální kategorie Průmysl se proto mohou hlásit projekty zavádějící opatření, která na tyto problémy reagují, ať už v samotném výrobním procesu nebo v běžném provozu svých areálů a budov.

Například zahradnická firma Gabriel se snaží jít příkladem, dlouhodobě podporuje přírodě blízká řešení a se stejným přístupem také revitalizuje svůj areál. Ten slouží jako vzorník, kde si zákazník může prohlédnout firemní služby v praxi. Kořenová čistírna, recyklace vody, fotovoltaická elektrárna, využití tepelného čerpadla a zelená střecha tvoří funkční celek. Projekt se účastnil soutěže Adapterra Awards 2021 a je příkladem projektu, který by se mohl přihlásit do nové kategorie Průmysl.

Hlavními kategoriemi soutěže jsou Krajina, Sídla a Budovy. Do Krajiny se mohou hlásit různorodé projekty od udržitelného zemědělství po obnovu mokřadů. Adaptační projekty na klimatickou změnu z intravilánu obcí, ať už jde o revitalizace náhonů či hospodaření s vodou na náměstí, se mohou hlásit do kategorie Sídla. Do Budov spadají veškerá opatření na domech bez ohledu na způsob jejich využití. Finanční a věcné ceny v hodnotě 50 až 100 tisíc korun vítězům tematicky zaměřených kategorií udělí partneři soutěže společnosti Nestlé Česko, Heidelberg Materials, SolSol a IVT Tepelná čerpadla.

Soutěž se rozšiřuje také do dalších tuzemských regionů, po Moravskoslezském kraji a hlavním městě Praze letos mezi regionální partnery přibyl jih Čech.

„Většina odborníků i laická veřejnost vidí, že počasí kolem nás se mění a extrémní projevy počasí jsou stále častější. Proto jsme se rozhodli spolupracovat s Nadací Partnerství a prostřednictvím prestižní soutěže Adapterra Awards ocenit nejlepší jihočeské projekty, které realizují účinná adaptační opatření. V loňském roce jsme jako jeden z prvních krajů v Česku dokončili přípravu Adaptační strategie kraje. A součástí jejího naplňování je i motivace a podpora místních obcí, firem, spolků i jednotlivých občanů k projektům užitečným pro přírodu i komunity, v nichž lidé v jižních Čechách žijí,“ uvedl vicehejtman Jihočeského kraje František Talíř.

Stejně jako v předchozích ročnících se může do soutěže zapojit také veřejnost. Prostřednictvím online hlasování od 1. srpna do 15. října vybere vítěze, který získá Cenu sympatie a výhru v hodnotě 50 tisíc korun od společnosti Deloitte. Vítězné projekty pořadatelé vyhlásí 6. listopadu 2024 na tématicky zaměřené konferenci v Praze. Regionální ceny udělí na podzim přímo v daných krajích.

Foto: archiv Pražské vodovody a kanalizace