Na evropském setkání fotovoltaického průmyslu, které proběhlo koncem března v Bruselu, se přihlásila Evropská komise k potřebě vrátit výrobu solárních panelů do Evropy. Právě fotovoltaika je spolu s větrnou energetikou důležitou součástí budování nezávislé ekonomiky na Rusku.

„Potřebujeme vrátit výrobu solárních panelů zpět do Evropy a Komise je ochotna udělat vše, co je potřeba, aby se tento závazek naplnil,“ uvedla na konferenci SolarPower Europe eurokomisařka pro energetiku Kadri Simson. Pomoc půjde podle ní zejména na financování nových projektů továren na výrobu fotovoltaických modulů.

Podle Evropské komise může do roku 2030 zajistit 420 gigawattů solárních elektráren a 480 gigawattů větrných turbín náhradu 170 miliard krychlových metrů ruského plynu. Evropa by se tak stala na importu z Ruska nezávislou.

Loni bylo do sítě připojeno v Evropě zhruba 26 gigawattů nových solárních elektráren. Dosažení cílů Komise by vyžadovalo zdvojnásobení současného tempa meziročních přírůstků. Ovšem je nutné překonat bariéry, které většímu rozvoji fotovoltaiky v Evropě brání. „Potřebujeme zajistit více pracovníků, vyřešit problémy s povolováním nových projektů a váznoucími dodávkami komponent,“ uvedl Aristotelis Chantavas, prezident společnosti SolarPower Europe.

„Evropa se teprve začíná vynořovat z globální pandemie a hned se musí potýkat s prudce rostoucími cenami energie kvůli závislosti na plynu. Solární energie nabízí okamžitou úlevu – pro nadcházející zimu lze přidat až 39 gigawattů nových fotovoltaik – a dlouhodobě udržitelné řešení. S 1 000 gigawatty pak můžeme do roku 2030 nahradit celý ruský dovoz plynu do Evropy. Nemáme čas nazbyt, musíme zvýšit solární ambice EU,“ dodal Aristotelis Chantavas.

Česko na solární vlnu čeká

Efektivním řešením pro zvýšení energetické bezpečnosti Česka je masivní rozvoj fotovoltaiky, kterou lze velmi rychle a levně instalovat. Hlavním krokem, který pro to vláda a parlament musí učinit, je odstranění administrativních bariér – především v oblasti stavebních a územních řízení – tak, aby mohlo Česko levné solární elektrárny stavět ještě rychleji. Právě proto jsou doporučení pro rozhýbání nových projektů v obnovitelných zdrojích součástí doporučení adresovaných vládě Petra Fialy.

Výzva EnergetickaSvoboda.cz navrhuje například také zrušení takzvaného měření po fázích, kvůli kterému jsme dnes z velké části odkázáni na solární střídače z Číny. „Chceme-li podpořit instalaci evropských technologií, musíme se vrátit k takzvanému součtovému měření. Vláda by měla současně podpořit rozvoj nových projektů pomocí tzv. aukční podpory, díky které budou vznikat právě ty nejlevnější typy instalací. Zároveň je třeba urychlit práce na novém energetickém zákonu, který umožní sdílení energie a vznik energetických společenství,“ uvádí se ve výzvě, za kterou stojí Svaz moderní energetiky a další oborová sdružení.

Autor: Martin Prax

FOTO: Unsplash