Secese se chytré energie bát nemusí. Dva pražské příklady jako důkaz

28. července 2019

praha, secese, energie

Rekonstrukce památkově chráněných budov je vždy výzva. Dva projekty realizované v Praze ukazují, že veřejné instituce mohou ročně uspořit desítky milionů korun a přitom neutrpí historická hodnota jejich sídel.

Unikátní projekt realizovaný na budově Akademie výtvarných umění (AVU) projektovala společnost ENESA, která spadá pod ČEZ ESCO. Jako první v Česku kombinuje metodu energetických úspor se zárukou (EPC) s dotacemi podle nových pravidel Operačního programu životní prostředí (OPŽP).

Akademie výtvarných umění v Praze využívá celkem pět budov postavených na přelomu 19. a 20. století. Jedná se o registrované kulturní památky, na nichž se architektonicky podíleli mimo jiné i Jan Kotěra a Josef Gočár. Modernizace probíhá mimořádně šetrně právě s ohledem na historický i umělecký význam těchto objektů. „Každá historická budova vyžaduje individuální a ohleduplný přístup. Podobně tomu bylo například v Národním divadle nebo v Rudolfinu, kde EPC úspěšně funguje už pátým rokem,“ vysvětluje Václav Taubr, generální ředitel společnosti ENESA.

Úspora tří milionů ročně

Do konce roku budou repasovány nebo nahrazeny replikami stovky oken, které by zaplnily třetinu fotbalového hřiště. Původní rámy atypických ateliérových oken, které tvoří nezaměnitelný vzhled těchto budov, zůstanou, pouze budou osazeny novými izolačními dvojskly. Rekonstrukce se dotkne i bočních dveří na zahradu a dvoukřídlých dvojitých dveří do ateliéru, kde byla mj. dokončena socha koně svatého Václava z Václavského náměstí. Vše by mělo být hotovo do konce roku 2019. 

V sídle AVU projde modernizací také vzduchotechnika a dohledové nebo řídicí systémy. Výraznou změnou k lepšímu bude i výměna osvětlení. Celkem 920 žárovek a zářivek bude nahrazeno úsporným LED osvětlením s vhodným indexem podání barev. Nové osvětlení ušetří více než polovinu současných nákladů.

Očekávaná úspora za celou dobu trvání projektu je 25 360 GJ tepla a 3910 MWh elektřiny. Škola ušetří díky novým moderním zařízením, jejichž obsluha je levnější, také 6,8 mil. Kč na ostatních provozních nákladech. Emise CO2 budou o 6 547 tun nižší v porovnání se současným stavem.  

Nejznámější česká umělecká vysoká škola z veřejných prostředků během 10letého projektu uspoří nejméně 31,6 milionu korun. „Kombinace EPC a dotace pro nás byla jasnou volbou. Jen z úspor bychom výměnu oken nebo izolaci střechy nezaplatili, s tím nám pomůže dotace, která je díky spojení s EPC vyšší. Navíc díky EPC se nám náklady na modernizaci energetického hospodářství budov vrátí ve smluvně zaručených a transparentních úsporách,“ říká Tomáš Vaněk, rektor AVU. 

Secese se chytré energie bát nemusí

Další historickou budovou, která využívá moderních řešení v energetice a prošla nedávno rekonstrukcí, je secesní Obecní dům v centru Prahy. V Obecním domě byl instalován nový a vysoce účinný kondenzační plynový kotel, stovky žárovek a zářivek nahradily moderní LED svítidla, což sníží náklady na osvětlení na polovinu současné částky.

„Metodu EPC jsme již dříve aplikovali u projektů komplexních energetických úspor v některých městských částech Prahy stejně jako v budovách patřících například pod Ministerstvo kultury, jako Národní divadlo, Rudolfinum nebo Státní opera Praha,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. Právě díky uvedeným projektům na významných kulturních stavbách má ČEZ ESCO a pod něj spadající firmy v Česku nejrozsáhlejší zkušenosti s renovacemi historických budov. Citlivý přístup s respektem k hodnotě domů dokazuje, že lze skloubit památkovou péči i ekologická řešení snižující spotřebu energie a zlepšující prostředí pro zaměstnance nebo návštěvníky.